Teknoloji ve İnceleme Rehberi
3

Nokia N95

Nokia N95

Nokia N95 Photokina 2006'da tanıtımı yapılan Nokia N95, N serisi üyelerinin en dikkat çekicilerinden biri diyebiliriz. Etkileyici tasarımını mükemmel kamerası ve multimedya fonksiyonları ile süsleyen N95 herkesin gönlünü fethediyor. 5 mp kamerası ile sevdiklerinizle geçirdiğiniz her anı mükemmel kalitede ölümsüzleştirebileceksiniz. Ayrıca sahip olduğu birçok kamera ayarı ile her ortamda en iyi fotoğrafı çekebiliyoruz. Çektiğimiz fotoğraflarda oynama yapabiliyor veya USB ve Bluetooth ile bilgisayar ortamına aktarabiliyoruz.

Kamerasının yanında çift yöne açılır kapağı da görmeye pek alıştığımız bir özellik değil. Bu özellik sayesinde kapak hareketleri ile tuş takımı ve multimedya tuşlarına ulaşabiliyoruz. N95, şüphesiz ki kamerası kadar multimedya özellikleri ile de gözleri kamaştırıyor. Oldukça kullanışlı ve basit yapıda ki müzik çaları, video oynatıcısı, N-Gage oyunları, Wi-Fi ve HSDPA desteği sunması ve başarılı web tarayıcısı da bunu ispatlıyor. Tüm bu özelliklerinin yanında bataryasının beklenen performansı sunamaması N95'in tek büyük dezavantajı diyebiliriz.

Tasarım ve Boyut

Nokia N95 şüphesiz ki Nokia nın "N" serisi üyeleri arasındaki en iddialı modellerden biri. Bu iddiasını tasarımında da gözler önüne seriyor. Çift yönlü kayar kapaklı tasarıma sahip olan N95 in kapağını aşağı doğru açtığımız zaman klavyesi ortaya çıkıyor. Kapağı yukarı kaldırdığımızda ise multimedya fonksiyonlarına ulaşıyoruz. 99x53x21mm boyutlarıyla biraz kalın olması dışında ele sağlam oturan yapısı dikkati çekiyor. 120 gram ağırlığı ise rakiplerine nazaran ortalama değerde diyebiliriz.

Gümüş, siyah, pembe ve kırmızı renk seçenekleri ile piyasaya sürülen N95'e gümüş ve siyah rengi oldukça yakışıyor. Telefonu elimize aldığımızda kalitesi dikkatimizi çekiyor. Arka yüzeyde metalik rengin kullanılması ayrı bir hava katmış. Oldukça etkileyici tasarıma sahip olan N95'in sağ ve sol yanlarında birçok kısayol tuşu bulunuyor. Bu sayede multimedya ve kamera fonksiyonlarına kolaylıkla ulaşabiliyoruz.

Nokia N95 Kamera

Nokia N95, 5 mp çözünürlüğünde oldukça etkileyici bir kameraya sahip olup bu kamera ile maksimum 2592x1944 piksel çözünürlüğünde fotoğraflar çekebiliyoruz. Dünyaca ünlü Carl Zeiss optiğe sahip olması fotoğraflarda ki kalitenin ne kadar başarılı olacağını daha çekmeden ortaya koyuyor. Kamerayı, objektif kapağı açarak aktif hale getiriyoruz. Kameranın açılması ve fotoğraf çekme işlemi normal sürelerde diyebiliriz. N95'in kamerası ile ilgili eleştirebileceğimiz tek nokta odaklanma süresinin normale göre biraz uzun sürmesi. Nokia N95 Yan Görünüm

Çektiğimiz fotoğraflarda N95 in oldukça kaliteli ve yüksek performansa sahip bir kamera ile donatıldığını görüyoruz. Fotoğraflar oldukça net ve renklerin berraklığı çekimin başarısını ortaya koyuyor. Ayrıca sahip olduğu birçok fonksiyon ile her ortamda aynı başarıda fotoğraflar çekebiliyor ve çektiğimiz fotoğraflar üzerinde oynama yapabiliyoruz. Bu ayarları sağ tarafta bulunan menü çubuğu üzerinden gerçekleştiriyoruz. Otomatik, makro, kullanıcı, portre, manzara, gece, spor ve gece portre modları ile her ortamda rahatça kaliteli fotoğraflar çekebiliyoruz.

