Teknoloji ve İnceleme Rehberi
4

Nokia 3710 fold

Nokia 3710 fold

Nokia 3710 fold Nokia 3710 fold, modern, sezgisel ve sevimli tasarımıyla 2009 yılının Aralık ayında kullanıcıları ile buluştu. 3710'un tanıdık gelen menüsü sade yapıda olup, sezgisel menüler üzerine geliştirilmiştir. Fotoğraf galerisinde çekimlerinizi saklayıp, slayt, düzenleme, küçültme yapabiliyor, fotoğraf albümünüzü oluşturabiliyorsunuz.

8 GB'a kadar genişletilebilen hafızasında müzik, video ve resimlerinizi saklayabilirken, internet erişimi sayesinde, 3.2 megapiklsel çözünürlüklü kamerasıyla yaptığınız fotoğraf çekimlerinizi sosyal sitelerde paylaşabiliyorsunuz. Telefonun uygun olarak boyutlandırdığı sayısal tuş takımı oldukça kullanışlı tasarlanmış.

Ön kameraya sahip olan 3710 ile görüntülü aramalarınızı gerçekleştirebiliyor, 3G desteği ile internete daha kolay erişebiliyorsunuz. Wi-Fi desteği bulunmayan telefonda bu büyük bir eksiklik yaratsa da telefon ihtiyaçlarınızı giderecek yönde dizayn edilmiş.

Özel bir müzik çaları bulunmayan telefonun medya oynatıcısı kullanıcıların gereksinimlerini karşılayacak yönde olup, müzik dinleyip, videolarını seyretmeye imkan tanıyor. 24 saate kadar ister radyodan isterseniz müzik çalardan müzik dinleyebiliyorsunuz.

Tasarım ve Boyut

3710, klasik kapaklı tasarımıyla, Nokia'nın göz alıcı tasarıma sahip telefonları arasında yerini alıyor. 3710, 89mm yüksekliğe, 47mm genişliğe ve15,2mm kalınlığında olup, oldukça uyumlu boyutlara sahiptir. Kullanışlı kompakt boyutları ile her yerde rahatlıkla kullanabileceğiniz 3710, 94 gram ağırlığı ile de oldukça hafif. Kolaylıkla açılabilen kapağı yuvarlak tasarımlı kenarlarıyla telefonu iyi kavramanıza olanak sağlar.

Optimum ekran açısına sahip olan 3710, kapak içerisindeki ekran dışında ikincil bir ekrana sahip olup, bu ikincil ekran ile tasarımına canlılık katmıştır. Kullanıcılara sunduğu pembe, mürdüm ve siyah renk seçenekleri ile 3710'un göz alıcı tasarımı tamamlanmış. 3710, küçük ve sevimli tasarımıyla cebinize, çantanıza kısacası her yere sığacak boyutlardadır.

3710'un yan tasarımımın da kulaklık girişi ve ses ayar tuşları yer alırken, arka kapak tasarımına baktığımızda ise üst orta kısımda 3.2 megapiksel kamerasını görüyoruz. Kameranın objektif kısmının rengi kapak renginden daha koyu bir renk ile çevrelenerek farklı ve hoş bir görünüm elde edilmiş. Bunun yanında kameranın hemen altında ‘NOKIA' yazısı ve alt sağ köşede bulunan hoparlör ile arka kapak tasarımı tamamlanmış.

Kamera

Nokia 3710, 2048x1536 piksel (Piksel Nedir?) çözünürlükteki 3.2 megapiksel kamerası ile yaptığınız çekimlerinizi, JPEG ve EXİF formatında kaydediyorsunuz. Tam odaklama yaparak çektiğiniz görüntülerinizi 4x'e kadar dijital yakınlaştırma yaparak ekranda görebiliyorsunuz, fakat telefonun kamerasının düşük çözünürlükte olması nedeniyle yakınlaştırma yaptığınızda çekimleriniz bulanık olacaktır. Nokia 3710 fold Yan

Led flash desteği sunan kamerasının flash çalışma aralığı 1 metre olup, açık, kapalı ve otomatik modları bulunuyor. Çekimlerinizi gerçekleştirirken tüm ekran vizör görevi görüyor. Zengin çekim modu desteği sunan 3710 Fold ile çekimleriniz üzerinde fotoğraf düzenleyicisi özelliği ile oynama yapabilirsiniz.

