Teknoloji ve İnceleme Rehberi
0

Nokia Lumia 800

Nokia Lumia 800

Telefon pazarında oldukça önemli bir konuma sahip olan Fillandiyalı firma, her gün ürünlerine bir yenisini eklemekle kalmazken, her bütçeye uygun yepyeni özelliklerle donatılmış mobil cihazları piyasaya sürmeye devam ediyor. Dünyada bu pazarda ilkler arasında olan Nokia firmasının 2011 yılı Ekim ayında piyasaya sürdüğü Nokia Lumia 800, modelinin incelemesinde bulunacağız.

Nokia N9 modeline benzer tasarımı ve özellikleri ile dikkat çeken cihaz farklı ve yenilenen arayüzü yanında geliştirilmiş özellikleriyle sunulmuş. Cihazın birçok artı özelliği yanında eksikleri de bulunuyor tabii. 8 MP kamerası, çizilmez cam ekranı, hızlı ve kullanışlı arayüzü, GPS desteği, SNS entegrasyonu, doküman görüntüleme ve düzenleme desteği gibi birçok özelliği barındıran cihazı şimdi de ayrıntılarıyla inceleyelim.

Tasarım ve Boyut

116.5 x 61.2 x 12.1 mm boyutlarına sahip olan Nokia Lumia 800, büyük boyutları ile dikkat çekerken kaba tasarımı ile karşımıza çıkıyor. 142 gram ağırlığında olan cihaz belirgin kombinasyonu ile Nokia'nın N9 modelini pak fazla aratmıyor, diyebiliriz. 3.7 inç boyutunda dokunmatik ekranı sezgisel kontrollerden oluşurken, ekran altına geri, menü ve arama tuşu ev sahipliği yapıyor. Ekranın üst kısmına yakından baktığınızda ise yakınlık ve ortam ışığı algılayıcılarını görebiliyorsunuz.

Nokia Lumia 800 Tasarımı ile N9'u aratmayan telefonun sağ yan kısmına 3 adet donanım denetimi ev sahipliği yaparken bu butonları, ekran kilitleme ve güç tuşu ile deklanşör tuşu oluşturuyor. Sol yan kısmında herhangi bir donanım barındırmayan cihazın alt kısmında hoparlör ızgarası yer alırken burası toz toplamaya oldukça duyarlı bir yapıya sahiptir. Nokia Lumia 800'ün üst kısmında ise çentik yardımıyla kapağını açabileceğiniz küçük microSİM yuvasına rastlıyorsunuz, bunun dışında 3.5 mm kulaklık jakı ve microUSB portu da üst kısma ev sahipliği yapıyor.

Konik bir arka kapak tasarımına sahip olan Nokia Lumia 800, elinizle mükemmel uyum sağlarken rahat kullanımı ile oldukça konfor sunuyor. Metal şeritten oluşan kamera, kaplamasıyla şıklığı yanında kullanışlı yapısıyla dikkat çeken kamerası 8 MP çözünürlüğünde olup, iki ayrı modda çalışabiliyor. Siyah, beyaz, magenta ve cyan renk seçenekleri ile sunulan Nokia Lumia 800, oldukça kullanışlı tasarımı ve çeşitli zevklere uygun renk seçenekleri ile sunuluyor.

Kamera

3264x2448 piksel çözünürlüğünde 8 MP kamerası ile birlikte sunulan Nokia Lumia 800, Carl Zeiss optiği, çift Led Flash desteği ve otofokus özelliği ile birlikte oldukça başarılı görünüyor. 28 mm geniş açı f2.2 Carl Zeis objektifi ve sensörü ile çekimlerinizi 4:3 ya da 16:9 boy oranında oluşturabiliyorsunuz. Kameranın kullanıcı arabirimi oldukça basit olup, kamera/video geçişi, sanal zoom ve genişletilmiş ayarlar gibi denetimlerini vizör ekranın sağ kısmında bulabiliyorsunuz. Kapsamlı ayarlara sahip cihaz ile beyaz dengesi, kontrast ayarlaması, doygunluk, netlik, ISO, sahne ayarlamaları, makro odak modu, flash açma/kapama gibi ayarlamaları yapabiliyorsunuz.

Cihaz ile yapılan çekimlerde iyi ayrıntı miktarı ve renk işleme özelliği ile bizden tam puan almayı başarıyor. Video kamera arayüzü de fotoğraf arayüzü ile benzer özellikler sahiptir. Sahne, kontrast, satürasyon, netlik ayarlama, beyaz dengesi, pozlama telafisi, görüntü efektleri, led video ışığı gibi özellikleri sunan videosu 30 fps'de 720p video kaydı yapabiliyor.

