Teknoloji ve İnceleme Rehberi
0

Samsung Gravity SMART

Samsung Gravity SMART

Samsung Gravity SMART Her geçen gün telefon piyasasında yepyeni özelliklerle donatılan cihazlarla karşılaşıyor, çoğu defasında hayranlık duyuyoruz. Her geçen gün ürünlerine bir yenisini ekleyen Samsung firmasının 2011 yılı Haziran ayında piyasaya sürerek kullanıcıları ile buluşturduğu Samsung Gravity SMART modelinin incelemesini yapacağız.

Dokunmatik ekranı yanında QWERTY klavyesi ile dikkat çeken Samsung Gravity SMART, tasarım, geleceğe yönelik uygulamaları ve performansı ile test skorlarından beklediğimiz sonucu alamasa da orta seviyeli cihazlar arasında yer alamaya aday diyebiliriz. Aslında cihazın genel özellikleri birçok telefon kullanıcısının bütün ihtiyaçlarına cevap verecek düzeyde olsa da performans açısından eksiklikleri bulunuyor, diyebiliriz.

Tasarım ve Boyut

114 x 59 x 14 mm boyutlarında olan Samsung Gravity SMART kompakt tasarımı ile kavrama konusunda oldukça rahat hissettiriyor. 130 gram ağırlığında olan cihaz hafif oluşuyla da kullanım açısından kolaylık sağlıyor. Siyah/kırmızı ve Siyah/yeşil kapak renkleri ile sunulan cihaz özgün tasarımı ve renk düzeni ile gençlik yönünüzü ortaya çıkarmanıza imkan tanıyor.

Yapı kalitesi bakımından sağlam hissettiren Samsung Gravity SMART, parmak izi gibi lekeleri de barındırmıyor. 3.2 inç boyutundaki ekranı altında navigasyon tuşu ile birlikte, geri, arama ve menü tuşlarını barındıran telefonun ekranı üzerinde sadece yakınlık sensörü bulunurken, ortam ışığı sensörü ya da ikincil kamera yer almıyor. Kızaklı yapıya sahip olan cihazın sola doğru açılan kızağı altında dört satırdan oluşup, yumuşak tuşlardan meydana gelen QWERTY klavyesi bulunuyor.

Cihazın bu tuşlarını özelleştirme şansına sahip olurken, e-posta ve sosyal ağ erişimlerinizi kolaylaştırabiliyorsunuz. Samsung Gravity SMART'ın sağ kısmında ses ayar, microUSB ve açma/kapama butonları bulunuyor ve üst kısmına 3.5 mm kulaklık çıkışı ev sahipliği yapıyor. Sade tasarıma sahip arka panelde ise flashı ve objektif koruması bulunmayan kamerası yer alıyor.

Kamera

2048x1536 piksel çözünürlüğünde 3.15 MP kameraya sahip olan Samsung Gravity SMART, Led flash destekli sabit odaklı kamerası ile sunuluyor. Led flash açısından iyi donanıma sahip olan cihaz özel kamera deklanşör tuşundan maruzdur. Sahne modu, panorama modu, dokunsal odaklama gibi özellikleri barındıran telefonun vizör ekranından gerekli kısayollara erişim sağlayabiliyorsunuz. Cihazın kamera çözünürlüğünü göz önüne aldığımızda iyi ayrıntı ve düşük gürültü miktarı ile karşılaşıyoruz. Samsung Gravity SMART Yan

QVGA çözünürlüğünde 14 fps'de video kaydı yapabilen Samsung Gravity SMART, video yakalama yetenekleri konusunda başarılı olsa da düşük detay ve yüksek gürültü özelliği ile hayal kırıklığı yaşatıyor. Ön kamerası olamayan telefon görüntülü arama desteği sunmuyor.

Temel Özellikler

Arayüz ve İşletim Sistemi: Touch-wiz kulanıcı arayüzüne sahip olan Samsung Gravity SMART, Android v2.2(Froyo) işletim sistemi ile birlikte sunuluyor. Homescreen özelliği gösteren ekranı widget uygulamaları ile donatılırken, etkin bekleme ekranı altına rehber, arama günlüğü, mesaj ve menü erişim simgeleri konumlandırılmıştır. 7 adet ekrandan oluşan telefonun etkin ekranında sık kullandığınız uygulamaları konumlandırabilirsiniz. Cihazın menüsü 4x4 olmak üzere 16 adet simgeden meydana gelirken, ekran altında yine sabit simgelere erişebiliyorsunuz.

