Teknoloji ve İnceleme Rehberi
15

Sony Ericsson Xperia Arc

Sony Ericsson Xperia Arc

Sony Ericsson Xperia Arc Xperia serisi üyelerine bir yenisini ekleyen Sony Ericsson firması 2011 Mart ayında Sony Ericsson Xperia Arc modelini piyasaya sürerek kullanıcıların hizmetine sundu. Başarılı ve çekici tasarımı, ultra ince yapısı, geniş ekranı ve geliştirilmiş teknik detayları ile bizim beğenimizi kazanan Xperia Arc günümüz ihtiyaçlarına cevap verecek niteliklere sahip bir mobil cihaz olarak karşımıza çıkıyor.

Tasarım, performans ve geleceğe yönelik uygulamalarıyla yüksek puan almayı başaran cihaz 8 MP çözünürlüğünde kameraya, Wi-Fi ve 3G bağlantısına, belge görüntüleme, HDMI port, TarckID müzik tanıma, Maps hizmeti, HD çözünürlükteki video kayıt ve diğer geliştirilmiş özellikleri ile kullanıcıları memnun edecek gibi görünüyor.

Tasarım ve Boyut

125 x 63 x 8.7 mm boyutlarına sahip olan Sony Ericsson Xperia Arc, ultra ince ekran yapısına sahip olup, 117 gram ağırlığındadır. Cihazın ölçülen en ince kısmı 8.7 mm olup, bu kısım telefon üst kısımlara doğru kalınlaşarak 10 mm’ye ulaşıyor, fakat bu kötü bir görüntü oluşturmuyor. Metal kaplayamaya sahip olan telefon oldukça hafif olup, sağlamlığı ve şıklığı ile çekici bir hal alıyor. Fakat cihazın parlak gövdesi parmak izi ve tozu mıknatıs gibi çektiği için telefonu sürekli temiz tutmak zorunda kalabiliyorsunuz.

Cihazın 4.2 inç boyutundaki geniş ekranının alt kısmında yine metal kaplamalı menü, home ve geri tuşu yer alıyor. Bu donanım tuşları oldukça rahat kullanıma sahiptir. Cihaz ekranının üst kısmında ise yakınlık sensörü yer alırken ortam ışığı sensörü mevcut değil. Xperia Arc’ın sol tarafında 3.5 mm kulaklık çıkışı, üst kısmında microHDMI ve güç butonu bulunuyor. Sağ kısmına ise microUSB, deklanşör ve ses ayar tuşu ev sahipliği yapıyor. Kavisli arka panele sahip olan cihazın arka yüzeyinde sol üst kısımda dairesel yapı içerisine konumlandırılan kamerası flashı ve Sony Ericsson logosu yer alıyor.

Kamera

3264x2448 piksel çözünürlükte 8 MP kameraya sahip olan Sony Ericsson Xperia Arc, otofokus, LED flash desteği ve extra özellikleri ile karşımıza çıkıyor. Düşük ışıkta görüntü sağlayan Exmor R aydınlatmalı sensör kullanan telefon aydınlatma teknolojisinin avantajlarından en iyi şekilde faydalanarak güzel görüntüler üretmenize imkan tanıyor. Sony Ericsson Xperia Arc Yan

Sezgisel kamera arayüzüne sahip olup, vizör ekranında 5 adet kısayol simgesi barındırıyor. Odak modu, beyaz dengesi, coğrafi etiketleme, görüntü sabitleyici, yüz tanıma ve gülümseme algılama gibi özelleştirilebilir uygulamalardan en iyi şekilde faydalanabiliyorsunuz. Renk oluşturma, yüksek ayrıntı miktarı, yüksek renk doygunluğu, netlik gibi özellikleri ile başarılı görüntü kalitesine sahiptir.

HD çözünürlüğünde video kaydı yapan Sony Ericsson Xperia Arc, 30 fps’de 720p kayıt yapabiliyor. Klipleri düzgün bir şekilde oluştururken, detay konusunda da sıkıntı yaşatmıyor.

Temel Özellikler

Arayüz ve İşletim Sistemi: Android işletim sistemi ile yönetilen Sony Ericsson Xperia Arc, iki önemli değişiklik ile karşımıza çıkıyor. Bu değişikliklerden biri Gingerbread v2.3 sürümlü ile çalışması diğer ise MediaScape arayüzü. Yeni sürümü ile API'ler ve geliştirilmiş oyun oynama yetenekleri ile sunuluyor. 5 ekran bölmesi bulunan telefon da widgetları görüntüleyerek aktif bir şekilde yönetebiliyorsunuz.