Navigasyon tuşunda bulunan kamera simgesiyle kamerayı tek dokunuşunuz ile aktif hale getirebiliyorsunuz, bununla birlikte telefonun yan tarafında yer alan ses ayar tuşları kamera aktif haldeyken yakınlaştırma işlevi görüyorlar. Fotoğraf galerisinde resimlerinizi görüntüleyip, sınıflandırabilirken, küçük resim halinde görüntüleyebiliyorsunuz.

Bunun yanında kendi albümlerinizi oluşturabiliyor, resimlerinizi düzenleyip döndürme, dikey ve yatay görüntüleme yapabiliyor, slayt gösterisi şeklinde ekranınızda izleyebiliyorsunuz. Nokia 3710'un ana kamerası ile 4x'e kadar yakınlaştırma yaparak video çekimi yapabiliyorsunuz. Ön kamerası ile görüntülü konuşmalarını gerçekleştiriyorsunuz.

Temel Özellikler

Arayüz ve İşletim Sistemi: 3710 Fold, Nokia'nın klasik menü tasarımına sahiptir. Kullanımı kolay menüsü ve farklı tema uygulamaları ile kendi ekranınızı oluşturabiliyorsunuz. İkonlardan oluşan renkli menüsünde navigasyon tuşları yardımıyla yönlendirme ve onaylama yaparak işlemlerinizi gerçekleştiriyorsunuz.

Telefon Defteri: Nokia 3710 Fold, resimli telefon defterine sahiptir. 2000 kayıt yapabilen telefonda kayıtlarınızı ister sim, ister telefon isterseniz her ikisine birden kaydedebiliyorsunuz. Telefonunuza gelen son 20 gelen, aranan ve cevapsız çağrılarınızı listeleyip, hafızasında saklayabilirsiniz.

Ekran - Display

3710 Fold, 240x320 piksel çözünürlükte 2.2 inç boyutunda ekrana sahiptir. TFT ekrana sahip olan 3710, 16 milyona kadar renk desteği sunmaktadır. Telefonun 3.2 megapiksel çözünürlüklü led flash destekli kamerasıyla yaptığınız çekimlerinizi, renk desteği sunan ekranda canlı bir şekilde görüntüleyebiliyorsunuz. Telefonun ekran boyutları küçük olsa da tasarımına yakışıyor ve kullanıcıların ihtiyaçlarını yeteri kadar gideriyor. Telefonun ikincil TFT ekranı 160x128 piksel çözünürlüktedir. Siyah, beyaz olarak geliştirilen ekran 1.36 inç boyutunda olup, telefonunuza gelen çağrı, mesaj gibi iletileri telefonunuzun kapağı kapalıyken size bildiriyor.

Tuş Takımı ve Kontrol

Nokia 3710 Fold'un 2.2inç boyutundaki ekranının altında navigasyon ve yönlendirme tuşları yer alırken bunların hemen altında uzun ve oval hatlarla tasarlanmış olan sayısal tuş takımı yer alıyor. Kompakt tasarımlı telefonun tuşları büyük olduğu için kullanımı da oldukça kolay. Yan tarafında bulunan ses yara tuşları, kamerayı etkin hale getirdiğinizde yakınlaştırma butonu olarak görev yapıyor, bunun dışında kameraya hızlı bir şekilde ulaşabilmeniz için navigasyon tuşundan da faydalanabiliyorsunuz.

Mesaj Özellikleri

3710, SMS, MMS, E-Mail, IM desteklidir. SMS gönderimleriniz de hızlı arama yapabiliyor, mesaj düzenleyicinizde son kullandığınız numaraların listesini görebiliyorsunuz. Bu sayede rehber de uzunca numara aramadan işleminizi kısa ve hızlı bir biçimde gerçekleştirebiliyorsunuz. SMS ve MMS'leriniz için ortak gelen kutusu bulunan telefon da birden fazla SMS'i aynı anda silebiliyorsunuz.

EMS desteği ile resimli mesajları alabiliyorsunuz fakat gönderemiyorsunuz. MMS 1.3 sürümü ile mesaj boyutu 600KB'a kadar olan mesajlarınızı iletebiliyorsunuz. MMS için görüntülerinizi otomatik olarak yeniden boyutlandırıp gönderiyorsunuz.10 katılımcıya kadar konferans çağrısı yapabiliyorsunuz.

Multimedia Özellikleri

3710 Fold, birçok formatta müzik ve video oynatma desteği sunmaktadır. Özel ses ayar tuşları bulunan 3710'un normal düzeyde bir müzik çaları var. Genişletilebilir hafızasıyla dilediğiniz kadar müziği telefonunuzda saklayarak, dinleyebilirsiniz. Stereo FM radyosunu anten görevi gören kulaklığı ile kullandığınız telefonun RDS desteği ile dinlediğiniz şarkının, solistin adını ekranda görebilirsiniz.

