Teknoloji ve İnceleme Rehberi
0

Nokia Asha 300

Nokia Asha 300

Bugün Nokia firmasının 2011 yılı Kasım ayında piyasaya sürdüğü Nokia Asha 300, modelini tanıtacağız. Nokia Asha 300, Fillandiyallı firmanın şimdiye kadar piyasaya sürdüğü yüksek kaliteli akıllı telefonlar arasında yer almasa da, uygun fiyatı ve hizmet kalitesi ile sizi heyecanlandırabilir. 5 MP kameraya, dokunmatik ekranı yanında sayısal tuş takımına S40 arayüzüne, SNS entegrasyonuna sahip olan bu cihazın tabii ki birkaç eksik kalan özellikleri de mevcut. Nokia Asha 300, tek parçalı kulaklık seti, USB kablosu ve 2GB kart desteği ile birlikte gönderiliyor.

Tasarım ve Boyut

112.8 x 49.5 x 12.7 mm boyutlarına sahip olan Nokia Asha 300, 85 gram ağırlığında olup, tamamen plastik malzemeden inşa edilmiştir. Oldukça hafif olan cihazın boyutları da gayet uyumlu olup, elinizde rahat ve konforlu kullanım olanağı sunuyor. Kompakt ve sade tasarıma sahip olan Nokia Asha 300, dokunmatik ekranı yanında fiziksel tuş takımı ile karşımıza çıkıyor. Cihazın dokunmatik ekranında menü ve çıkış butonlarını bulurken, krom tasarımlı fiziksel tuşlarında ise arama/bitirme ve mesaj kısayol tuşu ile karşılaşıyoruz.

Nokia Asha 300 Bu tuşların altına ise sayısal tuş takımı ev sahipliği yapıyor. Cihazın sağ yan kısmında ses ayar ve ekran kilitleme tuşu bulunurken, sol kısmında herhangi bir butona rastlamıyoruz. Üst kısmında USB portu, şarj girişi ve 3.5 mm kulaklık jakı barındıran Nokia Asha 300, arka kısmında 5 MP kamerası ve hoparlörünü barındırıyor. Cihazın arka paneli yüksek kalitede olamayıp, sert bir hareketinizde sizi yarı yolda bırakabilir. Nokia Asha 300, grafit, koyu mavi, altın, gümüş, pembe ve kırmızı gibi zengin kapak renkleri ile birlikte sunuluyor.

Kamera

2592х1944 piksel çözünürlüğünde 5 MP kameraya sahip olan Nokia Asha 300, sabit odaklı kamerası ile birlikte sunuluyor. Fotoğraf ve videolarınızı cihazı yatay ya da dikey moda alarak oluşturabiliyor, sanal çekim tuşundan faydalanıyorsunuz. Vizör ekranında çözünürlük, beyaz dengesi, dijital yakınlaştırma, video kamera modu, kendi kendine çekim gibi kısayollara ulaşabiliyorsunuz.

Sabit odaklı bir kamera için iyi görüntü kalitesi sunan Nokia Asha 300, yine de bazı eksiklikleri barındırıyor. Kontrast ve renk işleme açısından iyi olan kamerası, düşük ayrıntı yakalama ve gürültülü görüntü gibi eksiklikleri içeriyor maalesef.

15 fps'de VGA çözünürlüğünde video kaydı yapabildiğiniz kamerası kötü görüntü kalitesi, renk ve düşük ayrıntısı ile hayal kırıklığı yaşatabiliyor. İkincil kamerası bulunmayan Nokia Asha 300, görüntülü arama desteği de sunamıyor.

Temel Özellikler

Arayüz ve İşletim Sistemi: Nokia Asha 300, S40 arayüzü ile çalışıp, 1 GHz işlemciye sahiptir. Kullanılabilirlik açısından oldukça iyi tasarlanan cihaz hiç sıkıntı yaşamadan uygulamalara ulaşmanızı sağlıyor. Cihazın menü arka plan rengini değiştirebiliyor, ana ekranda bulunan git, menü, rehber, müzik, radyo, takvim, saat gibi kısayollardan faydalanırken SNS entegrasyonu mevcut olan telefon ekranınızda arkadaşlarınızla kolaylıkla iletişim haline geçebiliyorsunuz. Dört bölmeden meydana gelen ekranı 3x3 düzeninde olup, widget uygulamalarını destekliyor.

Ekran - Display

240 x 320 piksel çözünürlüğünde 2.4 inç boyutunda rezistif dokunmatik ekrana sahip olan Nokia Asha 300, 256k renk desteğine sahip. Düşük çözünürlüğe sahip ekranı piksel yoğunluğu bakımından iyi olsa da görüntü kalitesi bizi pek fazla heyecanlandırmıyor. Cihazın ekranı biraz küçük gelse de ekranın geri bildirim ve aktif kullanımı oldukça iyi diyebiliriz.

