Teknoloji ve İnceleme Rehberi
21

Notebook Ram Ekleme ve Bellek Yükseltme

Notebook Ram Ekleme ve Bellek Yükseltme

Notebook Ram ve Slot Satın aldığınız dizüstü bilgisayarlar (Notebook) genellikle ilk alındığınız andaki ram miktarının daha üstünde bir kapasiteye sahiptir. Örneğin 4 GB ram bellek olan bir Laptop aldığınız zaman muhtemeldir ki bu cihazın ram kapasitesi 8 ve 16 GB olabilir.

Fiyat tasarrufundan veya diğer sebeplerden dolayı yapılan düşük miktar ram alımı daha sonra telafi edilebilir. Yapılacak bu işleme Ram Ekleme veya Ram yükseltme adı verilir.

Ram miktarının yükseltilmesi veya hali hazırdaki ramlerin daha yüksek kapasiteli ramler ile değiştirilmesi bilgisayarınızda çoğunlukla gözle görülür bir performans artışı sağlamaktadır. Bu hız artışının ana nedeni bilgisayarınızın anlık yapılan tüm işlemleri bu aygıtlar üzerinde gerçekleştiriyor olmasıdır. Dolayısıyla ram kapasitesi ve ram frekansı dizüstü bilgisayarınızın çalışmasını çok önemli derecede etkileyecek bir unsurdur.

Notebook Raminizi yükseltmeden önce yapmanız gereken bazı araştırmalar ve dikkat etmeniz gereken kurallar vardır. Bu bilgilere kısaca değinecek olursak;

Notebook'a Uygun Ram Seçimi

Ram seçimini yapmadan önce bilmeniz gereken önemli bir bilgi: Bilgisayarınızın maksimum destekleyeceği ram miktarıdır. İşletim sisteminiz 32 Bitlik ise maksimum 3GB ram eklemesi yapabilirsiniz. 64 Bitlik işletim sistemi ile bu miktar çok çok yüksek düzeylere çıkmaktadır. Bu nedenle ram yükseltimi yapmadan önce işletim sisteminizin dolayısıyla sisteminizin kapasite Bit yapısını öğreniniz.

İşletim sisteminiz ram yükseltmeye uygun ise yapmanız gereken bilgisayarınıza uygun bir ram seçip satın almak olacaktır. İlk olarak laptop ramlerinin bilgisayar ramlerinden farklı olarak daha küçük bir yapıda ve daha değişik bir slot yapısına sahip olduğunu bilmeniz gerekir. Bir yerden ram alacağınız zaman laptop rami olduğunu söylemeniz veya ona öre seçim yapınız. Aşağıda resimde Laptop ile standart masaüstü bilgisayar rami beraber gösterilmiştir.

Bilgisayar ve Laptop Ramleri

Uygun Frekans Seçimi

Bir defa bu konuda bilmeniz gereken en önemli bilgi bilgisayarınızdaki ram frekansının maksimum kapasitesini yani anakartınızın desteklediği maksimum ram frekansını bilmeniz gerekir. Örneğin anakartınız 1033 MHz maksimum ram frekansı var ise siz bu cihaza 1333MHz frekanslı ram bağlayamazsınız. Daha düşük bağlama olanağınız var yani 800MHz yapıdaki bir rami bağlayabilirsiniz.

Bunun dışında bilgisayarınızda takılı olan ram veya ramlerin çalışma frekanslarının aynı olmasına dikkat ediniz. Bunun bir zararı olmaz fakat sistem yavaş çalışan rame uygun adapte olacağı için yüksek frekanstaki raminizin kapasitesi boşa gitmiş olur. Örneğin sisteminizde 1333MHz hızında bir ram var iken siz bilgisayarınıza 800MHz frekanslı bir ram takarsanız sisteminizi otomatik olarak 800MHz hızında çalışmaya başlar ve yüksek güçlü raminizin kapasitesi boşa gitmiş olur. Bu nedenle frekans uyumuna dikkat edin.

Eşlenik – Çift Ram seçimi

Kullandığınız ramler ikiz yani aynı marka, aynı model, aynı kapasiteli olursa bu her zaman sizin avantajınıza olur. Ramleriniz 2x şekilde satılan serilerden almanız yararlı olacaktır. Sisteminizdeki ram miktarınız 2x2GB ise siz buna bir ek 4 GB yerine biraz daha masraf yaparak 2x4GB ram takmanız çok daha yerinde olacaktır. Veya 2x1GB ram kurulu iken buna yeni bir 2GB eklemektense halihazırdaki ramlerin sökülüp yerine 2x2GB ram eklenmesi daha uygun olacaktır.