Temel Özellikler

Arayüz ve İşletim Sistemi: Microsoft Windows Phone 7.5 Mango işletim sistemi ile birlikte sunulan Nokia Lumia 800, 1.4 GHz Scorpion işlemci hızına sahip. Diğer Nokia modellerinden tamamen farklı olmasa da değiştirilmiş arayüzü ile karşımıza çıkan cihaz oldukça kullanışlı menüsü ve uygulamaları ile başarı sergiliyor. Ulaşmak istediğiniz bilgileri anında ekranda gösterebilen cihaz güncelleştirmeler, kolay kullanımlı uygulama listesi ve sanal arama butonu ile büyük kolaylıklar sağlıyor. Nokia Lumia 800'ün özgün sürümü avantajları ile birlikte gelirken tabiî ki eksiklikleri de bulunuyor bu eksikliklerden birini ise açtığın uygulama sayısı arttıkça eski uygulamaları liste dışı bırakıyor ve tekrar uygulamayı baştan başlatma zorunda kalabiliyorsunuz. Cihaz arabirimin bir diğer özelliği ile ses ile kontrol edilebiliyor olması.

Ekran - Display

480x800 piksel çözünürlüğünde 3.7 inç boyutunda dokunmatik ekrana sahip olan Lumia 800,
şık görünüme sahip ekranı Gorilla cam teknolojisi ile donatılmış olup, çizilmelere karşı oldukça duyarlıdır. Bu ser yapı altına ise yansımaları azaltarak görüntü kalitesini arttıran polarize filtre gizlenmiştir. Dışbükey yüzeyden oluşan kapasitif dokunmatik ekranı parmak hareketlerinize oldukça duyarlı olup, sıkıntı yaşamanızı engeller. Amoled ekranında maksimum parlaklık ve renk detayı sunan cihaz oldukça iyi kontrast dengesi ile etkileyici görünüyor.

Mesaj Özellikleri

SMS, MMS, Email, Push Email, IM desteği ile birlikte sunulan Nokia Lumia 800, kullanışlı mesaj bölümü ile rahat kullanım sağlıyor. SMS'lerinizi görüşme görünümü ya da normal modda kullanabiliyor, uyumlu cihaza sahip arkadaşlarınız ile Facebook ve Windows Live üzerinden görüşebiliyor, iletilerinize aksaklık yaşamadan ulaşabiliyorsunuz. Telefon rehberinizde bulunan kişilerden kimin çevrimiçi olduğunu görebiliyor, bu bulgu sayesinde daha rahat iletişim kurabiliyorsunuz. İletilerinizi konuşma balonları şeklinde görüntüleyerek daha eğlenceli vakit geçirebilirken, Facebook mesajlarınıza resim ya da video ekleyemiyorsunuz bunun için MMS kullanmanıza gerekiyor maalesef.

E-posta hesaplarınıza da anında erişim sağlayabilirken, her e-posta hesabınız için ayrı gelen kutusu klasörü oluşturabiliyorsunuz. E-postalarınız kronolojik olarak sıralanırken, konuya göre gruplandırılabiliyor. E-postalarınızı okundu ya da okunmadı olarak işaretleyebiliyorsunuz.

Dokunmatik ekranında sanal QWERT klavyesi ile birlikte sunulan Nokia Lumia 800'ün klavyesini portre ve manzara modunda kullanabiliyorsunuz. QWERTY kullanımı oldukça rahat olup, klavyeyi yatay ya da dikey konumda kullanabiliyorsunuz. Seçtiğiniz metinleri mesaj üzerinde kopyala-yapıştır yapabiliyorsunuz.

Multimedia Özellikleri

Yenilenmiş arayüzü ile resimlerinizi oldukça etkileyici sunan Nokia Lumia 800'ün fotoğraf albümünde tek tek kişileri ya da grupları oluşturabiliyorsunuz. Cihazın arka planına tek bir fotoğraf ayarlayabiliyorsunuz. Resim galerisinin ana görünümünü kamera, albümler, tarih ve kişiler olmak üzere dört başlıktan oluştuyor. Kamera başlığı altında sistem resimleri ve Facebook fotoğraflarınıza erişim sağlayabiliyor, sola doğru kaydırma yaptığınızda tarihe göre sıralanmış bütün resimlerinize ulaşabiliyorsunuz.

