Teknoloji ve İnceleme Rehberi
1

Samsung E1081T

Samsung E1081T

Samsung E1081T Ucuz telefonlar her zaman piyasada yüksek satış rakamlarına ulaşmışlardır. Bunun ana nedeni telefona yüklü miktarda para veremeyecek olan müşterilerin bu modelleri tercih etmesinden kaynaklanıyor. Yolculuklara çıkarken yanımızda bulunması veya ikinci bir sim kartı için gerekli olmasından dolayı bu tip modellere oldukça ilgi duyuluyor.

Bu tip modellere kuryeler, şöförler ve her türlü iş alanında da sıklıkla rastlıyoruz. Genelde çocuk ve yetişkinler de gördüğümüz bu modeller, güvenilir, sağlam, uzun batarya ömürleri, kolay tuş takımları ve ucuz fiyatları ile her zaman talep oranları yüksek olmuştur.

Samsung bu segmente her zaman önem vermiş ve rakibi Nokia ile bu alanda yıllardır rekabet içinde lider olmaya çalışmıştır. Nokia'da bu segment de oldukça iyi modeller piyasaya sürmüş ve pazardan yüksek paylar alabilmeyi başarmıştır. Bu rekabetten en faydalı çıkanlar ise şüphesiz kullanıcılar olmuştur. İki firmanın daha yüksek satış rakımlarına ulaşabilmek için fiyatları kırıp özellikleri arttırması daha iyi modellerin daha uygun fiyatlarla elimize geçmesine neden oluyor.

Bu incelememizde Samsung'un alt segment telefonlarından olan Samsung E1081T modelini gözden geçireceğiz.

Tasarım ve Boyut

Samsung E1081T 107.4x45.5x13.6mm boyutları ve 64 gram ağılığı ile oldukça kompakt bir model olup kolay kontrol edebildiğimiz gibi cebimiz de telefonun varlığını unutacak kadar rahat gezdirebiliriz. Telefon sadece siyah rengi ile kullanıcılarına sunuluyor. Navigasyon tuşlarında kırmızı şerit bulunsa da siyah harici başka herhangi bir renk seçeneğimiz yok.

Arka kapak parlak ve nokta desenli hali ile şık duruyor. Kullanılan plastik malzeme çok üst kalite olmasa da kısa sürede sorun yaratmıyor. Ön yüzey nümerik tuş takımı ve ekrandan oluşuyor. Navigasyon tuşlarında kullanılan kırmızı şerit tasarıma güzel bir hava katmış. Telefonun üst kısmında cep feneri fonksiyonu ve iki yönlü delikli bir yapı bulunuyor.

Temel Özellikler

Telefon Defteri: Samsung E1081T, telefon defterine 500 adete kadar kayıt yapabiliyoruz. Yapılan kayıtlara isim, soy isim, numara gibi alanlar ekleyebiliriz. Yapılan kayıtlar içinde isme göre arama yapabiliyoruz. Kayıtlar isim ve altında numarası ile ekranda sıralanıyor. Samsung E1081T Yan

Her kayıta özel zil sesi atayabiliyoruz. Navigasyon tuşu aracılığı ile kayıtlar arası geçişi kolaylıkla sağlayabiliyoruz. Telefon son 20 gün içinde yapılan arama kayıtlarını hafızasında tutuyor.

Ekran - Display

Samsung E1081T 128x128 piksel çözünürlüğünde 65k renk desteği sunan CSTN ekrana sahiptir. Ekran 5 text ve 2 servis satırını gösterebiliyor. Resim gösterme kalitesi ortalamanın altında olup bu fiyata çok da iyisini beklememek gerekir. Rakibi olan Nokia 1209'a göre daha büyük bir ekrana sahip ve her ikisi de benzer kalitede diyebiliriz. Güneş ışığı altında ekran tamamen kullanılmaz hale geliyor. Bu yüzden mümkün olduğunca önemli işlerinizi böyle ortamlarda yapmamaya çalışın.

Tuş Takımı ve Kontrol

Samsung E1081T tuş takımı sağlam ve kolay basılması ile dikkat çekiyor. Tuşların büyüklüğü ve aralarındaki mesafe mesaj yazarken herhangi bir sorun çıkarmıyor. Navigasyon tuşları da uygun boyutları sayesinde kolay kullanılabiliyor. Arka ışık beyaz renkte olup semboller farklı koşullarda bile parlak gözüküyor.

Mesaj Özellikleri

Samsung E1081T, mesaj özellikleri açısından oldukça sınırlı bir model. Bu segmentteki çoğu telefonda olduğu gibi E1081T modelinde de sadece SMS desteği bulunuyor. T9 özelliği sayesinde mesaj yazma işlemini hızlı ve kolay gerçekleştirebiliyoruz. Ayrıca telefona gelen 300 adet mesaj hafızada tutulabiliyor.

