Teknoloji ve İnceleme Rehberi
1

Nokia 2730 classic

Nokia 2730 classic

Nokia 2730 classic Nokia'nın klasik modellerinden olan 2730 Classic, Kasım 2009'da piyasadaki yerini aldı. Gelişmekte olan ülkelerde internet kullanımını arttırma amacı hedefleyen firma bu türdeki telefonlarına 2730 Classic modelini de ekledi. 3G desteği bulunan telefon ile Nokia Life Tools ve Ovi Mail gibi kullanıcılara yönelik hizmetler sunmaktadır.

Life Tools servisi ile her yerde ve günün her saatinde doğru bilgilere ulaşabiliyor, güncel haberler, eğlence, müzik, oyun gibi uygulamalardan faydalanabiliyorsunuz. Kişisel bilgisayarlarınız yerine telefonunuzu internette dolaşmak için kullanabiliyorsunuz. Siyah ve kırmızı olarak değiştirebilir gövde rengi ve metal tasarıma sahip olan sayısal tuş takımı ile şık bir görünüm sunan telefon hafifliği ile ön plana çıkıyor.

2.0 MP çözünürlükteki kamerası ve küçük ekranı bulunan telefon ile çok iyi çekimler yapamıyorsunuz. Normal düzeydeki medya oynatıcısı ile genişletilebilir hafızanızda yer alan müzikleri dinleyebilirken, video da izleyebiliyorsunuz. Ovi Share, Ovi Store, Ovi Maps gibi uygulamalardan faydalanabiliyor, sosyal  sitelerde zaman geçirebiliyorsunuz.

Tasarım ve Boyut

Tasarım olarak 6700 Classic modeline benzeyen telefon, farklı hatlarıyla sunulmuştur. Köşeleri hafif yuvarlatılarak oluşturulan telefon 2.0 inç boyutunda ekranı ve ekran altında kare biçiminde navigasyon tuşu ile düz tasarıma sahip olan arama/bitirme ve kısayol tuşlarına sahiptir. Bunların altında ise metal parçalardan oluşan sayısal tuş takımı yer almaktadır.

Sade bir arka yüz tasarımına sahip olan cihaz plastik malzemeden yapılandırılmış gövdesi ve metal hatlarıyla ilgi çekiyor. Arka yüzünde üst orta kısma doğru metal içine gömülü şekilde konumlandırılmış olan kamerası, kamerasının altında yatay şekilde yerleştirilen metal çizgi görünümündeki bir hat ve altında metal işlemeli Nokia yazısı yer alırken, sol alt köşesinde hoparlörü bulunuyor.

Siyah ve koyu kırmızı gövde renklerine sahip olan telefona metal hatlar oldukça yakışıyor. Telefonun arka yüzeyi mat plastikten yapılandırılmış olup, parmak izini gizleyebiliyor. Yapı kalitesi bakımından sağlam olan 2730, rahat kullanıma sahiptir.

Kamera

1600x1200 piksel çözünürlükte 2.0 megapiksel kameraya sahip olan telefonun maalesef led flash desteği bulunmuyor. Düşük çözünürlükte olan kamerasının Flash desteği de olmadığı için ışığın yetersiz olduğu ortamlarda düşük kalitede çekimler yapıyorsunuz. Otofokus özelliği bulunmayan kamerasıyla otomatik odaklama yapamadığınız için ancak uygun odak noktasını seçerek çekimlerinizi gerçekleştiriyorsunuz. Nokia 2730 classic Yan

Çekimlerinizde 4x'e kadar otomatik yakınlaştırma yapabiliyorsunuz, fakat yakınlaştırma yaptığınız zaman da görüntüleri iç içe girmiş olarak çekiyorsunuz. Bunun dışında genelde her telefonda yer alan beyaz denge ayarları, renk tonu modu ve ışık hassasiyet modu gibi çekim modları telefonda bulunuyor.

Nokia 2730'un ana kamerasıyla 176x144 piksel çözünürlükte 10 fps'ye kadar video kaydı yapabiliyor, kayıtlarınızı 3GP formatında kaydedebiliyorsunuz. Video kayıtlarınızda da 4x'e kadar dijital yakınlaştırma yapabiliyor, görüntü çekimlerine benzer çekim modlarından faydalanabiliyorsunuz.