Nokia 3710 fold Arka Yine radyonuzu kulaklıkla dinleyebildiğiniz gibi, telefonun hoparlörünü etkin hale getirerek de dinleyebilirsiniz. Telefonun 2.5mm kulaklık girişine sahip olması üzücü, çünkü sadece bu kulaklık yardımıyla müzik dinleyebiliyor, uyumlu başka bir kulaklık kullanamıyorsunuz.

Hafıza ve Depolama

Nokia 3710, 70 MB dahili hafızaya sahiptir. Bu hafıza elbette kullanıcılara yetersiz gelecektir, o yüzden telefonunuzun hafızasını 8 GB'a kadar genişletebiliyorsunuz. Böylece daha çok müzik, video ve fotoğraflarınızı telefon hafızasında saklayabiliyorsunuz.

İnternet ve Data özellikleri

Nokia 3710 fold, EDGE, GPRS ve 3G desteklidir, fakat kullanıcılarına WLAN desteği sunmamaktadır. Bu durum biraz üzücü çünkü günümüz kullanıcıların aradığı özelliklerden olan Wi-Fi desteğini de sağlayamıyor. İnternet erişimi sayesinde E-posta ve Ovi Share ile fotoğraflarınızı sevdikleriniz ile paylaşabiliyorsunuz. Telefonun internet erişim hızı düşük olsa da kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak düzeydedir. A2DP destekli Bluetooth v2.1 ve microUSB destekli USB v2.0 (USB Nedir?) ile uyumlu cihazlar arasında hızlı veri alışverişlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Kullanılabilirlik ve Performans

3710, kompakt ve sevimli bir tasarıma sahiptir. Telefon bu sevimli tasarımının yanında kullanım kolaylığı da sağlıyor. Uygun tasarlanmış büyük tuşlara sahip olan telefon ile işlemelerinizi hiç zorlanmadan gerçekleştirebiliyorsunuz. 3710, yuvarlatılmış kapaklı tasarımı ile rahat bir kavrayış sunmaktadır. 3710 Fold, 860 mAh Li-Ion bataryaya sahiptir.

Telefon ile yapabildiğiniz maksimum konuşma süresi normal görüşmelerinizde 4 saati bulurken, bu süre görüntülü aramalarınızda 3 saate kadar uzamaktadır. Bekleme süresi ise görüntülü ve normal görüşmelerinizde 288 saati buluyor. 3710 Fold ile kesintisiz 24 saate kadar müzik dinleme imkanına sahip oluyorsunuz.

Nokia 3710 Fold Teknik Özellikleri

 • Ağırlık: 94 g
 • Genişlik: 47 mm
 • Yükseklik: 89 mm
 • Derinlik: 15.2 mm
 • Ekran Büyüklüğü: 2.2"
 • Piyasaya Çıkış Tarihi: 2009, Aralık
 • Renkler: Siyah, Pembe
 • Network: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, UMTS 850/1900/2100
 • Ekran Çözünürlüğü: 240 x 320 piksel, 16 milyon renk, TFT ekran
 • Veri: GPRS Class 32, EDGE Class 32, Bluetooth, v2.1 with A2DP, USB v2.0 microUSB, HSPDA. 7.2Mbps, HSUPA 384 Kbps
 • Hafıza: MicroSD hafıza kartı, 8 GB a kadar arttırılabilir harici hafıza, 70 MB dahili hafıza
 • Bağlantı: USB v2.0, Bluetooth, v2.1
 • Web Tarayıcısı: WAP 2.0/xHTML, HTML
 • Media ve Müzik: MP4/H.263/H.264/WMV video oynatıcı, MP3/WMA/WAV/eAAC+ müzik oynatıcı
 • Kamera: 3.2 MP, 2048x1536 piksel, enhanced fixed focus LED flash, VGA videocall camera
 • Mesajlaşma: SMS, MMS, E-mail, IM
 • Genişletilebilir Hafıza: microSD
 • Melodi: Titreşim, MP3, Polifonik
 • GPS: Evet, A-GPS destekli
 • Diğer Özellikler: Ses Hafıza, Sesli Komut, RDS destekli FM radyo, Organizatör, Sesli Arama, Flash Lite 3.0, T9
 • Batarya: 880 mAh Li-lon
 • Konuşma Süresi: 240 Dakika (2G) – 200 Dakika (3G)
 • Bekleme Süresi: 288 Saat (2G) – 288 Saat (3G)

Artı ve Eksileri

 • Artıları: Kompakt tasarımının yanında kullanışlı tuşlar, kapağının kolay açılır olması, görüntülü arama desteği, led flash desteği, 3G desteği ile internet erişiminin olması.
 • Eksileri: Düşük kalitede video çekimi, Wi-Fi desteğinin olmaması, 2.5mm kulaklık girişi, ekran boyutunun küçük olması, güneşte ekran görünürlüğünün az olması.

