Teknoloji ve İnceleme Rehberi
0

Nokia E52

Nokia E52

Nokia E52 Nokia E52, Haziran 2009'da kullanıcılarının hizmetine sunuldu. Nokia E52, akıllı telefon serisinin üyelerinden Nokia E75 ve Nokia E55 seviyesinde özellikleri olan bir telefon. İş hayatı ve kişisel hayatlarına yönelik etkin kullanım özellikleri arayanlara yönelik tasarlanan E52, uzun konuşma süresi, konuşmalarınızda ki ses çıkışı kalitesi, ince tasarımı ve mesajlaşma özellikleriyle kullanıcılarının hizmetinde.

Arka plandaki gürültüyü azaltma özelliği de oldukça ilgi çekici, bu sayede gürültülü ortamlarda bağırmadan ve daha rahat konuşabiliyorsunuz. Geliştirilmiş e-posta hizmeti, Nokia Messaging, Mail for Exchange, Traveler gibi e-posta çözümleri içermektedir. Telefon tüm bu uygulamaları sunarken size çok güçlü bir donanım altyapısınıda sağlıyor buda E serilerinin en karakteristik özelliklerinden.

Uzun pil ömrüne sahip olan E52, ile uzun görüşmeler yapabiliyor, internette uzun süre çevrimiçi kalabiliyor, 40 saate kadar müzik dinleyebilirken, 30 saate kadar da radyo hizmetinden faydalanabiliyorsunuz. Telefon performansı, dizaynı ve kullanım kolaylığı ile iyi seviyede diyebiliriz.

Tasarım ve Boyut

Nokia E52, 116mm yüksekliğinde, 49mm genişliğinde ve 9,9mm kalınlığındadır. İnce tasarımı ile dikkat çeken E52, 98 gram ağılığa sahiptir. 2.4 inç büyüklüğünde ekrana sahip olan telefonun tasarımını ekran altında bulunan sayısal tuş takımı tamamlıyor. Kompakt tasarımı, metal gri alüminyum ve altın alüminyum renkleri ile her ortama uyum sağlıyor. Boyutları ve ekranın büyüklüğü orantılı olarak geliştirilmiştir.

Nokia E52 Kamera

Telefonumuz, JPEG formatında görüntü kaydı yapmaktadır. Özel kamera tuşu ile çekimlerinizi kolayca yapıyorsunuz. 2048x1536 piksel çözünürlükteki kamerası led flash desteklidir. Bunun yanında tam odaklama işlemini de gerçekleştirebiliyor. Fotoğraf çekimleriniz de 4x'e kadar dijital zoom yapabiliyorsunuz.

Merkez ağırlıklı otomatik metrajlama yaparken, flash modları, beyaz denge modları, çekim modu, sahne modları, renk tonu modları ve ışık hassasiyet modlarını ayarlayarak istediğiniz şekilde çekim yapabilirsiniz. Kamera kılavuz çizgi özellikli tam ekran vizör desteklidir. Yatay düzende çekim yapabilirken, fotoğraf düzenleyici desteği ile çekimleriniz üzerinde oynayıp, gerekli gördüğünüz kısımları düzenleyebiliyorsunuz. Nokia E52 Yan

Tam odaklı ana kamerası ile 15 fps'ye kadar video kaydı yapıyorsunuz. Video çekimlerinizde de video beyaz denge modu, sahne modu ve renk tonu modları bulunuyor. Klip uzunluğunu telefonunuzun hafızası belirliyor. Hafızanızın az ya da fazla olması ile klip süresini değiştirebiliyorsunuz. Ses kaydı yapabilirken, ön VGA kamerası ile görüntülü konuşma yapabiliyorsunuz. 15fps'ye kadar görüntülü arama imkanına sahipsiniz.

Temel Özellikler

Arayüz ve İşletim Sistemi: Nokia E52, Symbian işletim sistemi ve. S60 rel.3.2 kullanıcı arayüzüne sahiptir. Menü deki ikonların anlaşılırlığı ve kısayoldan ulaşabilme imkanı ile kullanıcılarına rahat kullanım imkanı sunuyor.

Telefon Defteri: Nokia E52, rehberine sınırsız sayıda kişi kaydı yapıyorsunuz. Kayıtlarınızı ayrıntılı bir şekilde yapabilirken, resim de ekleyebiliyorsunuz. Telefonunuza gelen son 30 gelen arama, çağrı ve aradığınız numaraları hafızanızda saklayabiliyorsunuz.

Ekran - Display

Nokia E52, 240x320 piksel çözünürlükte, 2.4 inç boyutunda ekrana sahiptir. QVGA ekranı ile TFT aktif matris desteği sunmaktadır. Telefon ile yatay ve dikey otomatik yönlendirme işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz. 16 milyon renk desteği sunan E52'nin 3.2 megapiksel çözünürlükteki flash destekli kamerası ile yaptığınız çekimleri, ekranda daha canlı görme imkanına sahip oluyorsunuz.