Temel Özellikler

Arayüz ve İşletim Sistemi: Nokia 2730 Classic, spor Feature Pack1 S40 arayüzüne sahiptir. Telefonun klasik ekranında bütün telefonlarda yer alan saat, tarih, pil durumu, çekim gücü ve kısayol göstergeleri bulunuyor. Etkin bekleme ekranı bulunmayan telefon ekranında saat gösteriminde büyük yazı tipi kullanılmış.

Telefona java oyunları, basit uygulamalar ve renkli temalar indirebilirsiniz. Akıllı araması bulunmayan telefonun gelişmiş arama şartlarından faydalanamıyorsunuz. Aramalar sırasında yüksek ayarda bile ses yüksekliği o kadar iyi değil.

Telefon Defteri: Herhangi bir süprizle karşılaşmadığımız telefon defteri klasik özelliklerden meydana geliyor. Nokia 2730 Classic'in telefon defterine 100 adet kayıt yapabiliyorsunuz. Kayıtlarınızı sim, telefon ya da her iki hafızaya birden kaydedebiliyor, resim ekleyebildiğiniz kayıtlarınıza kişiye özel müzik de atayabiliyorsunuz. Telefonunuza gelen son 20 aramayı hafızasında ayrıntılı bilgileriyle saklayabiliyorsunuz.

Ekran - Display

Nokia 2730, 240x320 piksel çözünürlükte 2.0 inç boyutunda TFT ekrana sahiptir. Parlak ekranı bulunan telefon 256 bine kadar renk desteği sağlamaktadır. Telefonun renkli ekranı ve animasyonlarla hazırlanan menüsünde dolaşırken sıkılmadan zaman geçirebiliyorsunuz. 2730'un küçük ekranının doğrudan güneş ışığı altında okunabilirliği oldukça düşüktür, bu durum da ekran kullanımı açısından sıkıntı yaratacaktır.

Tuş Takımı ve Kontrol

2.0 inç boyutundaki ekran altında yer alan navigasyon, yönlendirme, arama/bitirme tuşları yer alırken, bunların altında ise metal tasarıma sahip olan sayısal tuş takımı yer alıyor. Telefonun tuşları satırlardan oluşup, yan yana birleşik bir tasarım söz konusu olmuş. Bu tasarım görsellik açısında güzel bir görünüm sunsa da kullanabilirlik açısından olumsuz etki yaratıyor.

İşlemlerinizi yaparken yanlışlıkla yan tuşa basıp, hata yapabiliyorsunuz. Bunun yanında tuşlar yumuşak fakat biraz sert basmanız gerekiyor. Sade tasarıma sahip olan cihazın üst kısmında şarj girişi ile kulaklık girişi yer alırken, sol yan kısmında kapakla korunan microSD hafıza kart yuvası yer almaktadır. Sağ kısmında ise yine bir koruyucu kapakla gizlenmiş olan USB girişi bulunmaktadır.

Mesaj Özellikleri

SMS, MMS, EMS ve E-Posta desteği bulunan telefon ile sevdiklerinizle iletişiminizi kesmiyorsunuz. SMS gönderimlerinizde mesaj düzenleyicisinde bulunan son kullanılan listesi sayesinde kayıtlarınıza hızlı bir şekilde ulaşırken, birden fazla mesajı aynı anda silebiliyorsunuz.

EMS desteği ile resimli mesaj alımı ve gönderimi yapabiliyor, Nokia Xpress sesli mesajlaşma desteğinden faydalanabiliyorsunuz. MMS 1.3 sürümü kullanılan telefonda MMS'leriniz otomatik olarak yeniden boyutlandırma yapılarak, alıcılara gönderilmektedir. SMS ve MMS'leriniz için ortak gelen kutusu yer alırken, mesajlaşmalarınız için dağıtım listeleri yer almaktadır.

Konferans çağrısı da yapabilmektesiniz. Nokia X3 ,cep telefonu ile aynı e-posta eklenti desteğine sahip olan 2730 Classic ile, Ovi Mail, AIM, AOL, Hotmail, Yahoo ve G-Mail gibi sitelerde e-posta gönderimi ve alımı gerçekleştirebiliyorsunuz. Kullanıcı adı ve şifrenizi girerek, işlemlerinizi çok kolay olan kurulumu sayesinde sıkıntı yaşamadan gerçekleştiriyorsunuz.

