Teknoloji ve İnceleme Rehberi
0

Sony Ericsson Xperia mini

Sony Ericsson Xperia mini

Xperi serisi üyelerine her geçen gün daha yeni özelliklerle donattığı modellerini ekleyen Sony Ericsson firması 2011 yılı Ağustos ayında Sony Ericsson Xperia mini modelini kullanıcıları ile buluşturdu. Tasarım açısından kendinden önceki Xperi Mini Pro ve Xperia X10 Mini Pro modellerine benzeyen Sony Ericsson Xperia mini genel performansı ile onlardan bir adın öne geçiyor diyebiliriz. Tasarımı, geleceğe yönelik uygulamaları ve performansı ile test skorlarından yüksek puan almayı başaran cihaz üst sınıf telefonlar arasında yer almayı başarıyor. Cihazın genel özelliklerine baktığımızda bu övgüyü hak ettiğini düşünüyoruz.

Tasarım ve Boyut

88 x 52 x 16 mm boyutlarına sahip olan Sony Ericsson Xperia, mini küçük boyutları yanında kompakt ve kullanışlı tasarımı ile karşımıza çıkıyor. Boyutları ile kullanım açısından sıkıntı yaratmayan telefon 99 gram ağırlığında olup, oldukça hafiftir. Tamamen plastik malzemeden üretilen telefon buna rağmen sağlam inşa kalitesi ile dikkat çekiyor. Pil kapağı arkası dayanıklı mat yüzey ile kaplı iken parmak izi gibi lekeleri barındırmıyor.

3.0 inç boyutunda kapasitif dokunmatik ekranı üzerinde ortam ışığı ve yakınlık sensörü barındıran telefonun ikincil bir kamerası bulunmazken, ekranı altına iyi konumlanmış ve yumuşak dokunuşa sahip home, menü ve geri tuşları ev sahipliği yapıyor. Sony Ericsson Xperia mini'nin sol kısmında herhangi bir slot yer almazken, sağ kısmında ses ayar ve deklanşör tuşları barınıyor.

Sony Ericsson Xperia mini Üst kısmında güç/ekran kilit butonu ile cihazınızın şarj olup olmadığını anlamanız için konumlandırılan, cihazınız şarj olurken kırmızı, tam dolu olduğunda yeşil ve cihaza gelen arama olduğunda mavi yanan ışık göstergesi mevcuttur. Telefonun alt kısmında ise plastik kapakla korunan microUSB ve 3.5 mm kulaklık jakı bulunmaktadır. Siyah, Beyaz, Mavi ve Pembe kapak renkleri ile sunulan telefonun arka paneline 5 MP kamerası ile Led flahsı ev sahipliği yapıyor.

Kamera

2592x1944 piksel çözünürlüğünde 5 MP kameraya sahip olan Sony Ericsson Xperia mini, otofokus ve Led flash destekli kamerası ile birlikte sunuluyor. Cihazın vizör ekranında en son çekmiş olduğunuz görüntülere, kamera ve video arası geçiş butonuna ve çeşitli kısayolllara erişim sağlayabiliyorsunuz. Bu kısayol ve en son çekilen görüntüleri ekranınızda gizleyebiliyorsunuz. Yakalama, çözünürlük, Flash, sahne modu yanında coğrafi etiketleme, yüz ve gülümseme algılama, resim düzenleme, dokunmatik odaklama gibi extra özellikleri de barındırıyor. Görüntü kalitesi, renk işleme detayı ve düşük gürültü seviyesi ile başarılı çekimler gerçekleştirebiliyorsunuz.

30 fps'de 720 p video kayıt desteği sunan Sony Ericsson Xperia mini otofokus destekli kamerası ile oldukça iyi diyebileceğimiz videolar üretmenize imkan tanıyor. Düzgün çalışan videoların ayrıntı kalitesi biraz düşük olsa da renk işleme ve kalite açısından bu açığı kapatıyor diye düşünüyoruz.