Tuş Takımı ve Kontrol

Nokia E52, sayısal tuş takımına sahiptir, dokunmatik değildir. 2.4 inç boyutundaki ekranın altında navigasyon ve yönlendirme tuşları ile özel kamera tuşu bulunurken, bunların hemen altında metalik hatlarla işlenmiş sayısal tuş takımı yer alıyor. Yan tarafında ses ayar tuşları ve USB girişi yer alıyor. Telefonun üst kısmında ise kulaklık girişi ve kapama tuşu bulunuyor.

Alt kısma geldiğimizde burada şarj girişinin yer aldınız görüyoruz. Herhangi bir tuş ile yanıtlama, otomatik tekrar arama, hızlı arama ve gelişmiş sesli arama yapabiliyorsunuz. Bunlarla birlikte kulaklık ya da araba kitiyle otomatik yanıtlama işleminizi de gerçekleştirebiliyorsunuz. Ayrıca sabit numara arama desteğini de kullanıcılarının hizmetine sunmuştur.

Mesaj Özellikleri

Nokia E52, SMS, MMS ve E-Mail desteklidir. Büyük boyuttaki mesajlarınızı 10'a kadar sınırlı, sıralı mesaj desteği ile gönderebiliyorsunuz. Son kullanılan listesi ile rehberde vakit kaybetmeden alıcılara mesajlarınızı iletebiliyor, aynı anda birden fazla mesajı silebiliyorsunuz. Metin mesajlarınız için sesli okuyucu desteği de telefonda bulunmaktadır.

MMS 1.2 sürümü bulunan E52, MMS gönderimlerinizde otomatik boyutlandırma yapmaktadır. SMS ve MMS leriniz için ortak gelen kutusu bulunuyor. Hücre yayını yapan telefon ile MSN, Yahoo, OMA IM, Presence ve Ovi Contacts ile anlık mesajlaşma yapabilmektesiniz. E-posta eklenti desteği ve entegre Nokia Mobil VPN desteği E52'nin özellikleri arasında yer alıyor. Birden fazla e-posta hesabınızı eş zamanlı açıp, kullanabiliyorsunuz.

Multimedia Özellikleri

Nokia E52, birden fazla formatta müzik ve video desteği sunaktadır. Müzik çaları ve medya oynatıcısı ile kayıtlı olan herhangi bir müziği dinleyebiliyorsunuz. Müzik çalarda parçaları dinlerken, ekolayzır, tekrar çalma, karışık çalma gibi işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Nokia E52 Arka Telefonunuzda bulunan şarkıları albüm, tarz ve sanatçıya göre ayırabiliyor, daha sonra seçiminize göre dinleyebiliyorsunuz. Albüm grafik gösterimi ve stereo genişletme desteği de E52'de bulunan mevcut özellikler arasında yer alıyor. E52 ile MP4 formatında ses kaydedebiliyorsunuz. RDS destekli FM radyosunu kulaklık yardımıyla istediğiniz her ortamda kullanabiliyorsunuz.

Hafıza ve Depolama

E52, 60 MB dahili hafızaya sahiptir. Telefonu aldığınız da 1 GB'lık hafıza kartı telefon ile birlikte verilmektedir. Ama bu hafıza size yetmezse E52'nin hafızasını 16 GB'a kadar genişletebiliyorsunuz. MicroSD kart yuvasına sahip olan telefonun kart girişinin yan tarafta bulunması kullanım kolaylığı bakımından iyi düşünülmüş. Böylece telefonunuz açıkken hafıza kartınızı değiştirebiliyorsunuz.

İnternet ve Data özellikleri

Nokia E52, GPRS, EDGE, 3G ve WLAN desteği sunmaktadır. Hızlı internet erişimi sayesinde Yahoo, MSN gibi paylaşım sitelerinde çevrim içi kalabiliyor, görüntü ya da videolarınızı arkadaşlarınızla paylaşma imkanına sahip oluyorsunuz. Eş zamanlı birden fazla e-posta adresinizi açıp, sevdiklerinizle iletişiminizi koparmıyorsunuz.

GPS ve navigasyon desteği ile pusulalı A-GPS ve Maps uygulamalarından faydalanıp gitmek istediğiniz yere daha rahat ulaşabilirsiniz. A2DP destekli Bluetooth v2.0 ve microUSB destekli USB v2.0 ile diğer cihazlar ile veri alışverişlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Kullanılabilirlik ve Performans

E52, tasarımı ve kolay kullanımlı tuş takımı ile her ortama uyum sağlıyor. Telefonu iş ortamında ya da evde kişisel olarak ayarlayıp rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Boyutları da iyi olarak tasarlanan telefonu elinize aldığınızda bunun farkına varacaksınız. BP-4L, Li-Po 1500 mAh standart bataryaya sahiptir.