İstersek kamera ayarlarından 5-3-2-0.8-0.3 mp çözünürlükte de çekim yapma imkanımız var. N95 ile VGA çözünürlüğünde 30 fps hız ile video kayıt işlemi de yapabiliyoruz. Video çekme işlemini başlatmak için ister menü çubuğunu istersek de seçenekler üzerinden video modu'na gelmemiz yeterli. Video kalitesine gelecek olursak 640x480 piksel çözünürlükte kayıt yaptığını ve bu çözünürlüğe göre oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Temel Özellikler

Arayüz ve İşletim Sistemi: Nokia N95 Symbian 9.2 işletim sistemi ve s60 kullanıcı ara yüzüne sahiptir. Genel olarak oldukça geniş kullanıcı yapılandırması ve birçok kullanışlı uygulaması ile kullanıcılara özgür ve rahat kullanım imkanı sunuyor. Menü ise basit ve oldukça kullanışlı diyebiliriz. Gerekli olan tüm simgelere ana menü den ulaşabiliyoruz. N serisi telefonlarda rastladığımız ve özellikle kamera kullanımı sırasında karşımıza çıkan yavaşlama sorunu N95'de ortadan kaldırılmış.

Telefon Defteri: N95'in telefon defterine telefon hafızasını doldurana kadar kayıt yapabiliyoruz. Yaptığımız kayıtlara isim, numara, e-posta, adres haricinde birçok bilgi daha ekleyebiliyoruz. Ayrıca rehberi Outlook ile senkronize edebiliyoruz. Rehber'de isim veya soyisime göre arama yapabildiğimiz gibi diğer doldurduğumuz alanlar ile ilgili arama da yapabiliyoruz. Arama işlemi eski Nokia modellerine göre daha hızlı gerçekleşiyor.

Ekran - Display

Nokia N95, 2.6 inç büyüklüğünde, 240x320 piksel çözünürlüğünde, 16 milyon renk desteği ile parlak ve büyük bir ekrana sahiptir. N95, ışık algılayıcısı fonksiyonu sayesinde bulunduğu ortama göre ekranın parlaklığını otomatik olarak ayarlayabiliyor. Bu sayede yoğun güneş ışığı altında bile rahatça kullanıyoruz. Ekrana aynı zamanda 6 adet kısayol fonksiyonu yerleştirebiliyoruz. Bu sayede menüde gezinmeden sıklıkla kullandığımız fonksiyonlara ana ekran üzerinden hızla ulaşabiliyoruz. 2.6 inç büyüklüğündeki ekran multimedya fonksiyonlarını da oldukça keyifli kullanmamızı sağlıyor.

Tuş Takımı ve Kontrol

N95 çift yönlü kayar kapağı ile birçok fonksiyona kısayolda ulaşmamıza imkan sağlıyor. Kapağı aşağı kaydırdığımızda karşımıza tuş takımı çıkıyor. Tuşlar biraz daha büyük olsaymış daha iyi olurdu diyoruz ama sağlamlığı ve tuşlar arası mesafe ile oldukça rahat kullanım sunuyor. Kayar kapağı yukarı kaydırdığımızda ise multimedya tuşlarına ulaşıyoruz.

Aynı zamanda ekranda slaytlar halinde multimedya menüsü karşımıza çıkıyor. N95 in üst kısmındaki tuş ile açma-kapama, sessiz, uçuş, titreşim gibi birçok modu seçebiliyoruz. Sağ yan tarafta ise deklansör tuşu, sağ hoparlör, ses ve zoom ayarı yaptığımız tuş ve oynat-düzenle tuşu bulunuyor. Sol tarafta ise microSD kart yuvası, infrared, 3.5mm kulaklık girişi ve sol hoparlör bulunuyor.

Mesaj Özellikleri

N95, SMS, MMS, E-mail ve Instant messaging gibi klasik hizmetleri kullanıcılarına sunuyor. Gelişmiş T9 sözlüğü ile kolay ve hızla mesaj yollayabiliyoruz. Gelen mesajlarda ise gönderenin ismi ve mesajın ilk satırı gözüküyor. N95 ile ofis belgelerinin tümünü görüntüleyebiliyoruz. Word, Excel, Powerpoint ve PDF dosyalarımızı telefonda rahatça görüntüleyebiliyoruz

Multimedia Özellikleri

N95 tam bir multimedya telefonu diyebiliriz. Müzik, video, oyun, resim ve diğer tüm fonksiyonları keyifle kullanabiliyoruz. N95'in kapağını aşağı doğru indirdiğimizde karşımıza slaytlar halinde müzik çalar, radyo ve galeri gibi birçok multimedya fonksiyonu geliyor. Buradan rahatlıkla istediğimiz işlemi gerçekleştirebiliyoruz. Ses kalitesi, en az telefonun diğer özellikleri kadar başarılı. Sahip olduğu çift hoparlör ile oldukça kaliteli ve yüksek ses veriyor.