5 ekran bölmesinde sabit olarak bulunan 4 adet kısayol tuşu yardımıyla uygulamalara kolaylıkla erişim sağlayabiliyorsunuz. Yeni ve hareketli animasyonlardan oluşan simgeleri silebiliyor ya da ekleme yaprak, sıralayabiliyorsunuz. Android Market’e erişim sağlayarak duvar kağıdı dahil olmak üzere indirmeler yapabiliyorsunuz. TimeScape uygulaması barındıran telefon SMS, MMS, e-posta, arama kaydı, Facebook ve Twitter gibi güncellemelere anında erişim sağlamanızı sağlarken, son faaliyet ve tüm güncelleştirmeleri görebilmenize imkan tanıyor.

Telefon Defteri: Görsel özelliklerle donatılmış telefon rehberine sahip olan Sony Ericsson Xperia Arc, sınırsız depolama kapasitesine sahip olup, telefon defterine kişilerin bütün bilgilerini ayrıntılı bir şekilde saklayabiliyor. Telefon rehberinizi birden fazla hesap ile senkronize edebiliyor, hesap ve kişileri görüntüleyebiliyorsunuz. Kayıtlarınıza özel zil sesi ve fotoğraf ataması yapabiliyor, kişinin fotoğrafı üzerine dokunarak çıkan kısayollarla gerekli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Ekran - Display

480 x 854 piksel çözünürlükte 4.2 inç boyutunda Led aydınlatmalı LCD dokunmatik ekrana sahip olan Sony Ericsson Xperia Arc, kapasitif ekranında 16 milyona kadar renk desteği sunuyor. Aslında doğru açıdan bakıldığında Xperia Arc ekranı piyasadaki en iyi ekranlar arasında yer alsa da görüş açısı bakımından bazı sıkıntılar yaratabiliyor. Ekranın siyah dengesi, kontrast oranı oldukça iyi olup, güneş ışığı altında okunabilirliği arttırmak için kontrast ve siyah seviyesini ayarlayabilirsiniz. Otomatik parlaklık kontrolü yapabiliyor. Ekranında hareket algımla, yakınlık sensörü ve multi-touch desteği içeriyor.

Mesaj Özellikleri

Sade ve kolay kullanımlı mesaj bölümüne sahip olan Sony Ericsson Xperia Arc, SMS, MMS, Email, Push email, IM desteği sunuyor. Metin mesajlarınız üzerinde silme, kopyalama, yapıştırma gibi işlemleri gerçekleştirebiliyor, rehberden hızlı arama yaprak alıcılara iletebiliyorsunuz. Mesajlarınıza ses, video ya da fotoğraf ekleyerek MMS mesajı şeklinde alıcılara ulaştırabiliyor, kolaylıkla e-posta kurulumu yapabiliyorsunuz. Birden fazla Gmail hesabınızı aynı anda açabiliyor, bütün hesaplarınızdan gelen mesajları tek bir gelen kutusunda saklayabiliyorsunuz. Sanal QWERTY klavye uygulamasından faydalanarak hızlı metin girişi yapabiliyorsunuz. Klavye tuşları arasındaki genişlik olukça iyi olup klavyeyi yatay ya da dikey modda alarak kullanabiliyorsunuz.

Multimedia Özellikleri

Geleneksel galeriye sahip olan Sony Ericsson Xperia Arc, iyi işlevselliğe, 3D görüntü efektleri ve geçişlere sahiptir. Fotoğraflarınızı tablo ya da zaman çizelgesi şeklinde görüntüleyebiliyor, tarihe göre sıralama yapabiliyorsunuz. Parmak kaydırması yaparak fotoğraflar arasında ilerleyebiliyor, varsayılan görünüme geri dönmek zorunda kalmadan görüntüleri atlayabiliyorsunuz. Multi-touch desteğinden faydalanarak yakınlaştırma yapabiliyor, üzerinde düzenleme yaptığınız fotoğraflarınızı Picasa, e-posta uygulamaları, Facebook, Bluetooth veya MMS yoluyla paylaşabiliyorsunuz.