Temel Özellikler

Arayüz ve İşletim Sistemi: Android işletim sistemi ile birlikte yönetilen Sony Ericsson Xperia mini oldukça kullanışlı olan arayüzü ile birlikte sunuluyor. Oldukça iyi geçiş efektleri ile süslenen ekran yapısı 5 bölmeden meydana gelirken, widget uygulamaları ile ekranınızı özelleştirebiliyorsunuz. Etkin başlama ekranınızda rehber, menü, galeri, mesaj ve arama günlüğü simgeleri ekranın dört bir yanına yerleştirilerek daha hoş bir görünüm yakalanmakla beraber ekran küçük olduğu için ekran yüzeyinden daha fazla yararlanmanıza olanak sağlanmış.

Cihazın menü düzeni 4x3 iken menü altında sabit bulunan dokunmatik home, geri ve diğer ekranlar arasında geçiş sağlayan simge yer alıyor, ekran kilitli durumda iken kilit butonu ekranın sağ yan kısmında bulunuyor. Ana ekranınızda müzik çalar, sosyal ağ sayfanızı, saat ve takvim uygulamasını ve istediğiniz diğer uygulamaları aynı anda görebiliyor, tek tıklama ile ulaşabiliyorsunuz. Xperia mini hem statik hem de canlı duvar kağıdı desteği sunarken etkin tema uygulaması oldukça basit arayüze sahiptir. Genel performans açısından baktığımızda hiçbir takılma ya da donma yaşamadığımız cihaz 1 GHz işlemcisi ile sunuluyor. Timescape desteği de sunan telefon SMS, MMS, çağrı, oturum, e-posta, Facebook güncellemelerini bir araya getiriyor.

Ekran - Display

320x 480 piksel çözünürlüğünde 3.0 inç boyutunda arka Led aydınlatmalı kapasitif LCD ekrana sahip olan Sony Ericsson Xperia mini dokunmatik ekranında 16M renk desteği sunuyor. Cihazın arka aydınlatması sayesinde hem cihaz daha iyi performans sergiliyor, hem de daha az güç tüketmenize imkan tanıyor. Görüntü kalitesi ve renk desteği ile gerçekten kaliteli ekrana sahip olan cihaz iyi görüş açısı yetenekleri ile lehine sonuçlar üretebiliyor. Güneş ışığı altında maksimum okunma oranına sahip olan Sony Ericsson Xperia mini çizilmeye karşı dayanıklı ekran yüzeyi, multi-touch dokunma hareket algılama özelliği ile artı puan almayı hak ediyor.

Mesaj Özellikleri

SMS, MMS, Email, Push email, IM desteği sunan Sony Ericsson Xperia mini, Android tabanlı mesajlaşma bölümüne sahip olup, tasarımda sadelik ve basitlikten yana durmuş. Mesaj bölümünüzdeki mesajları kolaylıkla yönetebiliyor, ileri, sil, kopyalama gibi işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Belirli bir iletiyi anında bulabiliyor, son mesajlaştığınız numaralara erişim sağlayabiliyorsunuz. İletim raporlarını etkin hale getirdiğinizde sık görüşülenleri ya da bütün numaralar için iletim raporu isteyebiliyorsunuz.

Mesajlarınıza resim, müzik ya da video eklemesi yaparak multimedya mesajı şeklinde iletebiliyor, sanal QWERTY klavyesi ile hızlı metin girişleri gerçekleştirebiliyorsunuz. G-mail uygulamasıyla çoklu e-posta işlemlerinizi destekleyen cihaz birden fazla hesabınızı aynı anda etkinleştirmenize olanak sağlıyor. Dokuman görüntüleme desteği de sunuyor.

Multimedia Özellikleri

İyi işlevselliği sahip 3D görünüm modları ve güzel geçiş efektleri ile süslenen Sony Ericsson Xperia mini farklı albüm ve klasörler altında fotoğraflarınızı saklamanıza imkan tanıyor. Cihazda çevrim içi Picasa entegrasyonu ile fotoğraflarınızı paylaşabiliyorsunuz. Fotoğraflarınızı zaman çizelgesi şeklinde görüntülerken ekranın sağ üst köşesindeki buton ile tarihe göre sıralayabiliyorsunuz. Belirli bir tarihte çekilen fotoğraflara anında erişim sağlayabiliyorsunuz. Fotoğraflarınız arasında kaydırma yaparken varsayılan moda geri dönmek zorunda kalmadan fotoğraflar arasında atlayarak ilerleyebiliyorsunuz. Fotoğrafları tam ekran modunda görüntülediğinizde multi-touch desteği ile yakınlaştırma yapabiliyorsunuz. Picasa, Facebook, MMS, e-mail üzerinden fotoğraflarınızı paylaşabiliyorsunuz.