Nokia Lumia 800 Arka ve Yandan Görünüm Facebook kullanıcıları için oldukça hoş bir özellik olan bu uygulama Facebook'a çok düşkün almayan kullanıcılar için boş kalacak çünkü bu kısma bireysel başka fotoğraflar ekleyemiyorsunuz maalesef. Bu bölüm 4x5 düzeninde tablo görünümde olup, tüm koleksiyonlarınızı birleştirirken, bu uygulamanın görünümünü değiştiremiyorsunuz. Fotoğraf görüntülemelerini dikey ya da yatay modda yapabiliyor, ekrana çift tıklama ile yakınlaştırma yapıp, parmağınızla tekrar uzaklaştırabiliyorsunuz.

MP4/H.264/H.263/WMV video formatlarını destekleyen cihaz maalesef DivX ve XviD video format desteği sunmuyor. Cihazın video oynatıcısı standart olup, sanal ileri, geri, durdur/oynat tuşları ile donatılmış olup, tam ekran görüntüleme yapabiliyor.

Zune logosu taşıyan müzik ve video oynatıcısı ile karşımıza çıkan Nokia Lumia 800'ün müzik bölümünde albümlere, şarkılara, çalma listelerine, ulaşarak parçaları tür ve sanatçı olarak klasörlere ayırabiliyorsunuz. Basit arayüze sahip müzik bölümünün ekolayzır olmaması gibi bazı eksikleri de bulunmaktadır. Şimdi yürütülüyor listenizde favori parçaları tekrarlayabiliyor, arka plana albüm kapağı yerleştirebiliyorsunuz. FM radyo desteği de sunan Nokia Lumia 800, güncel frekansları otomatik olarak bulup kaydederken, RDS desteği sayesinde hangi frekansta olduğunuzu ekranda görebiliyorsunuz ve kulaklık ve hoparlör arasında geçiş yapabiliyorsunuz.

Oldukça iyi ses denetimine sahip olan Nokia Lumia 800, başarılı ve temiz çıkışa sahip ses yüksekliği ile başarılı performans sergiliyor. Xbox Live desteği sunan Nokia Lumia 800, sayesinde online oyun oynayabiliyor, dijital market erişimi sağlayabiliyorsunuz. Bu sistem sayesinde çevrimiçi olarak herhangi bir yerdeki arkadaşlarınızla oyun oynayabilirken, oyun tanıtımlarını izleyebiliyor, oyun demoları indirebiliyorsunuz.

SNS entegrasyonu desteği de içeren cihaz sayesinde Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerine aktif olarak erişebiliyorsunuz. Dijital pusula destekli GPS alıcısı bulunan Nokia Lumia 800, sesli yönlendirmeler ile yolunuzu rahatlıkla bulmanıza imkan tanırken, bu özellikten ücretsiz faydalanmanıza imkan sunuyor.

Office belge görüntüleme ve düzenleme desteğine sahip olan Nokia Lumia 800 Word, PowerPoint ve Excel bölümü ile oldukça işlevseldir. Düzenleme işlemi oldukça basitken, biçimlendirme seçenekleri yardımıyla vurgulama, yazı tipi, rengini ve boyutunu değiştirebiliyorsunuz.

Hafıza ve Depolama

16 GB dahili hafızaya sahip olan Nokia Lumia 800, 512 MB ram desteği ile birlikte sunuluyor. Cihaz da ayrıca harici microSD kart desteği yer almazken, zaten dahili belleğin kullanıcılara yeterli geleceğini düşünüyoruz. Aynı zamanda cihaz microUSB ve A2DP destekli Bluetooth desteği de sunuyor.

İnternet ve Data Özellikleri

GPS, EDGE, 3G ve Wi-Fi desteği sunan Nokia Lumia 800'ün web tarayıcısı Internet Explorer'ın en son sürümünü güncelleştirerek kullanıcılarının hizmetine sunuyor. Cihaz ekranında bulunan kullanışlı kısayollar aracılığı ile sitelere daha kolay erişim sağlayabiliyorsunuz. Sekmeler oluşturabiliyor, son ve sık kullanılanlara anında erişim sağlayabiliyorsunuz. Geçmişi silip ya da sayfa üzerinde tarama yapabiliyorsunuz. Tarayıcısı oldukça iyi performans sergilerken, sağlam Grafik uygulaması, animasyon ve JavaScript uygulaması ile oldukça başarılı görünüyor.

Kullanılabilirlik ve Performans

Nokia Lumia 800, Aktif gürültü önleme teknolojisine sahip mikrofonu ile gürültülü ortamlarda dahi rahatlıkla telefon görüşmelerinizi yapmanıza olanak sağlıyor. Li-Ion 1450 mAh standart bataryaya sahip olan cihaz 13 saate kaar konuşma ve 265 saate kadar bekleme yapabilmenize imkan sunarken, cihaz ile kesintisiz olarak 55 saate kadar müzik dinleme e 7 saate kadar video izleme olanağına sahip oluyorsunuz.