Nokia N95 Arka Görünüm Ayrıca ekolayzer ile ister kendimiz ayarlama yapabiliyor istersek ayarlı tarzlar üzerinden seçim yapabiliyoruz. Multimedya fonksiyonlarına gelecek olursak müzik çaları N serisinde kullanılan ile aynı. Şarkıların tümüne rahatlıkla ulaşabiliyor, çalma listesi oluşturabiliyor ve türlere göre kategorize edebiliyoruz. Galeriden çektiğimiz veya yüklediğimiz fotoğraflara göz atabiliyoruz. N95'de multimedya konusunda tek eleştirebileceğimiz konu radyosunda RDS desteğinin bulunmayışıdır.

Hafıza ve Depolama

N95, 160 mb dahili hafızası ile telefonun genel işlemlerini karşılıyor fakat sahip olduğu üstün multimedya fonksiyonları için bu rakam oldukça az diyebiliriz. MicroSD kart desteği ile 8 gb a kadar harici hafıza ekleyebiliyor ve telefonda zevkle müzik dinleyip fotoğraf çekebiliyoruz. Ayrıca hafıza kartının telefonu kapatmadan takılıyor olması da kullanıcılar için oldukça büyük bir avantaj.

İnternet ve Data Özellikleri

N95 'in sahip olduğu web tarayıcısı Nokia telefonları kullanmış kullanıcılara yabancı gelmeyecektir. Nokia zaten başarılı olan bu web tarayıcısını N95'de de müşterilerine sunmuş. Wi-Fi ve HSDPA desteği sayesinde internete hızla ve rahatça bağlanabiliyoruz. 2.6 inç büyüklüğündeki ekranda rahatlıkla sayfaları görüntüleyebiliyor ve işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Wi-Fi desteği sayesinde kablosuz ağlara da bağlanabiliyoruz.

Ayrıca internete sayfaları yatay ve dikey konumda da görüntülenebiliyor. İstediğimiz sayfaları daha sonradan kolayca ulaşabilmek için kaydedebiliyoruz. N95'de GPRS ve EDGE teknolojileri de bulunuyor. A2DP destekli Bluetooth v2.0 ile uyumlu cihazlarla kablosuz bir şekilde hızla veri alışverişi yapabiliyoruz. Mini USB v2.0 ile de kablo yardımı ile telefona hafızası ile sınırlı olacak şekilde yükleme yapabiliyoruz.

Kullanılabilirlik ve Performans

N95, BL-5F model Li-İon 950 mAh bataryası ile kullanıcılarına 220 saate varan bekleme ve 6.5 saat konuşma süresi sunuyor. Telefonu kullandığımızda bataryanın beklenenden düşük performans verdiğini görüyoruz. Bu kadar multimedya özelliği bulunan bir telefonun bataryasının istenilen düzeyde olmaması telefon için bir dezavantaj diyebiliriz.

Nokia N95 Teknik Özellikleri

 • Ağırlık: 120 gram
 • Genişlik: 53 mm
 • Yükseklik: 99 mm
 • Derinlik: 21 mm
 • Ekran Büyüklüğü: 2.6"
 • Piyasaya Çıkış Tarihi: 2007, Mart
 • Renkler: Siyah, Gümüş, Kırmızı, Pembe
 • Network: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, HSDPA 2100
 • Ekran Çözünürlüğü: 240x320 piksel, 16 milyon renk, TFT ekran
 • Veri: GPRS Class 10, EDGE Class 32, Bluetooth, v2.0 with A2DP, USB v2.0 miniUSB, HSDPA, Wi-Fi 802.11 b/g
 • Hafıza: MicroSD hafıza kartı, 8 GB a kadar arttırılabilir harici hafıza, 160 MB dahili hafıza
 • Bağlantı:miniUSB v2.0, Bluetooth, v2.0
 • Web Tarayıcısı: WAP 2.0/XHTML, HTML
 • Media ve Müzik: MP4/3GP/RV/WMV video oynatıcı, MP3/WMA/WAV/AAC/RA/M4A müzik oynatıcı
 • Kamera: 5 MP, 2592x1944 piksel, autofocus, LED flash, VGA@30fps
 • Mesajlaşma: SMS, MMS, E-mail, IM
 • Genişletilebilir Hafıza: microSD
 • Melodi: Titreşim, indirilebilir polifonik, monofonik, MP3 melodiler
 • GPS: Evet, A-GPS destekli
 • Diğer Özellikler: Ses Hafıza, FM radyo, Tv çıkışı, Düzenleyici, Belge okuyucu, T9, Bas-Konuş, Sesli arama
 • Batarya: BL-5F, 950 mAh Li-lon
 • Konuşma Süresi: 390 Dakika (2G) – 162 Dakika (3G)
 • Bekleme Süresi: 220 Saat (2G) – 192 Saat (3G)