Mesaj Özellikleri

SMS, MMS, Email, Push Email, IM desteği içeren Nokia Asha 300, standart mesaj bölümüne sahiptir. Cihazda standart genel görünüm modu yanında konuşma görünüm modunu da kullanabiliyorsunuz. Mesaj editörü oldukça iyi organize edilen Asha 300, dört yeni sanal butonu ile mesajlaşma işlemlerinizi daha hızlı ve eğlenceli olarak gerçekleştirmenize olanak sağlıyor. Mesaj bölümünün alıcı kısmında gelen listesi, son kullanılan numara listesi, arama kaydı ve kişi grupları gibi bölmeler sayesinde aradığınız numaraya daha kolay ulaşıp, mesajları daha rahat gönderebiliyorsunuz.

Kurulu e-posta uygulaması ile adres ve şifrenizi girerek birden çok ağ üzerinden birden çok hesap oluşturarak hesaplarınızı kontrol edebiliyorsunuz. E-postalarınızı arka plana alıp, mail widget yardımıyla kolaylıkla kontrol edebiliyorsunuz. POP3, SMTP ve IMAP4 protokolleri ile çalışan e-posta uygulaması, SSL desteği içeriyor.

Nokia Asha 300 Arka ve Yan Görünüm Chat uygulaması, Facebook, G-Talk, Ovi sohbet, IM, MySpace, Yahoo sohbet gibi uygulamaları da destekleyen Nokia Asha 300, sekmeli yapısıyla bütün hizmetleri en iyi
şekilde sunuyor.

Multimedia Özellikleri

Nokia Asha 300'ün fotoğraf galerisi tek görünüm modundan oluşmaktadır. Kullanımı kolay olan fotoğraf galerisinde fotoğraflarınız arasında parmak kaydırması yardımıyla ilerleyebiliyor, yakınlaştırma için ekran üzerindeki butonlardan faydalanabiliyorsunuz. Resim editörü de barındıran cihaz resimleriniz üzerinde kırpma, döndürme, metin, resim, efekt ekleme, parlaklık, kontrast ve renk ayarlama gibi düzenlemelere izin veriyor. Fotoğraf albümlerinizi zaman çizelgesi şeklinde düzenleyebiliyor, slayt başlatabiliyorsunuz. Galeriye uygulamalar menüsünden ulaşabiliyor, bu klasörleri tek tek ya da toplu olarak yönetebiliyorsunuz.

Nokia Asha 300'ün müzik çaları dokunmatik destekli olup, iyi organize edilmiştir. Belleğinizdeki parçaları sanatçı, albüm, türe göre gruplayabiliyor, müzik çalarınızı arka planda dinleyebiliyorsunuz. Stereo Bluetooth kulaklık kullanabiliyor, temel ekolayzır ayarlamaları yapabiliyorsunuz. Müzik çalar arayüzüne benzer işlevleri içeren RDS desteli FM radyo desteği de sunan Nokia Asha 300, çevrenizdeki bütün mevcut istasyonları kaydederek hangi frekansta olduğunuzu ekranda görmenize olanak tanıyor.

MP4/H.264/H.263/WMV video formatlarını destekleyen Nokia Asha 300, klasik video oynatıcıya sahip olup, ileri/geri sarma, durdurma, tekrar gibi işlevleri barındırıyor. Frekans tepkisi güzel olan cihaz temiz ses çıkışı sağlarken, seste hiçbir bozulma sezmedik.

Hafıza ve Depolama

140 MB dahili hafızaya sahip olan Nokia Asha 300, 256 MB ROM ve 128 MB RAM desteği de sunuyor. microSD kart desteği ile birlikte sunulan cihazın hafızasını 32 GB'a kadar genişletebiliyor, daha fazla veriyi depolayabiliyorsunuz.

İnternet ve Data Özellikleri

Nokia Asha 300 tarayıcısı sürümü açsından sınıfındaki diğer Nokia modellerine göre bir adım ilerde olup, sayfaları en ayrıntılı biçimde işlerken, yolunuzu da rahatlıkla bulmanıza imkan tanıyor. Sayfa üzerinde ses ayar tuşu veya çift tıklama yardımıyla yakınlaştırma yapabiliyorsunuz. Nokia Asha 300, Adobe Flash Lite 3.0 desteği içermesine rağmen YouTube da bir şeyler izlerken web sitesinin mobil versiyonuna güvenmek zorunda kalabiliyorsunuz. Bu eksiklik küçük ekran ile birleştiğinde sıkıntı yaratabiliyor.