Multimedia Özellikleri

Nokia 2730 Classic S40 arayüza sahip olan diğer telefonlarda ki klasik galeri görünümü sunuyor. Fotoğraf galerisinde fotoğraflarınızı liste ya da tablo şeklinde görüntüleyebiliyor, yakınlaştırma yapıp, basit slaytlar hazırlayabiliyorsunuz. Resim düzenleme desteği ile fotoğraflar üzerinde oynama yaparak kendi albümünüzü oluşturabiliyorsunuz.

Nokia 2730 classic Arka Normal düzeyde bir müzik çalara sahip olan telefon hafızanızda yer alan müzikleri sanatçı, albüm ve türe göre ayırabiliyorsunuz. Daha iyi kalitede müzik dinlemek için ekolayzır ve stereo genişletme ayarlarını kullanabiliyorsunuz, fakat telefonu size özel bir MP3 çalar olarak kullanamayabilirsiniz, çünkü telefonun genişletilebilir hafızası 2GB ile sınırlandırılmıştır.

RDS destekli radyosu bulunan 2730'un 3.5mm kulaklık girişine sahip olan kulaklığının anten görevi görmesi sayesinde radyodan faydalanabiliyor, sesi hoparlör moduna alarak dışarıya ses verebiliyorsunuz.

Hafıza ve Depolama

30 MB dahili hafızaya sahip olan telefonun hafızasını size ürün ile birlikte verilen 1 GB hafıza kartı ile genişletebiliyorsunuz. Fakat bu hafıza da size yeterli gelmezse microSD kart desteği hafızayı 2GB'a kadar arttırabilir daha fazla veriyi telefonunuzda saklayabilirsiniz.

İnternet ve Data Özellikleri

GPRS, EDGE ve 3G desteği sunan telefon ile daha hızlı bir şekilde internet erişimi sağlayabiliyorsunuz. Standart uygulamaları önceden yüklenmiş olarak gelen telefonda Opera Mini 4.2 tarayıcı kısayolu bulunuyor. Ayrıca Ovi entegrasyonu, OviStore benzeri oyunlar, uygulamalar ve benzeri içerikleri ile sezgisel arayüzü gayet güzel tasarlanmıştır, fakat bu uygulamalara alışmanız sezgisel arayüz nedeniyle biraz zamanınızı alabilir.

Ovi Contacts uygulaması önceden yüklenmiş olarak sunulup, kişiler ile sohbet etmenize imkan tanırken, Ovi Share uygulaması ile diğer Ovi ve GTalk kullanıcıları ile sohbet edebiliyorsunuz. Ovi Share ve Flicker gibi sitelere fotoğraf yüklemesi yaparak arkadaşlarınız ile paylaşabiliyorsunuz.

Ovi Maps ve Nokia Maps uygulamasından faydalanarak haritaları ekranda görüntüleyip, indirebiliyorsunuz. A2DP destekli Bluetooth v2.0 ve microUSB destekli USB v2.0 ile uyumlu cihazlar ve kişisel bilgisayarlarınız arasında veri alışverişi yapabiliyorsunuz.

Kullanılabilirlik ve Performans

Sade tasarımı, basit arayüzü ve sağlam yapısıyla kullanıcılara hitap eden telefon, mat plastikten yapılandırılmış ve metal hatlarla donatılmıştır. Hafif bir telefon olan 2730'u gittiğiniz her yerde yanınızda taşıyabiliyor, yuvarlatılmış kenarlarıyla elinize aldığınızda iyi bir tutuş sergileyebiliyorsunuz. Nokia 2730, 1020 mAh Li-Ion bataryaya sahiptir. Telefonun batarya kapasitesi ile 3 saate kadar konuşma yapabilirken, 300 saate kadar bekleme yapabiliyorsunuz. Bunun yanında 12 saate kadar kesintisiz müzik dinleyebilmektesiniz.