Ekran - Display

320x480 piksel çözünürlüğünde 3.2 inç boyutunda kapasitif dokunmatik ekrana sahip olan Samsung Gravity SMART, TFT ekranında 16M renk desteği sunuyor. Renk doygunluğu ve kontrastı açısından başarılı olan telefon, multi-Touch ve hareket algılama özelliklerini de barındırıyor. Görüş açıları da oldukça iyi olan cihaz ekranı güneş ışığı altında okunabiliyor.

Mesaj Özellikleri

SMS, MMS, Email, Push Mail, IM desteği ile sunulan Samsung Gravity SMART'ın mesaj editörü oldukça kullanışlı ve basit yapıya sahiptir. Mesaj butonu yardımıyla anında gelen, giden ve bütün mesaj içeriklerinize erişim sağlayabiliyorsunuz. SMS ve MMS gönderimlerinizde kaydınızın adı ya da numarasını girmeye başladığınızda çıkan ön liste yardımıyla iletilerinizi daha hızlı gönderebiliyorsunuz.

SMS mesajlarınıza resim, video ya da müzik eklemesi yaparak gelişmiş MMS düzenleyicisi yardımıyla otomatik olarak iletileri yollayabiliyorsunuz. Kolaylıkla e-posta kurulumu yapıp, birden fazla Gmail hesabınızı aynı anda etkin hale getirebiliyorsunuz. Dokuman editörü sayesinde maillerle gelen Word, PDF gibi içerikleri alarak görüntüleyebiliyorsunuz.

Multimedia Özellikleri

Android galeriye sahip olan Samsung Gravity SMART, iyi işlevselliği yanında 3D görünümü ve görsel efektleri ile oldukça başarılı. Albümlerinizi başarıyla oluşturabildiğiniz telefonun Picasa ve Facebook uygulamaları ile resimlerinizi paylaşabiliyorsunuz.

Samsung Gravity SMART Arka Belli bir tarihte çekmiş olduğunuz fotoğrafa anında erişim sağlayabiliyor, fotoğraflarınızı denetlerken galeri ekranına atlamak için ekranın üst kısmında yer alan sekmelerden faydalanabiliyorsunuz. Fotoğraflarınızı parmak kaydırması yaparak ekranda görüntülerken varsayılan moda dönmek zorunda kalmadan fotoğraflar arasında atlama yaparak ilerleyebiliyorsunuz.

Video oynatıcısı konusunda o kadar da etkileyici olmayan cihaz sadece 3GP ve MP4 olmak üzere temel formatları desteklerken DivX ve XviD video format desteği sunmuyor. Videolarınızı ekran altında yer alan ileri/geri ve oynat butonları yardımıyla kontrol edebiliyorsunuz.

Touch-Wiz kullanıcı araryüzüne sahip müzik çaları sekmeli yapıya sahip olup, eğlenceli kullanıma sahiptir. Cihazın müzik kütüphanesinde yer alan parçaları sanatçı, albüm, besteci gibi gruplara ayırabiliyor, geçerli ya da bütün çalma listelerine erişim sağlayabiliyorsunuz. Cihazın radyo desteği bulunmuyor.

Hafıza ve Depolama

150 MB dahili hafızaya sahip olan Samsung Gravity SMART, 270 MB RAM hafızası ile birlikte sunuluyor. Cihazın dahili hafızası yetersiz olduğu için harici bir hafızaya gereksinim duyabilirsiniz. Cihaz hafızasını microSD kart desteği yardımıyla 32 GB'a kadar genişleterek kullanabiliyorsunuz.

İnternet ve Data Özellikleri

EDGE, GPRS, 3G ve Wi-Fi desteği ile birlikte sunulurken Android tarayıcıya sahiptir. Genellikle hata içermeyen ve basit kullanıma sahip olan tarayıcısı flash destekli olup, çoklu dokunma yöntemini ekranda kullanmanıza imkan tanıyor. Başarılı performans sergileyen cihazın bu konudaki tek dezavantajını küçük ekranı oluşturuyor.

Sekmeli yapıdan oluşan tarayıcısı sayfa yenileme, yer imleri, metin kopyalama, sayfa bulma, geçmişte ziyaret etiğiniz yerlere erişim gibi özellikleri kapsıyor. SNS entegrasyon desteği sunan cihaz ile Facebook, Twitter gibi sitelere kolaylıkla erişim sağlayabiliyorsunuz. GPS alıcısı, Maps hizmeti ve dijital pusulası ile yarı yolda kalmıyorsunuz.