Açılır Kapak Nokia Modelleri

Editörün Yorumu

Nokia 3710 fold, sevimli tasarıma sahip olduğu kadar kenarları yuvarlatılmış kapağı ile elinize tam anlamıyla oturup, rahat bir kavrayış sağlıyor. Kullanışlı ikincil ekranı telefona gelen çağrı, mesaj ya da diğer iletileri gösterirken, siz ses ayar tuşuna bastığınızda bunları etkin hale getiriyor. Büyük boyutlara sahip olan tuş takımı ise kullanım kolaylığı sağlıyor. Gelen aramalarınızı kulaklık ya da araba kiti ile yanıtlayabilmektesiniz.

Sunduğu 3G desteği sayesinde internete daha kolay erişirken, önde bulunan kamerası ile görüntülü aramalarınızı gerçekleştiriyorsunuz. 3.2 megapiksel kamerası led flash destekli olup, tam odaklama yapabiliyor. Entegre GPS özelliği sayesinde Nokia Maps hizmetinden faydalanabiliyor, herhangi bir yer hakkında bilgi sahibi olup, yön haritalarını ekranınızda görebiliyorsunuz. Telefonun Ocak 2011 tarihinde Türkiye'deki satış fiyatı 340 - 390 TL arasında değişmektedir.

Nokia 3710 fold Ön yüzden Kapak Kapalı ve Açık hali
Nokia 3710 fold Ön Açıdan Açık ve Kapalı Görüntü

Benzer Yazılar

Sık Kullanılanlara Ekle veya Paylaş

"Nokia 3710 fold" için 4 Cevap Var

 1. Yorum Avatar Ülkü Doğan diyor ki:

  Bu tlefonu alalı iki sene oldu ama hiç mi hiç memnun kalmadım şarjı bigün gidiyor facebook a giebiliyorum ama video resim vb şeyler paylaşımı yapamıyorum hele müzik dinlersem veya internet te girersem yarım gün gidiyor şarj sürekli şara takmalkatan usandım. Kim seye de bu telfonu tavsşye etmiyorum güya 3g li ama 3g si bile kullanılmıyor. Ayrıca bu telefon için 340 milyon fazla bile bu telefonun ederi 100 lira bile değil.

 2. Yorum Avatar Halil ibrahim Duran diyor ki:

  Tamamen katılıyorum kardeş. Şarjı 1 gün zor gidiyor, bir de bekleme süresi 288 saat diyor, yani bu 12 güne tekabül ede = konuşma süresi 4 saat diyor sürekli çağrıda tam olarak 2 saat 18 dakikanın üstüne çıktığını da hiç görmedim. Ayrıca 24 saat kesintisiz müzik dinleyebilirsiniz diyor ama bunu da denediğimde 4 saat 38 dakika sonra telefon batarya zayıf sinyali veriyor. Telefonu 5 kez garantiye verdim. Telefonda problem yok akım çekme olayı da yok batarya raporu da %100 olarak çıktı raporuyla şahsıma sunuldu, telefon değişimide yapmıyorlar. Bu konuda nereye şikayet yapabiliriz yaaa… 🙁 Oysa telefon çok hoşuma gitmişti 🙁

 3. Yorum Avatar Tufan diyor ki:

  Ben telefondan cok memnunum ama internetsel özelliklerini denemedim ama telefon cok kullanıslı bende 2 senedir kullanıyorum ve hiçbi kötülügnü görmedim tabi günümüz ihtiyaclarına göre wirelees olan bi telefon alın bunu alıcagnıza derim ama alıcaksanız buda cok iyi bi telefon.

 4. Yorum Avatar taha diyor ki:

  ön kamerasını nasıl kullanıyor ?

Görüş ve Düşüncelerini Paylaş

Yorum Gönder
© 2014 TeknoVadi Bilişim. Tüm Hakları Saklıdır