Sony Ericsson Xperia mini Arka ve Yan Yüzey Özel bir video oynatıcısına sahip olmayan Sony Ericsson Xperia mini 3GP ve MP4 formatlarını desteklerken maalesef DİvX ve XviD video format desteği sunmuyor. 720p videoları kaydeden cihaz yüksek çözünürlükte ve kalitede bu videoları izlemenize imkan tanıyor. Video çalarını ekran altında bulunan ileri, geri ve durdur butonları ile kontrol edebiliyorsunuz.

Kullanışlı müzik çaları albümler, tüm parçalar, çalma listeleri, sanatçılar olmak üzere dört farklı sekmeden meydana geliyor, bu sekmeler ile kütüphanenizi kontrol edebiliyorsunuz. PlayNow ya da YouTube erişim sağlayarak aradığınız parçalara erişim sağlayabiliyor, albümlerinizi görselleştirebiliyorsunuz. Görsel müzik çalarının zengin ekolayzır ayarları ile hoparlörünüzü daha iyi konuma getirebiliyorsunuz. Ayrıca hoparlör sesini geliştirmek için XLOUD ayarına ulaşabilirsiniz. Cihazın genel ses performansı da oldukça iyi.

Basit arayüze sahip FM radyo ile donatılan Sony Ericsson Xperia mini mevcut radyo istasyonlarını otomatik olarak arayıp kaydedebiliyor, ekran üzerinde parmak kaydırması yaparak istasyonlara erişim sağlamanıza imkan tanıyor. RDS destekli Stereo Fm radyosu bulunduğunuz frekansı ekranda görmenizi de sağlıyor.

Hafıza ve Depolama

320MB dahili hafızaya sahip olan Sony Ericsson Xperia mini 512 MB RAM hafızası ile birlikte sunuluyor. Cihazın dahili hafızası mutlaka size yetersiz gelecektir bu yüzden microSD kart desteği yardımıyla hafızanızı 32GB'a kadar genişleterek kullanabiliyor, daha fazla içeriği hafızanızda muhafaza edebiliyorsunuz.

İnternet ve Data Özellikleri

EDGE, GPRS, 3G ve Wi-Fi desteği ile birlikte sunulan Sony Ericsson Xperia mini, Adobe Flash 10.3 destekli Android tarayıcısı ile birlikte sunuluyor. İşini oldukça iyi yapan tarayıcısı kullanıcı odaklı arabirimi ile sunuluyor. Cihazın ekranında çift tıklama yaparak yakınlaştırma işlemini gerçekleştirebiliyor ya da özel sanal zoom butonlarını kullanabiliyorsunuz. Yeni bir sekme açabiliyor, sekmeler arası geçiş, sayfa yenilemesi, ileri gitme ve yer İmlerine erişebiliyorsunuz. Metin üzerinde kopyalama yapabiliyor, sık kullandığınız ya da en son ziyaret ettiğiniz yerlere anında erişim sağlayabiliyorsunuz.

Adobe Flash destekli tarayıcısı (ücretsiz indirebiliyorsunuz) YouTube videolarını (360p) oldukça düzgün bir şekilde oynatırken, oyunları da takılmadan oynamanıza imkan sunuyor. Facebook gibi paylaşım sitelerine kolay erişim sağlayan Sony Ericsson Xperia mini, aktivitelerinizi takip etmenize imkan tanıyor. GPS alıcısı ve Maps hizmeti de sunan telefon trafik ve yol haritalarını görüntülerken, caddeleri de 360 derecelik açılarlar görüntülemenizi sağlıyor.

Kullanılabilirlik ve Performans

Sinyal alımı açısından sıkıntı yaratmayan Sony Ericsson Xperia mini, ses kalitesi ile de memnun bırakıyor. Yüksek ses ayarlaması yaparak gürültülü ortamlarda dahi net ses çıkışı yakalayabiliyorsunuz. Ne yazık ki akıllı arama desteği sunmuyor. 1200 mAh Li-Ion batarya kapasitesine sahip olan cihaz ile 4.30 saate kadar konuşma ve 340 saate kadar bekleme yapabiliyorsunuz. Ayrıca 25 saate kadar kesintisiz müzik dinleyebiliyorsunuz, fakat cihazın batarya performansı maalesef düşük diyebiliriz.