Ram Sökme ve Takma İşlemi

Notebook'unuzda ramler cihazın alt tarafında vidalı veya anahtarlı bir kapak altında bulunurlar. Kapağın üstünde ram olduğunu anlatan bir resim veya yazı bulunur. İlk yapmanız gereken bu kapağı kaldırarak ram soketlerine ulaşmanız olacaktır. Aşağıda birkaç farklı laptop ram soket kapağının kaldırılmış halini göreceksiniz.

Notebook Ram Soket Yapıları

Kapağı kaldırdıktan sonra ramlerin girip çıkabileceği soketler mevcut. Bu soketlerden rami çıkarmak için varsa yandaki tırnakları kaldırıp rami yukarı doğru kaldırıp çekmek, yok ise ram ters yönde çekerek çıkarmak. Aşağıdaki resimde örnek bir Notebook ram takma işlemi gözükmektedir.

Notebook Ram Takma Görüntüsü

Nasıl çıkartacağınızı bilmiyorsanız çok fazla zorlamamanızı ve bilen birisinden yardım almanızı tavsiye ederiz. Teknoloji Rehberimizde yakın zamanda laptoplar ile ilgili daha değişik makaleleri anlatacağız. Gerçi ram çıkarma ve takma işlemi oldukça basit bir işlemdir. İlk denemeden sonra rahatlıkla defalarca yapabileceğiniz bir işlem.

Geriye kalan bütün işlem boşalttığınız slota uygun rami eklemek veya boş slot varsa uygun rami takıp bilgisayarınız açmak olacaktır. Ram ekleme ve çıkarma işlemini bilgisayarınız kapalı ve bataryası sökük iken yapmayı unutmayınız.

Notebook Ram Bellek Takma ve Sökme İle İlgili Sorulan Soru ve Cevaplar

Hangi marka ve model laptoplara ram bellek eklenir? Dünya üzerindeki birkaç marka haricinde tüm laptoplara ram ekleme işlemi yapılmaktadır. Bunlar arasında Hp Laptop, Sony Laptop, Toshiba Laptop, Dell Laptop, Lenovo, Asus, Acer, IBM, Packard Bell, LG, Samsung, Fujitsu ve daha sayamadığımız birçok model gelmektedir.

Ram yükseltme ve ram çıkarma işlemi Cihazımı garantisini bozarmı? Bu aldığınız markanı garanti firmasına göre değişir. Bazı üreticiler bu değişim sonunda garantiyi iptal ederken bazıları bunu sorun etmez.

Laptop bilgisayarıma ne kadar ram ekleyebilirim? Bunu yukarıda anlattık. İşletim sisteminiz eğer 64 Bit ise geriye kalan tek unsur anakartınızın destekleme oranıdır. Bu miktar 32GB boyutlarına kadar çıkabilmektedir.

Cas Latency ve Ras Latency değerlerinin ram üzerinde bir etkisi varmıdır? Bu değerler aslında bir remin temel veri taşlarıdır. Bir işlemin hangi döngüde yapılmasını ve bir işlemin total kaç döngü olması gerektiğini bu değerler belirler. Ve Bu değerlerin düşük olması her zaman avantajdır.

Notebook'a ram ekledikten sonra açılmıyor sorun ne olabilir? Ram yuvaları tek yönlüdür ve ramlar bu yuvalara ancak bir yönde girebilir bu nedenle hatalı takılmış olamaz. Geriye kalan olasılıklar ise takılan ramin anakart tarafından desteklenmemesi veya bozuk bir ram takmış olabileceğiniz.

Dizüstü bilgisayarıma taktığım Ram Bellek nasıl performans artışı sağlar? Ram bellek ile bilgisayar işlemcisi sürekli veri alışverişi yapan ve birbirine çok sayıda pinle bağlı iki ayrı ünitedir. Ram hızınız işlemcinizi de olumlu yönde etkiler. Yazının giriş kısmında da anlattığımız gibi, bilgisayarda yapılan işlemler ilk olarak ram belleğe aktarılır ve bu aktarımdan sonra işlemler ram üzerinde gerçekleşir.