Kullanılabilirlik ve Performans

Akıllı arama özelliği ile birlikte sunulan Samsung Gravity SMART, sinyal alımı konusunda da sıkıntı yaşatmazken, telefon görüşmelerinizi de rahat bir şekilde gerçekleştirmenize imkan tanıyor. 1500 mAh Li-IOn batarya kapasitesine sahip olan telefon ile 5 saate kadar konuşma ve 364 saate kadar bekleme yapabiliyorsunuz. Cihazın batarya kapasitesi sınırlı olup, yoğun kullanımlarınızda 1 gün içinde sizi yarı yolda bırakabiliyor.

Samsung Gravity SMART Teknik Özellikleri
Ağırlık: 130 g
Genişlik: 59 mm
Yükseklik: 114mm
Derinlik: 14 mm
Ekran Büyüklüğü: 3.2"
Piyasaya Çıkış Tarihi: 2011,Haziran
Renkler: Siyah/Kırmızı, Siyah/Yeşil
Network: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, HSDPA 1700/2100
Veri: GPRS Class 10, EDGE Class 10, Bluetooth, v3.0 with A2DP, USB v2.0 miniUSB, HSDPA. 7.2Mbps, Wi-Fi 802.11 b/g
Hafıza: 150 MB
Genişletilebilir Hafıza: 32 GB
Bağlantı: USB v2.0, Bluetooth, v3.0
Web Tarayıcısı: HTML
Media ve Müzik: MP4/ H.263/ H.264 video oynatıcı, MP3 / eACC+/ WAV müzik oynatıcı
Kamera: 3.15 MP, 2048x1536 piksel, LED flash
Mesajlaşma: SMS, MMS, E-mail, IM, Push E-mail
İşletim Sistemi: Android v2.2(Froyo)
Multimedia Kart: microSD
İşlemci: 800 MHz
Melodi: Titreşim, MP3, WAV
Diğer Özellikler: Organizatör, Sosyal ağ entegrasyonu, Resim/Video editörü, dokuman görüntüleyicisi, Google arama, Maps, Gmail, Youtube, Takvim, G-Talk, Picasa entegrasyonu, Prediktif metin girişi
Batarya: 1500 mAh Li-lon
Konuşma Süresi: 330 dakika
Bekleme Süresi: 364 saat
Sar Değerleri: Baş: --- Gövde: ---

Artı ve Eksileri

Artıları: Çoklu dokunmatik kapasitif ekranı, dört satırlı QWERTY klavyesi, özelleştirilebilir sosyal ağ anahtarı, Touch-Wiz kullanıcı arayüzü ile Android v2.2(Froyo) işletim sistemi, 3G ve Wi-Fi desteği, GPS alıcısı ve dijital pusulası, otofokus destekli kamerası, Bluetooth v3.0 desteği, 3.5 mm kulaklık çıkışı, yakınlık sensörü ve hareket algılama desteği, Flash destekli web tarayıcısı, Akıllı arama özelliği,

Eksileri: Hiçbir deklanşör tuşu içermemesi, görüntülü arama desteği içermemesi, ortam ışığı algılama sensörü bulunmaması, en son Android v2.3(GingerBread) sürümü yerine Froyo sürümünün bulunması.

Editörün Yorumu

Zarif tasarıma sahip olan Samsung Gravity SMART, dokunmatik ekranı yanında yana doğru açılan QWERTY klavyesi ile beğenimizi kazanıyor. İyi işlevselliğe sahip ekranı, Wi-Fi özelliliği, genişletilebilir hafızası, Java ve sosyal ağ desteği, Flash destekli web tarayıcısı ile artı puan almayı başaran Android tabanlı akıllı telefon, kötü video oynatıcısı, eski arayüzü gibi eksiklikleri ile hayal kırıklığı yaşatıyor. Cihazın batarya performansı da maalesef sınıfta kalıyor.

Samsung Gravity SMART Ön Açıdan Kapak Açık Görünüm

Benzer Yazılar

Sık Kullanılanlara Ekle veya Paylaş

Görüş ve Düşüncelerini Paylaş

Yorum Gönder
© 2014 TeknoVadi Bilişim. Tüm Hakları Saklıdır