Multimedia Özellikleri

Samsung E1081T ile multimedya uygulamalarından neredeyse hiç faydalanamıyoruz. Müzik çalma ve video gösterme özelliği bulunmayan model de sadece FM radyo desteği bulunuyor. Bu segmentteki bir telefon için FM desteğinin bile bulunması bir avantaj sayılabilir.

Samsung E1081T Arka Ayrıca multimedya uygulamalarını destekleseydi bile dahili hafızasının düşüklüğünden dolayı kullanamazdık.

Hafıza ve Depolama

Samsung E1081T, multimedya uygulamalarını desteklemediği ve kamera fonksiyonu bulunmadığı için hafızaya çok da gerek duymuyor. Telefon kendi işlemleri çok düşük yer kaplıyor. Bu yüzden Samsung firması telefonda sadece 1 MB dahili hafıza oluşturmuş. Bu hafıza da telefonun kendi işlemlerini gerçekleştirebilmesi ve telefona yapılan not, rehber ve takvim kayıtları için gerekli oluyor.

Kullanılabilirlik ve Performans

Samsung E1081T, rahat ve ergonomik yapısı ile kolayca yanınızda taşıyabileceğiniz bir telefon. Menü yapısı oldukça sade ve basit olan model de istediğiniz işlemi menü üzerinden hemen bulabiliyorsunuz. Telefonun herhangi bir işletim sistemi bulunmadığı için yavaşlama ve takılma gibi problemleri de olmuyor.

Samsung E1081T, 800 mAh Li-İon bataryası ile 500 saate varan bekleme süresinden faydalanıp ve 7.5 saat konuşabiliyoruz. Bu tip telefonlar da bataryalar her zaman uzun ömürleri ile büyük bir avantaj sağlarlar. Samsung E1081T'de gerçek kullanımda 5 günden fazla giden bataryası ile beğenimizi kazanıyor.

Samsung E1081T Teknik Özellikleri

 • Ağırlık: 64 g
 • Genişlik: 45.5 mm
 • Yükseklik: 107.4 mm
 • Derinlik: 13.6 mm
 • Ekran Büyüklüğü: 1.43”
 • Piyasaya Çıkış Tarihi: 2010
 • Renkler: Siyah
 • Network: GSM 900 / 1800
 • Ekran Çözünürlüğü: 128 x 128 piksel, 65k renk, CSTN ekran
 • Hafıza: 1 MB dahili hafıza
 • Mesajlaşma: SMS
 • Melodi: Titreşim, MP3, Polifonik
 • Diğer Özellikler:FM radyo, Organizatör, Java, PC senkronizasyon
 • Batarya: 800 mAh Li-lon
 • Konuşma Süresi: 450 dakika
 • Bekleme Süresi: 550 saat

Artı ve Eksileri

 • Artıları: Uzun süre dayana bataryası, kompakt tasarımı, FM radyo desteği ve fiyatının çok ucuz olması.
 • Eksileri: Kamerasının olmaması, multimedya uygulamalarını desteklememesi, dahili hafızasının 1 MB ile sınırlı olması ve internet bağlantısı bulunmaması.

Ucuz ve Alt Segment Cep Telefonları

Editörün Yorumu

Samsung E1081T, bulunduğu segmentte rakiplerine göre birçok konu da avantaj sağlıyor. Bu kadar ucuz fiyata satılan bir model de kamera, internet ve bunun gibi üstün özellikleri beklememiz zaten imkansız. Telefon da bulunan FM radyo desteği güzel bir artı olmuş. Dahili hafızanın 1 MB olması multimedya uygulamalarını desteklemediği için sıkıntı çıkarmıyor. Ekranın parlaklığı ve sembollerin grafiksel tasarımı güzel gözüküyor.

Güneş ışığı altında kullanım sorun çıkarsa da bu segmentte tüm modeller de aynı sorun var. Uzun süre dayanan batarya ömrü sürekli şarja takma derdinden kurtarıyor. Telefonun tasarımı da sağlam yapısı, hafifliği ve ergonomik oluşundan dolayı hem rahatça hem de güvenle yanımızda taşıyabiliyoruz. Fiyat özelliklerine bakcak olursak 2011 Ocak ayı itibariyle yurt dışında 20 Euro'ya satılan telefona Türkiye'de 90-130 TL arasında sahip olabilirsiniz.

Samsung E1081T Ön ve Arka Yüzey Görünümü

Benzer Yazılar

Sık Kullanılanlara Ekle veya Paylaş

"Samsung E1081T" için 1 Cevap Var

 1. Yorum Avatar abdullah dok diyor ki:

  Samsung t1081 t modeli bir telefon aldım ancak hattımı taşıdım başka kart takınca sım kilidi istedi bir türlü bulamadım yardımcı olabilirmisiniz.

Görüş ve Düşüncelerini Paylaş

Yorum Gönder
© 2014 TeknoVadi Bilişim. Tüm Hakları Saklıdır