Eğer yeterli ram miktarı yoksa Swap denilen harddisk bölgesinden çalışır bu nedenle yavaşlamalar olur. Yeterli miktardaki ve hızlı bir ram bu olasılığı ortadan kaldırdığı için tüm işlemelerin kendi üzerinde yapılmasını sağlar buda hız açısında çok büyük avantaj demektir.

Benzer Yazılar

Sık Kullanılanlara Ekle veya Paylaş

"Notebook Ram Ekleme ve Bellek Yükseltme" için 21 Cevap Var

 1. Yorum Avatar Mustafa diyor ki:

  İyi günler hocam. Ben de Acer Extensa 5635Z model laptop var. 2GB RAM var. Ben yükseltmek istiyorum. Baktığım siteler standart olarak 1 GB RAM ile satıldığını ve max 4GB RAM desteklediğini yazıyor. Oysa benim ki 2 GB. Ve taramada bir slot boş görünüyor. Oraya 2 GB daha mı eklemeliyim. Yoksa daha yüksek bellekli bir RAM takabilir miyim. İşlemci mimarisi 64 bit destekliyor ama x86 görünüyor. Yardımcı olursanız sevinirim. (E-Postadan ulaşırsanız daha iyi olur.

 2. Yorum Avatar Mehmet diyor ki:

  Arkadaşlar laptop ramlerini ddr2 veya ddr3 nasıl ayırt ederiz?

  • Yorum Avatar yusuf diyor ki:

   ddr2 nin 2adet girintisi war ddr 3ün ise 1adet girintisi vardır, Bu girintiler rama doğrudur ve aynı bir kırık gibidir.

  • Yorum Avatar yusuf diyor ki:

   Hocam bende lenovo b560 var. PC ABD den geldi bütün özellikleri netteki ve trdekilerden çok farklı ve düşük seviyede. Ben ram belleğini yükseltip ekran kartını değiştirmek istiyorum. PC’de intel p6200 2.13ghz işlemci var 2 gb ram var ve anakartın maksimum frekansını bilemediğim için herhangi bi değişiklik yapamadım. En yüksek kaç gb ram alabilirim? Bilginiz için teşekkürler.

   • Yorum Avatar admin diyor ki:

    Yazmış olduğunu Notebook modelinin ram bellek desteği maksimum 4 GB düzeyindedir. DDR3 1066 MHz maksimum çalışma frekansıdır. Seçimlerinizi bu teknik özelliklere göre yapın. Bellek boyutunu yükseltirken 2 x 2GB kullanmanızı öneririm.

 3. Yorum Avatar Nusret diyor ki:

  Eklediğimiz ramin bilgisayara, sisteme zararı olabilirmi?

  • Yorum Avatar admin diyor ki:

   Eklenen ram ile ilgili bir sıkıntı yok ve uyumlu bir ram ekleniyorsa herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız.

 4. Yorum Avatar yusuf diyor ki:

  Mrb arkadaşlar bende samsung np300e5a-a0dtr bulunuyor. Aldığımda üstünde 2gb ram vardı işletim sistemi windows home basic 64bit ram mikterını yükseltmek istiyorum ama bilgisayarım ne kadar ram destekler bilmediğimden hangi rami alacağımı bilemedim. Bir yardım lütfen.

 5. Yorum Avatar recep diyor ki:

  Meraba hocam 8 GB ram var bilgisayarımda 64 bit işletim sistemi va. Ram lar iki tane 4 – 4 gibi toplam 8 ben bunun birini alıp yerine 8 koysam toplam 12 olur. Acaba bir 4 bir 8 olunca sıkıntı olurmu bir dengesizlik meydana gelirmi önerininz için şimdiden teşk.

 6. Yorum Avatar bülent diyor ki:

  Selam hocam özelliklerde max 8gb ram yazan 1600mhz ve 8gb ramli laptopa 64bitte 16gb 1333mhz taktım ve tanıdı. Acaba performans 8gb mıdır? Yoksa 64 bit de 32gb a kadar anakart desteklemesi o performansta çalıştığının bir göstergesimidir?

  • Yorum Avatar admin diyor ki:

   Yazılımda 8 GB çalışması, donanım tarafından desteklenmdiğinden çok işe yaramayacaktır. Yani 8 GB ram kapasiteli bir bilgisayarın var demektir.

