Teknoloji ve İnceleme Rehberi
12

Nokia C5-03 İncelemesi

Nokia C5-03 İncelemesi

Nokia C5-03 Piyasaya sürdüğü kaliteli ürünleri ile adından söz ettirmeyi başaran Nokia firması 2010 Aralık ayında kullanıcısı ile buluşturduğu Nokia C5-03 ile de bütün ilgileri üzerine toplamayı başarıyor. Tasarımı ve teknik özellikleri ile Nokia 5800 XpressMusic modeline benzeyen cihaz kaliteli ses çıkışı, hızlı internet desteği, yüksek çözünürlükteki hassas dokunmatik ekranı ve multimedya özellikleri ile kullanıcıların beğenisini, kazanıyor. Bunun dışında ufak tefek eksiklikleri de bulunan cihazın diğer özelliklerine makalemizin devamını okuyarak ulaşabilirsiniz.

Tasarım ve Boyut

105.8 x 51 x 13.8 mm boyutlarına sahip olan Nokia C5-03 boyutları ve tasarımı ile Nokia C6-01 ‘e fazlasıyla benziyor. 93 gram ağırlığa sahip olan telefon uyumlu boyutları yanında oldukça hafif ağırlığı ile taşınması kolay bir hal alıyor. 3.2 inç boyutunda dokunmatik ekrana sahip olan cihazın ekran kenarı oldukça ince çerçeveyle kaplanarak ekrana daha fazla yer ayrılmıştır.

Sağlam plastik malzemeden üretilen telefonun arka yüzeyi maalesef toz ve kiri mıknatıs gibi çekerken çizilmeye karşıda duyarlıdır. Ana renk ve vurgu rengi olmak üzere iki farklı renkle oluşturulan telefon gövdesi zevkinize göre seçim yapmanıza imkan tanıyor. Cihazın ana renk dışındaki renk seçeneklerini grafit siyah, yeşil, mavi, alüminyum gri ve pembe oluşturuyor. Nokia C5-03'ün sağ yan kısmında ses ayar ve ekran kilitleme anahtarı yer alırken, ses ayar tuşu çok iyi olmayıp, sert yapıdadır ve basarken sizi biraz zorlayabilir.

Sol kısmında herhangi bir slot desteği içermeyen telefonun üst kısmına 3.5 mm kulaklık çıkışı, microUSB portu ile 2 mm şarj girişi ev sahipliği yapıyor. MicroUSB girişini telefonu şarj ederken de etkin bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Plastik malzemeden tasarlanan arka panelde ise sol kısma doğru konumlandırılan hafif bir şekilde içe gömülü olan kare bir yapının içerisine yerleştirilen kamerası ve en alt kısmında hoparlörü bulunuyor. MicroSD kart yuvası ise pilin altında yer alıyor.

Kamera

2592x1944 piksel çözünürlüğünde 5 MP kameraya sahip olan Nokia C5-03, sabit odaklı kamerası ile maalesef ne otofokus ne de Led flash desteği sunabiliyor. Lens kapağı koruması da bulunmayan kamerası çizilmeye ve lekelenmeye karşı oldukça duyarlı. Nokia C5-03'ün kamerası kullanıcı tanımlı olup, çeşitli hazır sahne modlarını desteklemektedir. Kamera da orta, düşük ve yüksek olmak üzere ışık ayarlaması yapabiliyor, netlik ve kontrast ayarlarını kontrol edebiliyorsunuz. Nokia C5-03 Yan

Zamanlayıcı ayarlaması yaparak (2,10,20 sn) çekimlerinizi gerçekleştirebiliyor, renk tonu, beyaz dengesi kontrolünü yönetebiliyorsunuz. 5 MP çözünürlüğündeki kameraya göre görüntü kalitesi olarak biraz geride kalan Nokia C5-03, ürettiği görüntü kenarlarını sivri bir şekilde üretirken iyi ayrıntı miktarına sahiptir. VGA çözünürlüğünde 15 fps'ye kadar video kaydı yapabilen telefon maalesef düşük çözünürlükte video kaydı yapıyor.