Nokia 2730 Classic Teknik Özellikleri

 • Ağırlık: 87.7 g
 • Genişlik: 46.9 mm
 • Yükseklik: 109.6 mm
 • Derinlik: 14.4 mm
 • Ekran Büyüklüğü: 2.0"
 • Piyasaya Çıkış Tarihi: 2009, Ekim
 • Renkler: Siyah
 • Network: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, UMTS 900/2100
 • Ekran Çözünürlüğü: 240 x 320 piksel, 256k renk, TFT ekran
 • Veri: GPRS Class 32, EDGE Class 32, Bluetooth, v2.0 with A2DP, USB v2.0 microUSB, 3G 384 Kbps
 • Hafıza: MicroSD hafıza kartı, 2 GB a kadar arttırılabilir harici hafıza, 30 MB dahili hafıza
 • Bağlantı: USB v2.0, Bluetooth, v2.0
 • Web Tarayıcısı: WAP 2.0/xHTML
 • Media ve Müzik: MP4/H.263 video oynatıcı, MP3/WMA/WAV/eAAC+ müzik oynatıcı
 • Kamera: 2 MP, 1600x1200 piksel176x144 @10fps
 • Mesajlaşma: SMS, MMS, E-mail
 • Genişletilebilir Hafıza: microSD
 • Melodi: Titreşim, MP3, Polifonik
 • Diğer Özellikler: Ses Hafıza, RDS destekli FM radyo, Sesli Arama, Organizatör, Flash Lite 3.0, T9
 • Batarya: 1020 mAh Li-lon
 • Konuşma Süresi: 200 dakika (2G) – 205 dakika (3G)
 • Bekleme Süresi: 300 saat (2G) – 300 saat (3G)

Nokia classic Serisi

Artı ve Eksileri

 • Artıları: 3G desteği, RDS destekli FM radyosu, 3.5 mm kulaklık girişi, S40 kullanıcı arayüzü, genişletilebilir kart desteği, Ovi Share, Nokia Maps ve Ovi Store hizmeti.
 • Eksileri: Küçük ekranı, güneş ışığı altında ekran okunurluğunun azalması, sert tuş kontrolleri, akıllı aramasının olmaması, belge görüntüleme desteğinin bulunmaması, düşük çözünürlükteki kamerası, Wi-Fi desteğinin yer almaması, görüntülü arama özelliğinin bulunmaması.

Editörün Yorumu

Sade ve klasik tasarımı ile karşımıza çıkan telefonun çok özel fonksiyonları bulunmuyor. Mat plastikten yapılandırılan telefon metal hatlarla zenginleştirilerek hoş bir görünüm sunuluyor. Küçük boyutlara sahip olan Nokia 2730, hafif olmasıyla gittiğiniz her yerde size eşlik edebilir.

Yuvarlatılmış kenarlarıyla sağlam tutuş sağlayan telefonun metal malzemeden oluşturulan tuş takımı biraz sert olup, işlemlerinizi gerçekleştirirken sıkı bir şekilde basmanızı gerektiriyor. Ayrıca satırlardan oluşan sayısal tuş takımında yan yana sıralanan tuşlar nedeniyle hata yapma olasılığınız artıyor.

Küçük ekrana sahip olan telefonun QVGA ekranının güneş ışığı altında okunabilirliğinin minimum seviyeye düşmesi telefon için eksiklik oluşturuyor. 2730'un arka yüzünde yer alan 2.0 MP çözünürlükteki kamerasının özel bir deklanşör tuşu bulunmadığı gibi otofokus ve led flash desteği de bulunmuyor, çok fazla kamera içeriğine sahip olmayan telefon ile düşük çözünürlükte kalitesiz görüntüler elde ediyorsunuz.

Makul düzeyde müzik çaları ve ses sistemi ile radyo desteği bulunan telefon ile gerekli ihtiyaçlarınızı karşılıyorsunuz. 3G bağlantı desteğinin olması telefon için bir artı oluştururken, Wi-Fi ve belge görüntüleme desteğinin yer almaması telefon için üzücü olup, eksiklik oluşturuyor. Telefonun fiyat aralığı ise 230 TL ile 300 TL arasında değişim göstermektedir.

Benzer Yazılar

Sık Kullanılanlara Ekle veya Paylaş

"Nokia 2730 classic" için 1 Cevap Var

 1. Yorum Avatar emine diyor ki:

  Nokia 2730 telefonun kamera beklemede diyor. Nasıl düzltebilirim?

Görüş ve Düşüncelerini Paylaş

Yorum Gönder
© 2014 TeknoVadi Bilişim. Tüm Hakları Saklıdır