 7. Yorum Avatar ismet diyor ki:

  Hocam anakartın kaç gb ram desteklediğini nasıl buluruz? Samsung NP300V5AH var işlemci i7 2670QM ram 4 gb yükseltmek istiyorum. Nerden öğrenirim anakartın kaç gb desteklediğini? Teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  • Yorum Avatar admin diyor ki:

   Sahip olduğun laptop maksimum 4 GB bellek boyutu destekliyor. yani 4GB boyuta kadar yükseltmende bir sakınca yok. 2 ram slotuna sahip bu nedenle alacağın ram 2 x 2GB şeklinde olmalı.

 8. Yorum Avatar ozan diyor ki:

  iyi gunler admin benim laptop

  ACER E1-571G-53234G50MAK (NX.M57EP.011) Intel Core i5-3230M -NVidia GeForce 710M 1 GB – Windows 8 – 2.6 GHz (3.2 GHz Turbo), leptoba sahibim ram 4 gb ddr3 .ama yanliz hatirlamiyorum hizini galiba 1333 mhz mi yada 800 mhz mi hicbir sitede bulamadim ozelligini sadece soyledigim gibi 4 gb ddr3 yaziyor. yanliz 8 gb kadar artirma kapasitesi var bundan 100 de 100 eminim nasil bir ram kullanip artirmam gerek ? cunku anlamadim bu 1333 mhz 800 mhz olayini nasil ram alacagimi bilmiyorum sadece bana yardimci olur musunuz hangi rami ve mhz hizi oldugunu analtir misiniz ? saygilarimla

 9. Yorum Avatar Celal diyor ki:

  Bende Lenovo B560 Var Ram YükseltMek İstiyorum Kaç MHz Almam Lazım ? 3 gb ram intel core i3 işletim sistemi 2.30 ghz var

 10. Yorum Avatar oğuzhan diyor ki:

  hocam benim laptop casper mirvana intel celeron cpu b800 1.50ghz 32 bit kaç gb ram almalıyım ve hangi marka ram almam gerekiyo

 11. Yorum Avatar Murat Kantaroğlu diyor ki:

  Kardeşim benim bilgisayarımda Asus 64 bit 6 gb Ram var ben bunu yükseltmek 10 gb Ram yapmak istiyorum nasıl yapamam gerekiyor bana bilgi verirmisin ?

 12. Yorum Avatar Emin diyor ki:

  iyi günler Hocam asus k52jt-sx171d marka lattop um var şuan üzerinde 4 gb 1066 mhz ram var ve ben yanına 2 gb 1333 mhz ram takıyorum. destekliyor ve bilgisayar açılıyor,ram dede 6 gb görüküyor. sizce böyle kullanmaya devam mı etmeliyim yoksa 4 gb 1.66 mhz kullanmam daha mı iyi olur ?
  2. sorum ise maximum ram kapasitesi 8 gb ve pc de 2 ram slotu var aceba her slot için mi 8 gb yoksa toplam mı 8gb
  3. sorum bilgisayarıma 1666 mhz kapasitesinde ram almak istiyorum aceba destekler mi ve 8 gb tek ram mi alayım yoksa 4+4 mü yapayım.

 13. Yorum Avatar WitherGameTR diyor ki:

  Hocam benim pc 2 GB ben bunu kaç gbta kadar yükseltebilirim ya da ekran kartıyla ilgili bi alakası var mı onu öğrenebilir miyim teşekkürler

 14. Yorum Avatar Hasan Alpay diyor ki:

  Merhaba

  Paylaştığınız bilgiler için teşekkürler. Böyle kaliteli türkçe yazılar bulmak çok hoş.
  Ben de bir şey sormak istiyorum.

  Benim notebook, 8 GB, DDR3, 1066 MHZ destekliyormuş en fazla.
  Ama piyaysada bunu bulamıyorum.

  Onun yerine; 8 GB, DDR3, 1333 MHZ taksam olur mu?

  Yani frekansının fazla olmasının bir sakıncası olur mu yoksa sadece fazlası boşa mı gitmiş olur?

  Teşekkürler

Görüş ve Düşüncelerini Paylaş

Yorum Gönder
© 2014 TeknoVadi Bilişim. Tüm Hakları Saklıdır