Temel Özellikler

Arayüz ve İşletim Sistemi: Symbian S60 işletim sistemi ile yönetilen Nokia C5-03, Nokia 5800 XpressMusic'e benzer yazılım desteğine sahip. Cihazın hassas ekranında hızlı bir şekilde kinetik kaydırma yapabiliyor, işlemleri daha kolay gerçekleştiriyorsunuz. HomeScreen özelliği gösteren ekranında uygulamalara kolay erişim sağlarken simgeleri 3x4 düzeninde sıralayabiliyorsunuz. Cihazın etkin bekleme ekranında ise rehberinizde yer alan favori kişileri görüntüleyebiliyor, kişiler üzerine gelip işlem yaparak kısayoldan iletişime geçebiliyorsunuz. Ayrıca ekran altında yer alan mesaj, kamera, Ovi ve pusula uygulamasına simgelerine tek tıklama yaparak erişiyorsunuz. Ekranında arama, gelen mesaj, okunmamış mail sayısını görebiliyorsunuz.

Telefon Defteri: Nokia C5-03'ün sınırsız kapasiteye sahip telefon rehberine istediğiniz kadar numara kaydı yapabiliyor, işlevsel özelliklerle donatılan rehberinde kolayca kinetik kaydırma yaparak ilerleyebiliyorsunuz. Kişileri Sim ya da telefon hafızasına kaydedebiliyor, ayrılan boş bölümlere e-posta, ev/iş numarası, adres gibi bilgileri ekleyebiliyorsunuz. Akıllı dinamik tuş takımı sayesinde rehberde kayıtlarınızı kolaylıkla arayabiliyorsunuz. Kayıtlarınıza özel zil sesi ve görüntü ataması yapabiliyor, kişileri gruplara ayırabiliyorsunuz. Telefonunuza gelen son 20 adet aramayı ve son 30 gün içerisindeki bütün ağ iletişimlerinizi ayrıntılı olarak hafızanızda saklayarak daha sonra erişim sağlayabiliyorsunuz.

Ekran - Display

360x640 piksel çözünürlüğünde 3.2 inç boyutunda reziftif dokunmatik ekrana sahip olan Nokia C5-03, TFT ekranında 16 milyona kadar renk desteği sunuyor. Yüksek çözünürlüğe sahip ekran LCD standartlarında olsa da, çok fazla parlak olmayıp, görüş açısı bakımından da yetersiz kalmaktadır. Güneş ışığı altında kötü okunabilirliğe sahip olan telefon ekranında yakınlık sensörü ve ortam ışığı sensörü de maalesef bulunmuyor. Büyük hayal kırıklığı yaşatan ekranın hareket algılama ve el yazısı tanıma gibi özellikleri cihaza artı puan katıyor.

Mesaj Özellikleri

SMS, MMS, Email, Instant Messaging desteği sunan Nokia C5-03 bütün ortak mesaj türlerini desteklemektedir. Herkesin aşina olduğu mesaj editörü yardımıyla mesajlarınızı kolaylıkla oluşturup, gönderebiliyorsunuz. Cihazın e-posta işletimcisi bütün ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzeyde geliştirilmiş olup, kolay kuruluma sahiptir. Çeşitli güvenlik protokolleri ile donatılırken kullanıcı adı ve şifrenizi girerek otomatik olarak e-posta hesabınızı açabiliyorsunuz. Metin girişlerinizi sanal sayısal tuş takımı, QWERTY klavye ile oluşturabiliyor, ekranı yatay moda alarak klavyeyi daha rahat kullanabiliyorsunuz. Bunun dışında el yazısı tanıma özelliğini de destekleyen telefon sayesinde metin girişlerini hızlı bir şekilde gerçekleştiriyorsunuz.