Telefonun uzun süre dayanan bataryası ile 8 saate kadar normal konuşma işleminizi gerçekleştirirken, bu işlem görüntülü aramalarınızda 6 saati bulmaktadır. Yine 672 saat bekleme yapabilirken, görüntülü konuşmalarınızda bu süre 432 saate kadar uzamaktadır. Ayrıca 40 saate kadar kesintisiz müzik keyfi sürüyorsunuz.

Nokia E52 Teknik Özellikleri

 • Ağırlık: 98 g
 • Genişlik: 49 mm
 • Yükseklik: 116 mm
 • Derinlik: 9.9 mm
 • Ekran Büyüklüğü: 2.4"
 • Piyasaya Çıkış Tarihi: 2009, Haziran
 • Renkler: Siyah, Gri
 • Network: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, HSDPA 900/2100
 • Ekran Çözünürlüğü: 240 x 320 piksel, 16 milyon renk, TFT ekran
 • Veri: GPRS Class 32, EDGE Class 32, Bluetooth, v2.0 with A2DP, USB v2.0 microUSB, HSPDA. 10.2Mbps, HSUPA 2Mbps, Wi-Fi 802.11 b/g
 • Hafıza: MicroSD hafıza kartı, 16 GB a kadar arttırılabilir harici hafıza, 60 MB dahili hafıza
 • Bağlantı: USB v2.0, Bluetooth, v2.0
 • Web Tarayıcısı: WAP 2.0/XHTML, HTML
 • Media ve Müzik: MP4/3GP/RV/WMV video oynatıcı, MP3/WMA/WAV/AAC/M4A/ müzik oynatıcı
 • Kamera: 3.2 MP, 2048x1536 piksel, LED flash, VGA@15fps,
 • Mesajlaşma: SMS, MMS, E-mail
 • Genişletilebilir Hafıza: microSD
 • Melodi: Titreşim, MP3
 • GPS: Evet, A-GPS destekli
 • Diğer Özellikler: Ses Hafıza, RDS destekli FM radyo, Dijital Pusula, Resim Editörü, Düzenleyici, Flash Lite 3.0, T9
 • Batarya: 1500 mAh Li-Po
 • Konuşma Süresi: 480 Dakika (2G) – 360 Dakika (3G)
 • Bekleme Süresi: 672 Saat (2G) – 432 Saat (3G)

Artı ve Eksileri

 • Artıları: Kompakt metalik tasarımı, hızlı 3G bağlantı desteği, Symbian S60 işletim sisteminin bulunması, Wi-Fi desteği, akıllı aramasının bulunması, mükemmel batarya ömrü, VGA kamerası ile görüntülü konuşma yapabilme desteği, Office dosya okuma desteği, uzaktan kilit desteği, iş anlamında tek dokunuşta kısayol tuşlarının bulunması telefonun artıları arasında yer alıyor.
 • Eksileri: TV çıkışının bulunmaması, DivX ya da XviD bulunmaması, video kaydının düşük kalitede olması telefonun eksiklerinden.

Nokia E Serisi Cep Telefonları;

Editörün Yorumu

Nokia E52'nin tasarımında kullanılan metal hatlar telefon da sağlamlık hissi uyandırırken aynı zamanda şık bir görünümde katmış. Tek kullanımlık tuşlar ile fonksiyonlara kolay ulaşımın yanında, tuşların yumuşak olması kullanıcılarına kolaylık sunmuş. İş ve kişisel ana ekran modu sayesinde özel yaşamınız ve iş ortamınızı birbirinden ayırabiliyorsunuz. Gelişmiş metin tarama motoru ile mesajlarınızı daha hızlı ve kolay yazabiliyorsunuz.

Etkin gürültü azaltma özelliği, gürültülü ortamlarda yaptığınız görüşmelerde arka plandaki gürültüyü kaldırıyor. Böylece konuştuğunuz kişilerin sesini daha net algılayabiliyorsunuz. Gelen kutusu ve planlarınızın yönetimini elinize alabiliyorsunuz. 3G ve WLAN ile internet erişiminin tadını çıkarın. Günümüzde aranan Wi-Fi desteğinin telefonda olması da oldukça iyi düşünülmüş.

E52 aynı zamanda bir iş telefonu olduğu için kolay ve hızlı internet erişim ile uzaktan da iş yerinize ulaşabiliyor, gerekli dosyalarınızı inceleyebiliyorsunuz. Telefonda bulunan hareket sensörü sayesinde telefonun ön yüzünü aşağıya çevirdiğinizde, kendini sessiz moduna alabiliyor. 3.5mm kulaklık girişinin olması sayesinde diğer uyumlu kulaklıkları kullanabiliyoruz. Ön kamerası sayesinde görüntülü konuşma yapabiliyorsunuz. E52'nin fiyat aralığı 440 TL ile 570 TL arasında değişmektedir. "Fiyat bilgileri aralık 2010 tarihi içindir.

Benzer Yazılar

Sık Kullanılanlara Ekle veya Paylaş

Görüş ve Düşüncelerini Paylaş

Yorum Gönder
© 2014 TeknoVadi Bilişim. Tüm Hakları Saklıdır