Sony Ericsson Xperia Arc Arka Özel bir video oynatıcıya sahip olmayan Xperia Arc, MP4 ve 3GP formatındaki videoları desteklerken DivX ve XviD içerikli videoları desteklemiyor maalesef. Videolarınızı geniş ekranda görüntülerken ekran altında oluşan kontrol tuşları yardımıyla video oynatıcısını yönetebiliyorsunuz.

MediaScape destekli müzik çaları oldukça başarılı olup, 4 sekmeden oluşuyor. Bu sekmelerde tüm parçalar, sanatçılar, çalma listeleri ve albümlere erişim sağlayabiliyorsunuz. Görsel açıdan başarılı ve hoş görünen müzik çaları müzik kütüphanenizi oluşturmanıza olanak sağlıyor. İyi ses kalitesine sahip olan telefonda varsayılan ekolayzır ayarları bas ve tiz frekans ayarlarını yükselterek kaliteli ses çıkışı elde etmenize imkan veriyor.

Düzgün çalışan ve basit arayüze sahip FM radyosu RDS destekli olup hangi frekansta olduğunuzu ekranda görmenize olanak sunuyor. Çevrenizde mevcut olan istasyonları kaydederek dinleyebiliyor, istasyonlar arasında kaydırma yaparak ilerleyebiliyorsunuz. microHDMI port desteği içeren cihaz video ve filmlerinizi daha büyük ekranda keyifle izlemenize imkan tanıyor.

Hafıza ve Depolama

320 MB dahili dinamik hafızaya sahip olan telefonun geliştirilmiş özelliklerinden daha fazla faydalanmak istiyorsanız hafızayı microSD kart desteği ile 32 GB’a kadar arttırabiliyorsunuz.

İnternet ve Data Özellikleri

EDGE, GPRS, 3G ve Wi-Fi desteği ile sunulan Sony Ericsson Xperia Arc, Flash 10.2 Flash destekli web tarayıcısı ile başarılı sonuçlar elde etmenize olanak sunuyor. Sayfa oluşturma algoritması oldukça iyi çalışan cihazda ekrana çift tıklama yaparak yakınlaştırabiliyor, parmak kaydırması yaparak sayfalarda atlayarak ilerleyebiliyorsunuz. Sekmeli yapıya sahip web tarayıcısı gecikme yaşatmadan sayfaları oluştururken, sayfalar üzerinde metin kopyalama işlemini yapabiliyorsunuz. En çok ve geçmişte ziyaret ettiğiniz sayfalara daha sonra erişim sağlayabilirsiniz. Flash desteği sayesinde YouTube’dan sorunsuz bir şekilde videolarınızı izleyebiliyorsunuz.

Office belge görüntüleme (Word, Excel, PowerPoint ve PDF, Office 2007 sürümleri dahil) desteği içeren telefon mailleriniz ile birlikte gelen dosyaları görüntülemenize olanak sunuyor. A-GPS desteği ve GPS alıcısı ile birlikte sunulan telefon Google Maps hizmeti ile haritaları geniş ekranda görüntüleyerek sesli navigasyon hizmetinden faydalanmanıza olanak sağlıyor. Cadde ve sokakları 360 derecelik görüntüleme açısıyla görmenizi sağlarken, yakınlaştırma yapıp, dijital pusula desteğinden de faydalanmanızı sağlıyor. Android Market desteğinden faydalanarak uygulama ve oyunları indirebiliyorsunuz.

Sony Ericsson Xperia Model Cep Telefonları

Kullanılabilirlik ve Performans

Sinyal alımı ya da çağrı kalitesi bakımından sıkıntı yaşatmayan Sony Ericsson Xperia Arc, aktif gürültü önleme teknolojisine sahip mikrofonu ile gürültülü ortamlarda dahi karşınızdakinin sesini net bir şekilde duyarak görüşmenizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Akıllı aramsı bulunmayan telefon 1500 mAh Li-Po batarya kapasitesine sahip olup, 7 saate kadar konuşma ve 430 saate kadar bekleme yapmanıza imkan tanıyor. Cihaz ile 31 saate kadar kesintisiz müzik dinleyebilirken, normal kullanımlarınızda telefonun şarjı 2 güne kadar dayanabiliyor.