Sony Ericsson Xperia mini Teknik Özellikleri
Ağırlık: 99 g
Genişlik: 52 mm
Yükseklik: 88 mm
Derinlik: 16mm
Ekran Büyüklüğü: 3.0"
Piyasaya Çıkış Tarihi: 2011, Ağustos
Renkler: Siyah, Beyaz, Mavi, Koyu Pembe
Network: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, HSDPA 850/900/1900/2100
Veri: GPRS 86 kbps, EDGE 237 kbps, Bluetooth, v2.1 with A2DP, USB v2.0 miniUSB, HSDPA. 7.2Mbps, Wi-Fi 802.11 b/g
Hafıza: 320 MD Dahili Hafıza, 512 MB RAM hafıza
Genişletilebilir Hafıza: 32 GB
Bağlantı: USB v2.0, Bluetooth, v2.1
Web Tarayıcısı: HTML
Media ve Müzik: MP4/ H.263/ H.264/ WMV9 video oynatıcı, MP3 / eACC+/ WAV/ WMA9 müzik oynatıcı
Kamera: 5 MP, 2592x1944 piksel, otofokus, LED flash
Mesajlaşma: SMS, MMS, E-mail, IM, Push E-mail
İşletim Sistemi: Android, v2.3(GingerBread)
Multimedia Kart: microSD
İşlemci: 1 GHz
Melodi: Titreşim, MP3, WAV
Diğer Özellikler: RDS destekli FM radyo, Organizatör, Dijital Pusula, SNS Entegrasyonu, TrackID Müzik Tanıma, Google Arama, Maps, G-mail, YouTube, Takvim, G-Talk, Dokuman Editörü
Batarya: 1200 mAh Li-lon
Konuşma Süresi: 270 dakika (2G) - 270 dakika (3G)
Bekleme Süresi: 340 saat (2G) - 320 saat (3G)
Sar Değerleri: Baş: --- Gövde: ---

Artı ve Eksileri

  • Artıları: 3G ve Wi-Fi desteği, kapasitif LED arkadan aydınlatmalı LCD dokunmatik ekranı, Android v2.3(GingerBread) işletim sistemi, 1 GHz işlemci, 5 MP Led flash destekli kamera, 720 p video kayıt desteği, GPS alıcısı, microSD kart yuvası ve genişletilebilir hafızası, yakınlık ve hareket algılama sensörleri, 3.5 mm standart kulaklık çıkışı, RDS destekli Stereo FM radyosu, Adobe Flash 10.3 desteği.
  • Eksileri: Akıllı araması yok, görüntülü arama desteği içermiyor, DivX ve XVİD video format desteği bulunmuyor, ekranı küçük.

Editörün Yorumu

Boyutları ve tasarımı ile kendi sınıfında yer alan Sony Ericsson Xperia Mini Pro ve Sony Ericsson Xperia X10 Mini Pro modellerine benzeyen Sony Ericsson Xperia mini küçük boyutlardaki tasarımı ile birlikte sunuluyor. Oldukça hafif olan cihaz 3.0 inç boyutunda dokunmatik ekranında iyi görüntü çözünürlüğü sunarken, doygun renkleri ile videoları ve web sayfalarını daha iyi görüntülemenize imkan tanıyor.

Wi-Fİ desteği ile hızlı internet erişim imkanı sunan telefon Adobe Flash destekli tarayıcısı ile tam puan alıyor. Görüntülü arama desteğinden yoksun olan telefon, 5 MP kameraya ve 720p video kayıt desteğine sahip. Android tabanlı akıllı telefon iyi performans sergileyen işlemcisi, dokunman görüntüleme, YouTube erişimi, SNS entegrasyonu, GPS alıcısı gibi extra özellikleri ile bir adım öne geçiyor.

Sony Ericsson Xperia mini Ön ve Arkadan Görünüm

Benzer Yazılar

Sık Kullanılanlara Ekle veya Paylaş

Görüş ve Düşüncelerini Paylaş

Yorum Gönder
© 2014 TeknoVadi Bilişim. Tüm Hakları Saklıdır