Benzer Nokia Modelleri: Nokia N73, Nokia N79, Nokia N86

Artı ve Eksileri

 • Artıları: Etkileyici tasarımı, mükemmel çekimlere imkan veren 5mp kamerası ve sahip olduğu birçok kamera fonksiyonu, multimedya konusundaki başarısı, kayar kapaklı yapısı sayesinde multimedya fonksiyonlarına kolayca ulaşabilme imkanı, HSDPA ve Wi-Fi desteği sunması ve kullanışlı web tarayıcısı.
 • Eksileri: Biraz kalın olması, odaklanmanın biraz uzun sürüyor olması, ofis belgelerini düzenleyememesi, radyo da RDS desteğinin bulunmayışı ve bataryasının beklenenden kısa ömrü.

Editörün Yorumu

Nokia N95 sahip olduğu özellikler ile şüphesiz ki çok etkileyici bir telefon. 5 mp çözünürlükte ki kamerası ile muhteşem çekimler yapabiliyoruz ayrıca birçok farklı mod sayesinde gece, gündüz, az-yoğun ışık gibi her türlü ortamda çektiğimiz fotoğraflardan başarılı sonuç alıyoruz. Müzik, video, oyun ve diğer multimedya özellikleri ile kullanıcılarına tüm eğlenceleri sunuyor diyebiliriz. N95, bağlantı konusunda da diğer özellikleri gibi oldukça başarılı.

HSDPA ve Wi-Fi desteği sunuyor olması da internet kullanıcıları için oldukça yararlı olmuş. Telefonun etkileyen birçok özelliği yanında birkaç ufak eksikliği de bulunuyor bunların başında şüphesiz batarya ömrünün beklenenden kısa olması geliyor. Bunun yanında biraz kalın yapısı da diğer bir eksikliği diyebiliriz. N95, genel olarak oldukça etkileyici özelliklere sahip bir telefon olup bütçesi uygun herkese önerebileceğimiz bir telefon. Şu anda sıfır modelini bulmak oldukça zor. Türkiyedeki satış fiyatı ise 600 - 900 TL arasında değişmektedir.

Benzer Yazılar

Sık Kullanılanlara Ekle veya Paylaş

"Nokia N95" için 3 Cevap Var

 1. Yorum Avatar Suna Korkmaz diyor ki:

  Ben yeni telefonların’da yayınlanmasını istiyorum. Çünkü benim telefonum Chocolate Marka ama burada olmadığı için arkadaşlarıma hava atamıyorum. Okulda tlf götürmek yasak. Bari internetten göstereyim dedim ama burada’da yok ki…

 2. Yorum Avatar admin diyor ki:

  Suna, yavaş yavaş tüm modelleri inceliyoruz. Bir kaç aya kadar son 2 yıla ait incelenmemiş telefon bırakmamayı hedefliyoruz. Bu arada LG kategorisine bakarsan telefonunun incelendiğini göreceksin.

 3. Yorum Avatar Zafer diyor ki:

  Gerçekten çok güzel ve önemli bir site yapmışsınız emeği geçenleri saygıyla selamlıyorum. Telefoncuların asıl sitelerinden bile güzel olmuş. Çokta kullanışlı bir site emeği geçenlere bir kez daha saygıyla selamlarken başarının devamını dilerim.

Görüş ve Düşüncelerini Paylaş

Yorum Gönder
© 2014 TeknoVadi Bilişim. Tüm Hakları Saklıdır