Multimedia Özellikleri

Güzel bir şekilde optimize edilen galeriye sahip olan Nokia C5-03'ün fotoğraf galerisinde etkin kaydırma yapabiliyor, tam ekran görüntüleme özelliğinden faydalanabiliyorsunuz. Albümde yer alan fotoğraflar yatay ya da dikey konumda görüntülenebilirken, tablo şeklinde sıralama yapılabiliyor. Bunun dışında tam ekran, manzara ya da portre modunda görüntüleme yapabiliyor, ses ayar tuşları yardımıyla fotoğrafı yakınlaştırıp, uzaklaştırabiliyorsunuz.

Nokia C5-03 Arka Tam ekran modunda görüntüye dokunduğunuzda sağ yan kısımda çıkan geri, sil, ileri, mesaj olarak gönder ve seçenekler gibi uygulamalara erişerek görüntü üzerinde işlem yapabiliyorsunuz.

Nokia 5800 XpressMusic de olduğu gibi fonksiyonel bir müzik çalara sahip olan Nokia C5-03, tam dokunmatik ekranında müzik çalardan en iyi şekilde faydalanma olanağı sunuyor. Telefon hafızasında yer alan parçaları sanatçı, albüm, tür veya besteci olarak gruplara ayırabiliyor, parça adlarını kademeli olarak yazarak çıkan ön liste yardımıyla zaman kaybetmeden aradığınız şarkıya ulaşıyorsunuz.

Albüm kapağı uygulamasını da destekleyen telefonun ekolayzır ayarlarında oynama yapabiliyorsunuz. Müzik çaları arka plana minimize edip etkin bekleme ekranında görünmesini sağlayabiliyorsunuz. DivX ve XviD video oynatma desteği içermeyen Nokia C5-03, MP4 formatındaki videoları desteklemektedir.

Videolarınızı tam ekran görüntüleyerek ekrana dokunduğunuzda ortaya çıkan ve ekran altında yer alan dokunsal tuşlar yardımıyla videoyu yönetebiliyorsunuz. Düzgün çalışan ve basit arayüze sahip Stereo FM radyosu ile kullanıcı ihtiyaçlarını karşılan Nokia C5-03 çevrenizde yer alan mevcut istasyonları kaydederek dinlemenize imkan tanıyor. RDS desteği içermeyen radyosu nedeniyle hangi frekans aralığında olduğunuzu maalesef göremiyorsunuz. Kaliteli ses çıkışına sahip olan telefon yüksek ses deneyimi yaşamanızı sağlıyor.

Hafıza ve Depolama

40 MB dahili hafızaya sahip olan Nokia C5-03'ün hafızasını microSD kart desteği ile 16 GB'a kadar genişletebiliyorsunuz. Dilerseniz telefonla birlikte sunulan 2 GB'lık hafıza kartını da telefonunuzda kullanabiliyorsunuz.

İnternet ve Data Özellikleri

EDGE, GPRS, 3G ve Wi-Fi desteği ile birlikte sunulan Nokia C5-03, düzgün bir şekilde çalışan S60 web tarayıcısı ile sunuluyor. Cihazın tarayıcısı çok iyi bir şekilde sayfa oluştururken, web formları ve şifre yöneticisi için 5 addet farklı font boyutuna sahiptir. Pop-up engelleyici özelliğini de barındırırken, minimap uygulamasıyla ayrıntılı sayfa görünümü oluşturabiliyor, önceden ziyaret ettiğiniz sayfalara erişim sağlayabiliyorsunuz.

Adobe Flash 3.1 ve Java desteği içeren web tarayıcısı ile YouTube erişim sağlayıp, yüksek çözünürlükteki videoları izleyebiliyorsunuz. Sayfalarda kinetik kaydırma yaparak ilerlerken sayfaya çift tıklama yaptığınızda yakınlaştırma işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Sosyal ağ ekranında kısayolar aracılığı ile Facebook, Twitter, MySapece gibi paylaşım sitelerine kolaylıkla erişip, durum güncellemesi yaparak aktiviteleri yakından takip edebiliyorsunuz.