Sony Ericsson Xperia Arc Teknik Özellikleri
Ağırlık: 117 g
Genişlik: 63 mm
Yükseklik: 125 mm
Derinlik: 8.7 mm
Ekran Büyüklüğü: 4.2"
Piyasaya Çıkış Tarihi: 2011, Mart
Renkler: Mavi, Gümüş
Network: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, HSDPA 900/2100
Veri: GPRS 86 kbps, EDGE237 kbps, Bluetooth, v2.1 with A2DP, USB v2.0 microUSB, HSDPA. 7.2Mbps, Wi-Fi 802.11 b/g
Hafıza: 320 MB Dahili Hafıza
Genişletilebilir Hafıza: microSD
Bağlantı: USB v2.0, Bluetooth, v2.1
Web Tarayıcısı: HTML
Media ve Müzik: MP4/ H.263/ H.264/ WMV9 video oynatıcı, MP3 / eACC+/ WAV/ WMA9 müzik oynatıcı
Kamera: 8 MP, 3264x2448 piksel, LED flash, otofokus,Yüz ve gülümseme algılama, coğrafi etiketleme
Mesajlaşma: SMS, MMS, E-mail, IM, Push E-mail
İşletim Sistemi: Android, v2.3 (Gingerbread)
Genişletilebilir Hafıza: microSD
İşlemci: 1 GHz
Melodi: Titreşim, MP3, WAV
Diğer Özellikler: RDS destekli FM radyo, Organizatör, Dijital Pusula, HDMI Port, Aktif gürültü önleme teknolojisine sahip mikrofonu, TrackID müzik tanıma, NeoReader barkod tarayıcı, Google serach, Maps, Gmail, Facebook, ve Twitter, belge görüntüleme, Adobe Flash 10.2
Batarya: 1500 mAh Li-Po
Konuşma Süresi: 420 dakika (2G) - 420 dakika (3G)
Bekleme Süresi: 430 saat (2G) - 400 saat (3G)
Sar Değerleri: Baş: --- Gövde: ---

Artı ve Eksileri

 • Artıları: 3G ve wi-Fi desteği, Sony BRAVIA Mobile motoru ile FWVGA çözünürlüklü 4.2 inç boyutundaki LED aydınlatmalı LCD dokunmatik ekran, Android işletim sistemi, v2.3 Gingerbread, 1 GHz işlemci, LED flash ve coğrafi etiketleme özelliğine sahip 8 MP kamerası, otofokus destekli 30 pfs’de 720p video kaydı, A-GPS desteği ile GPS alıcısı, yakınlık sensörü uygulaması, 3.5 mm kulaklık çıkışı, RDS destekli FM radyosu, Adobe Flash 10.2 desteği, microHDMI çıkışı, ultra ince ekranı.
 • Eksileri: Ekranın kötü görüş açısı, ön kamerası bulunmuyor, akıllı aramsı yer almıyor, microSD kartına cihaz açıkken ulaşamıyorsunuz. Kamera tuşu rahat değil, grafik işlemcisi yeterli değil.

Editörün Yorumu

Şık ve çekici tasarımı yanında bazı sorunlarla birlikte sunulan Sony Ericsson Xperia Arc, ultra ince yapıya ve hafifliğe sahiptir. Android tabanlı cihazın 8 MP çözünürlüğünde kamerası, 720p video kayıt özelliği bulunurken görüntülü arama desteği içermiyor. Bunun dışında Led aydınlatmalı 4.2 inç boyutundaki geniş ekranı, başarılı web tarayıcısı, geliştirilmiş arayüzü, sosyal ağ ulaşımı, hızlı internet bağlantısı ile beğenimizi kazanan telefon aktif gürültü önleme teknolojisine sahip mikrofonu ile telefon görüşmelerinizi rahatlıkla gerçekleştirmenize imkan tanırken, HDMI portu sayesinde videolarınızı daha büyük ekranda izleyebilme olanağı sunuyor.

Cihazın Yurt dışı satış fiyatı Haziran 2011 itibariyle 450 Euro düzeyinde. Ülkemizde kontratlı satışları yeni başladı. Alacak kişilerin kontratlı seçenekleri iyi bir şekilde değerlendirmesini tavsiye ederiz.

Sony Ericsson Xperia Arc Ön ve Arka Açı Görüntüleri

Benzer Yazılar

Sık Kullanılanlara Ekle veya Paylaş

"Sony Ericsson Xperia Arc" için 15 Cevap Var

 1. Yorum Avatar abdulkadir arslan diyor ki:

  Telefon çok süper 1 ay dan beri kullanıyorum ama batarya bu cihaza göre zayıf kalıyor.

