Teknoloji ve İnceleme Rehberi
4

Rezistif Dokunmatik Ekran Nedir? Nasıl Çalışır?

Rezistif Dokunmatik Ekran Nedir? Nasıl Çalışır?

Rezistif Dokunmatik Ekran Rezistif dokunmatik ekran (resistive touch screen), cep telefonlarında kullanılan ve ana mantık olarak birbirinden ince bir yüzey ile ayrılan iki iletken noktanın dokunulduğu zaman temas etmesi sonucu yer bilgisini belirleyen bir ekran türüdür.

Son çıkan türlerin aksine daha eski bir teknoloji ürünüdür. Günümüzde oldukça fazla cep telefonunda kullanılan bir sistemdir. Rezistif yapısını biraz daha detaylı inceleyecek olursak;

Birbirinden ince ve içi boş bir yüzeyle ayrılan iki özel alanın olduğundan  bahsetmiştik. Bu alanın ana maddesi ITO - indium tin oxide adı verilen özel bir yapıdır.ITO yüzeyinin karakteristik direnci 100 – 500 ohm arasında değişmektedir. Yüzeylerin arası yalıtkan bir özelliğe sahip olan küçük noktasal parçalarla ayrılmıştır. Aşağıdaki resimde bahsettiğimiz katmanları ve dokunma biçimini daha detaylı görebiliriniz. Ayıraç noktaları, ayrılmış yüzey (ITO) ve dış plastik yüzey.

Rezistif Dokunmatik Ekran Çalışma Şekli ve Yüzeyi

Rezistif Dokunmatik Ekran Nasıl Çalışır?

Çalışma prensibini yukarıda kısaca açıklamıştık. Biraz daha detay vermek gerekirse. Birinden ayrılmış olan bu yüzeyler parmak veya kalem basıncı yardımıyla birbirlerine dokunarak iletim alanı oluştururlar. ITO yapıdaki yüzeyler hem yatay hem de dikey olarak birbirinden ayrıdır. Yani birbirinden ayrılmış binlerce küçük kare madde düşünün dokunulduğu noktada sadece dokunduğunuz kare alt yüzey ile temasa geçiyor ve iletim sağlanıyor.

Bu sırda yüzeydeki her kareyi ayrı ayrı tarayıp o anki durumun inceleyen bir donanım bulunuyor. Bütün bu tarama ve inceleme işi saniyede yüzlerce kez gerçekleştiği için dokunma işlemi anında algılanabiliyor. Yüzeydeki herhangi bir noktaya dokunulduğu an ilgili koordinat telefonun yazılımına aktarılarak gerekli işlemler yapılıyor. Aşağıdaki fotoğrafta daha ayrıntılı bir rezistif dokunmatik ekran yüzey planı bulacaksınız.

Rezistif Dokunmatik Ekran Detaylı Yüzey

Rezistif Dokunmatik Ekran Avantajları

1.) Daha dayanıklı ve fiyat grafiği daha iyi.
2.) Daha iyi konum bulabilme yeteneğine sahip (Kapasitif ekrana göre)
3.) Stylus kalem ve parmak için beraber çalışabilme özelliği var.
4.) Daha hassas bir duyarlılığa sahip.
5.) Boştayken çok az güç çektiği için cihazların pil ömürlerine etkisi olumlu.

Rezistif Dokunmatik Ekran Dezavantajları

1.) Çoklu dokunma özelliği yok. Aynı anda ekranın iki yerindeki dokunmayı algılayamıyor. Bunun için kapasitif ile birlikte kullanılması gerekiyor.
2.) Belirli bir süre kullandıktan sonra kalibrasyon gerekiyor. Bu işlem stylus kalemle kolaylıkla yapılabiliyor.
3.) %75 geçirgenliğe sahip olduğu için daha alt yüzeyde kalan LCD katmanından gelen ışığın ve renklerin iletiminde kayıplar oluyor.

Rezistif dokunmatik ekranlar günümüzde birçok cep telefonu modelinde kullanılıyor. Bunlar arasında ilk akla gelenler Samsung i900 Omnia , Sony Ericsson XPERIA X1 , Nokia 5235 , Nokia 5530 XpressMusic.

Rezistif Dokunmatik Ekran ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

TFT Rezistif ve Kapasitif Ekran arasındaki farklar nelerdir? Bunun cevabını makalede zaten verdik. Fakat aralarındaki en önemli fark kapasitif ekranın çoklu dokunma özelliğinin olması diğer yandan kalem kullanılamamsı. Kapasitif ekrana en büyük örnek iphone 4 ekranı olarak verilebilir.

Benzer Yazılar

Sık Kullanılanlara Ekle veya Paylaş

"Rezistif Dokunmatik Ekran Nedir? Nasıl Çalışır?" için 4 Cevap Var

 1. Yorum Avatar Efe diyor ki:

  Samsung s5233w kullanıyorum rezistif ekranlı bir telefon bazıları rezistiflere basmatik diyor ama s5233w nin dokunmatiği öyle değil iyi ama bence yine kapasitif ekranları tercih ederim. Telefonu alırken böyle dokunmatik çeşitlerinin olduğunu bilmiyordum.

 2. Yorum Avatar Tuncer diyor ki:

  Mesaj yazamıyorum. örneğin A ya basarsam M ,8 e basarsam 5 gibi yazıyor .hiç biri doğru çalışmıyor. ikonlarda bazıları bir alt komutlara indikce farklı yerlere komut gidiyor. Okey veya geri tuşları yanıt vermiyor. Çin malı x6. Merak ettim acaba nasıl böyle hatalı çalışıyor, sebebi ne olabilir?

 3. Yorum Avatar Mert diyor ki:

  Ben bu telefonu almayı düşünüyorum ama bu ekrana birden çok dokunma kabul etmiyor diyor mesela bir çekilmiş bir resimi büyütmek istiyorum bu 2 parmakla zumm yapabilirmiyim? ‘laptop touch pad deki gibi’

 4. Yorum Avatar mehmet diyor ki:

  resmi büyütmek için çift tıklama veya iki elle açma malesef olmaz rezistiflerde çünkü ekrana 2 kere ard arda bassanız bile ikisini ayrı ayrı kabul edeceği için herhangi bir işlem yapamaz yapmanız gereken varsa ses açma kapama tuşları ile yakın uzak yapabilirsiniz. yasa resme birkez tıklatıp oradan artı eksi tuşları işle yakınlık işlemi yapılabilir.

Görüş ve Düşüncelerini Paylaş

Yorum Gönder
© 2014 TeknoVadi Bilişim. Tüm Hakları Saklıdır