Ovi Store uygulaması yardımıyla uygulama, oyun, kişiselleştirme, ses ve içeriklere erişim sağlayarak telefona indirebiliyorsunuz. A-GPS desteği sunan Nokia C5-03, GPS alıcı ile yüksek çözünürlükteki ekranında şehir ve trafik bilgilerine ulaşırken, uydu görünümündeki haritaları görüntüleyebiliyorsunuz. 2D ve 3D görünüm modlarından faydalanırken sesli navigasyon ve dijital pusuladan da faydalanıyorsunuz.

Kullanılabilirlik ve Performans

Akıllı araması bulunmayan Nokia C5-03, görüşmelerinizde net ses çıkışı sağlayarak karşınızdaki kişinin sesini rahatça duymanıza olanak sağlıyor. Cihaz ekranında yer alan hareket algılama özelliğinden faydalanarak telefonu aşağı doğru çevirip, sesiz moda alabiliyor, alarm ve aramalarda da bu uygulamadan faydalanabiliyorsunuz. 1000 mAh Li-Ion batarya kapasitesine sahip olan telefon 11 saat konuşma ve 600 saate kadar bekleme yapmanıza olanak sağlıyor. Oldukça dayanıklı bataryaya sahip olan cihaz ile 35 saate kadar kesintisiz müzik dinleyebiliyorsunuz.

Nokia C5-03 Teknik Özellikleri
Ağırlık: 93 g
Genişlik: 51 mm
Yükseklik: 105.8 mm
Derinlik: 13.8 mm
Ekran Büyüklüğü: 3.2"
Piyasaya Çıkış Tarihi: 2008, Kasım
Renkler: Grafit Siyah, Yeşil, Mavi, Pembe, Gri
Network: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, HSDPA 900/1900/2100
Veri: GPRS Class 32, EDGE Class 32, Bluetooth, v2.0 with A2DP, USB v2.0 microUSB, HSDPA. 10.2Mbps, Wi-Fi 802.11 b/g
Hafıza: 40 MB Dahili Hafıza
Genişletilebilir Hafıza: 16 GB
Bağlantı: USB v2.0, Bluetooth, v2.0
Web Tarayıcısı: WAP 2.0/HTML, HTML, RSS
Media ve Müzik: MP4/ H.263/ H.264/ WMV9 video oynatıcı, MP3 / eACC+/ WAV/ WMA9 müzik oynatıcı
Kamera: 5 MP, 2592 x 1944 piksel, Coğrafi etiketleme
Mesajlaşma: SMS, MMS, E-mail, Instanat Messaging
İşletim Sistemi: Symbian, S60
Genişletilebilir Hafıza: microSD
İşlemci: 600 MHz
Melodi: Titreşim, MP3, Polifonik
Diğer Özellikler: Stereo FM radyo, Organizatör, Fotoğraf editörü, Flash Lite 3.1
Batarya: 1000 mAh Li-lon
Konuşma Süresi: 690 dakika (2G) - 270 dakika (3G)
Bekleme Süresi: 600 saat (2G) - 576 saat (3G)
Sar Değerleri: Baş: 1,36 Gövde: 0,89

Artı ve Eksileri

 • Artıları: 3G, Wi-Fi, yüksek çözünürlüklü 3.2 inç dokunmatik ekran, sabit odaklı 5 MP çözünürlüğündeki kamera, Symbian S60 işletim sistemi, A-GPS desteği, ücretsiz şehir ve trafik bilgileri, sesli navigasyon GPS alıcısı, dijital pusulası, ekranın hareket algılama özelliği, 3.5 mm kulaklık çıkışı, RDS destekli FM radyo, microUSB ile şarj imkanı, web tarayıcısında flash ve Java desteği, sesli komutlar, çok iyi ses kalitesi.
 • Eksileri: Sınırlı yazılım, ekranın kötü görüş açısı ile güneş ışığı altında düşük okunabilirliği, kamerasında flash, deklanşör tuşu ve lens kapağı koruması bulunmaması, ekranında yakınlık ve ortam ışığı sensörü barındırmaması, hiçbir Office belge görüntüleme desteği içermemesi, DivX ve XviD video oynatma desteği yok, görüntülü arama ve akıllı araması bulunmuyor.