SNS entegrasyon desteği içeren Nokia Asha 300, Facebook, Twitter, Orkut, Flicker hesaplarınıza ulaşmanıza imkan tanıyor. Facebook bölümünde iletişim hizmetlerinin çoğunu destekleyen Nokia Asha 300, iletileri, olayları, arkadaşlık isteklerini, etkinlik davetiyelerini görüntülemenize imkan sunarken, insanların duvarlarına yazı yazma ve profillerine göz atma gibi özellikleri de barındırıyor.

Kullanılabilirlik ve Performans

Akıllı arama özelliğinden yoksun olan Nokia Asha 300'ün telefon görüşmelerinizdeki ses kalitesi de sürekli iyi olmayabiliyor maalesef. Yüksek seste dahi net sonuçlar alamayabiliyorsunuz. Bunun dışında Nokia Asha 300 ile 7 saat konuşma, 550 saat bekleme yapabiliyor, 28 saate kadar kesintisiz müzik dinleyebiliyorsunuz.

Nokia Asha 300 Teknik Özellikleri
Ağırlık: 85 g
Genişlik: 49.5 mm
Yükseklik: 112.8 mm
Derinlik: 12.7 mm
Ekran Büyüklüğü: 2.4"
Piyasaya Çıkış Tarihi: 2011, Kasım
Renkler: Koyu mavi, Altın, Gümüş, Pembe, Kırmızı
Network: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, HSDPA 850/900/1900/2100
Veri: GPRS, EDGE, Bluetooth, v2.1 with A2DP, USB v2.0 microUSB, HSDPA. 10.2 Mbps
Hafıza: 140 MB Dahili Hafıza, 256 MB ROM, 128 MB RAM
Genişletilebilir Hafıza: 32 GB
Bağlantı: USB v2.0, Bluetooth, v2.1
Web Tarayıcısı: WAP 2.0/xHTML, HTML, Adobe Flash Lite
Media ve Müzik: MP4/ H.263/ H.264/ WMV9 video oynatıcı, MP3 / eACC+/ WAV/ WMA9 müzik oynatıcı
Kamera: 5 MP, 2592х1944 piksel, sabit odaklı
Mesajlaşma: SMS, MMS, E-mail, IM, Push E-mail
İşletim Sistemi: ---
Genişletilebilir Hafıza: microSD
İşlemci: 1 GHz
Melodi: Titreşim, MP3, WAV
Diğer Özellikler: SNS entegrasyonu, organizatör, prediktif metin girişi
Batarya: 111o mAh Li-Ion
Konuşma Süresi: 414 dakika (2G) - 458 dakika (3G)
Bekleme Süresi: 550 saat (2G) - 597 saat (3G)
Sar Değerleri: Baş: 1.51 Gövde: ---

Artı ve Eksileri

  • Artıları: 3G desteği, S40 arayüzü, 2.4 inç dokunmatik ekran, 1 GHz işlemci, 5 MP sabit odaklı kamera, 128 MB RAM, 250 MB ROM, RDS destekli stereo FM radyo, A2DP destekli v2.1 Bluetooth, standart USB portu(etkin şarj edebilme), 3.5 mm kulaklık jakı, Angry Birds oyunu.
  • Eksileri: Wi-Fi desteği içermiyor, sabit odaklı kamerası, akıllı arama desteği yok, ikincil kamerası bulunmuyor.

Editörün Yorumu

Kullanışlı tasarımı ile dikkatimizi çeken Nokia Asha 300, dokunmatik ekranı yanında sayısal klavyesi ile konforlu kullanım imkanı sunuyor. 5 MP kamerası, kolay kullanımlı ve elverişli arayüzü, iyi ses kalitesi gibi özellikleri ile bir telefondan beklenen temel ihtiyaçları oldukça iyi bir biçimde karşılayan cihaz Facebook, Twitter, Flicker gibi paylaşım sitelerine erişim imkanı sunarak günümüz ihtiyaçlarını oldukça göz önünde bulunduruyor. Orta sınıf cihazlar arasında yer alan Nokia Asha 300'ün en büyük eksikliklerini ise ikincil kamerasının bulunmayışı ve Wi-Fi desteği içermemesi oluşturuyor. Tüm artı ve eksileriyle Nokia Asha 300'ün fiyat aralığı ise 380TL ile 450 TL arasında değişim gösteriyor.

Nokia Asha 300 Büyük Fotoğraflar

Benzer Yazılar

Sık Kullanılanlara Ekle veya Paylaş

Görüş ve Düşüncelerini Paylaş

Yorum Gönder
© 2014 TeknoVadi Bilişim. Tüm Hakları Saklıdır