 2. Yorum Avatar Fazlı Torun diyor ki:

  Abdulkadir çok haklı aynen katılıyorum telefon süper ama batarya gerçekten bu telofona zayıf kalıyor.

 3. Yorum Avatar Mehmet diyor ki:

  Siz ne kadara aldınız telefonu kardeşler?

 4. Yorum Avatar Hakkı CANSEVER diyor ki:

  Bende arkadaşlara katılıyorum fakat led aydınlatmalı 4,2 inçlik bir ekrandan kaynaklı bir batarya sorunu var bataryanın kötü olmasından değil.

 5. Yorum Avatar Hakan Sarı diyor ki:

  Arkadaşlar ben yurtdışından xperia arc aldım ve pasaporta kayıt edemedim pasaport bulamadım daha doğrusu. Bu telefonun sorununu nasıl halledebiliriz var mı başka bir yolu şebeke kilidini felan kırabilirmiyiz?

 6. Yorum Avatar Erdem diyor ki:

  Sony Ericsson Xperia Arc’nin kamera çekimi bilindiği gibi hd 720p de video kaydı yapıyor. Samsung wawe s8500’de hd video kaydı yapıyor, oda 720p; Fakat iki cihazın kamera kayıtlarını kıyasladığımızda, 1dk lık bir çekimde xperia 48MB yer kaplarken. Samsung 100MB yer kaplıyor. Her iki cihazında çekim modları ve ışık efektleri aynı olan bir mekanda kayıt edilip kıyaslanmıştır. Kıyaslayan arkadaş oldumu yada neden kaynaklanıyor bilen varmı acaba.

  • Yorum Avatar Erdem diyor ki:

   Araştırmalarımızda sadece fark olarak Xperia’da bitrate 6mbit/sc,wawe’de ise bitrate 12 mbit/sc olarak bulduk. Bitrate doğrudan görüntü kalitesi etki ediyor.

 7. Yorum Avatar Halef diyor ki:

  Sony ercson arc ile nasıl 3g li arama yapılıyor bunu bilen varmı?

 8. Yorum Avatar Ahmet diyor ki:

  Arkadaşlar bence 1 telefonda olması gereken her şey var hd ses çıksından tut hd kameraya kadar çok tavsiye ediyorum. Bataryası az geliyor diyen arkadaşlar telefonun parlaklığını biraz azaltın birde çok fazla oyun oynamayın. 1 gün boyunca çok rahat kullanırsın herkese tavsiye ederim.

 9. Yorum Avatar Sezer diyor ki:

  Arc çok güzel tel ama bataryası yetersiz geliyor birde 3G yok galiba görüntülü arama yapamıyosun. Ama yinede çok hoş Arc S daha güzel.

 10. Yorum Avatar Hikmet diyor ki:

  Sony Ericsson Xperia Arc s telefonun özelliklerini incelediğimde 3G si var diye belirtiliyordu. Diğer özelliklerini de beğendiğim için aldım. Bu telefonu bir haftatır kullanıyorum. ANCAK; 3G sini kullanmak istedimsede açamadım. Tekrar araştırdığımda bu özelliğin olmadğını öğrendim. Ne yapmam gerektiğini birileri bana bildirirse sevinirim.

 11. Yorum Avatar Metehan diyor ki:

  Telefon Gerçekten Çok HARİKA Gereken Zamanlarda Kullanılsa Oyuncaak Niyetine Oynanmasa Benim Gibi 2,5 Gün süre ile kullanabilirsiniz. Tüm Telefonlarda Şarj PROBLEMLERİ vardır. Unutmayalım.

 12. Yorum Avatar dinc diyor ki:

  Ses kaydı nasıl yapılıyor bilen var mı?

 13. Yorum Avatar yücel diyor ki:

  İyi günler arkadaşlar sony xperia arc s satın aldım. Pusula özelliğini bulamadım. Yardımcı olurmusunz. Teşekkürler

 14. Yorum Avatar ali manik diyor ki:

  Arkadaşlar telefon 10 numara

Görüş ve Düşüncelerini Paylaş

Yorum Gönder
© 2014 TeknoVadi Bilişim. Tüm Hakları Saklıdır