Nokia C Serisi Cep Telefonları

Editörün Yorumu

Sınıfındaki diğer Nokia cihazlara benzer tasarımı ile karşımıza çıkan Nokia C5-03, şık tasarımı ve hafifliği ile beğenimizi kazanıyor. Teknik özellikleri bakımından da kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayan telefonun 5 MP çözünürlüğündeki kamerasıyla yaptığınız çekimleri hızlı internet bağlantı desteği sayesinde Flicker, Ovi paylaşım gibi sitelerde arkadaşlarınız ile paylaşabiliyorsunuz.

3G ve Wi-Fi internet desteği ile hızlı web tarayıcısına sahip olan telefon bu özelliği ile artı puan alırken, görüntülü arama desteği içermeyişi ile hayal kırıklığı yaşatıyor. Bunun dışında Office Belge görüntüleme desteği de içermeyen cihaz düşük çözünürlükte video kaydı yapabiliyor. Artı ve eksileriyle ele aldığımız Nokia C5-03'ün fiyatı 410 TL ile 560 TL arasında değişim gösteriyor.

Nokia C5-03 Önden ve Arkadan Fotoğraflar

Benzer Yazılar

Sık Kullanılanlara Ekle veya Paylaş

"Nokia C5-03 İncelemesi" için 12 Cevap Var

 1. Yorum Avatar Galip diyor ki:

  Alt tarafında bulunan şarj yuvasınında bulunduğu kapağım kırıldı yenisini nasıl temin edebilirim çok kötü bi görüntü oluştu cevap bekliyorum iyi günler.

  • Yorum Avatar admin diyor ki:

   Merhaba, İkinci el telefon parçası satan veya telefon yedek parçası satan yerlerde olabilir. Bulunduğun ilde telefon borsası tarzinda bir pasaj veya çarşı var iseilk önce oralarda araştır. Telefonun garantisi varsa servise yollayabilirsin veya servise söylersen belirli bir ücret karşılığında parçayı sana tedarik edebilirler.

 2. Yorum Avatar Kaan diyor ki:

  Ben daha dün c5 0 3 aldım ancak rehberimdeki birisi aradığında onun ismini gösteriyor normal şekilde ancak sadece annemin nosunu kayıtlı olduğu halde sadece numarasını gösteriyor ne yapmam gerekir lütfen cevap bekliyorum.

 3. Yorum Avatar can diyor ki:

  Ekran karardıktan sonra hala neden siyah bir ışık geliyor bataryanın çabuk bitmesine neden oluyor.

 4. Yorum Avatar joeyray diyor ki:

  Eğer cihazınız çok donuyorsa sensor ayarlarını kapatın. Benim donma sorunum çozüldü.

 5. Yorum Avatar Sefa diyor ki:

  C5 sim kart yerini kırdım ne yapabilirim? Lütfen yardımcı olun.

 6. Yorum Avatar Murat diyor ki:

  Telefonu almak istiyorum ama fiyatını bulamıyorum lütfen birisi söylesin.

 7. Yorum Avatar Selin diyor ki:

  Bluetoot tan gelen müzikler mesajlarıma geliyor nasıl müzik çalara aktarabilirim?

 8. Yorum Avatar Emel diyor ki:

  Ben de bluetoottan gelen müzikleri mesajdan silemiyorum. Nasıl silcem?

 9. Yorum Avatar emircan diyor ki:

  Bulutudla gelen mesajları müzige tıklayıp kaydet diyeceksniz.

 10. Yorum Avatar okan diyor ki:

  Bu telefonun interneti 5800 a göre çok yavaş tafsiye etmem.

Görüş ve Düşüncelerini Paylaş

Yorum Gönder
© 2014 TeknoVadi Bilişim. Tüm Hakları Saklıdır