Nokia Lumia 800 Teknik Özellikleri
Ağırlık: 142 g
Genişlik: 61.2 mm
Yükseklik: 116.5 mm
Derinlik: 12.1mm
Ekran Büyüklüğü: 3.7"
Piyasaya Çıkış Tarihi: 2011, Ekim
Renkler: Beyaz;Siyah, Magenta, Cyan
Network: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, HSDPA 850/900/1900/2100
Veri: GPRS Class 33, EDGE Class 33, Bluetooth, v2.1 with A2DP, USB v2.0 microUSB, HSDPA. 14.4Mbps, Wi-Fi 802.11 b/g
Hafıza: 16 GB Dahili Hafıza
Genişletilebilir Hafıza: YOK
Bağlantı: USB v2.0, Bluetooth, v2.1
Web Tarayıcısı: WAP 2.0/xHTML, HTML5, RSS
Media ve Müzik: MP4/H.264/H.263/WMV video oynatıcı, MP3 / eACC+/ WAV/ WMA9 müzik oynatıcı
Kamera: 8 MP, 3264x2448 piksel, Carl Zeis Lens, LED flash, otofokus, coğrafi etiketleme
Mesajlaşma: SMS, MMS, E-mail, IM, Push E-mail
İşletim Sistemi: Microsoft Windows Phone 7.5 Mango
Genişletilebilir Hafıza: microSD
İşlemci: 1.4 GHz Scorpion
Melodi: Titreşim, MP3, WAV
Diğer Özellikler: RDS destekli FM radyo, Organizatör, Dijital Pusula, SNS entegrasyonu, Dokuman Görüntüleme ve düzenleme Editörü, aktif gürültü önleme teknolojisine sahip mikrofonu, Video/ fotoğraf editörü, sadece MicroSIm kart detseği
Batarya: 1450 mAh Li-Ion
Konuşma Süresi: 780 dakika(2G), 558 dakika (3G)
Bekleme Süresi: 265 saat(2G), 335 saat (3)
Sar Değerleri: Baş: 0.94 Gövde: 1.08

Artı ve Eksileri

  • Artıları: 3G ile 14.4 Mbps hsdpa ve 5.7 Mbps hsupa desteği, 3.7 inç boyutundaki amoled kapasitif dokunmatik ekranı, çizilmeye dayanıklı Gorilla cam ekranının parlama önleyici polarize yüzeyi, çift led flash destekli 8 MP kamerası ve 27fps'de 720p video kayıt desteği, Wi-Fi desteği, GPS alıcısı ile a-GPS desteği, dijital pusulası, 16GB dahili depolama kapasitesi, özel mikrofonu ve aktif gürültü önleme özelliği, RDS destekli Fm radyosu ve 3.5 mm ses jakı, microUSB portu.
  • Eksileri: Ön kamerası bulunmadığı için görüntülü arama desteği sunmuyor, DivX ve XviD desteği bulunmuyor.

Editörün Yorumu

Nokia Lumia 800, hoş ve kullanışlı tasarımı yanında başarılı uygulamaları ile oldukça etkileyici görünse de tabi ki cihazın ufak tefek eksiklikleri de bunuyor, fakat bu kadar yoğun performans sunan telefonun bu eksiklikleri çok fazla göze batmayacaktır. 8 MP kamerası, iyi ayrıntısı ve renk doygunluğu ile övgümüzü alan cihaz görüntülü arama desteği eksikliği ile maalesef sınıfta kalıyor.

16 Gb dahili, hafızası, yenilenmiş arayüzü Microsoft Windows Phone 7.5 Mango işletim sistemi ve oldukça iyi performans sunan işlemcisi de başarılı görünüyor. Soysal ağ erişimi, fotoğraf galerisi, hızlı ve iyi grafiğe sahip web tarayıcısı ile oldukça başarılı olan telefon Xbox Live, GPS, Word, Excel, Powerpoint desteği ile de kullanıcıların bütün ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde konumlandırılmıştır. Cihazın Türkiye'deki fiyatı henüz belli değil maalesef.

Nokia Lumia 800 Arka ve Önden Görünüm

Benzer Yazılar

Sık Kullanılanlara Ekle veya Paylaş

Görüş ve Düşüncelerini Paylaş

Yorum Gönder
© 2014 TeknoVadi Bilişim. Tüm Hakları Saklıdır