Teknoloji ve İnceleme Rehberi
1

LG GW620

LG GW620

LG GW620 LG firmasının çıkarmış olduğu ilk Android işletim sistemine sahip telefon olma ünvanına sahip olan GW620, bu işletim sisteminin avantajları ile daha iyi bir telefon haline geliyor. Sade ve anlaşılır arayüzü, ayarlanabilir widgetlar ve kısayol tuşları ile menü kullanımı oldukça kolay oluyor. Telefonun tasarımı ise bize iki farklı kullanımı bir arada sunuyor.

Dokunmatik ekran ile QWERTY klavye desteğini bir arada sunan model daha rahat bir kullanım sağlasa da tasarım olarak biraz kalın ve ağır duruyor. 5 megapiksel çözünürlüğünde ki kamerası ve zengin ayar seçeneği ile her ortamda uygun ayarlamalar sonuncunda başarılı fotoğraflar elde ediyoruz. Gece çekimlerinde flash desteği de işimize yarıyor.

3.0 inç büyüklüğünde ki rezistif dokunmatik ekranı dokunuşlara karşı hassas olup iyi bir tepki süresine sahiptir. Geniş ekran da video izlemesi internette sörf yapması daha keyifli ve rahat oluyor. Telefonun multimedya uygulamalarında ki başarısı da takdire değer. Kaliteli ses çıkışı yanı sıra 3.5mm evrensel kulaklık girişine sahip olması bizi kulaklık arama derdinden kurtarıyor. HSDPA, Wi-Fi teknolojileri ve gelişmiş web tarayıcısı yardımı ile internette keyifle sörf yapabiliyor ve hızla işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz.

Tasarım ve Boyut

LG GW620, dokunmatik ekran ile QWERTY klavyeyi bir arada kullanıcılarına sunuyor. İki özelliğin bir arada bulunmasından dolayı telefon biraz daha ağır ve kalın duruyor. 109x54x15.9 mm boyutlara sahip olan model de genişlik ve uzunluk normal olsa da kalınlığı biraz fazla diyebiliriz. 139 gram ağırlığı ise çoğu rakibine göre çok daha yüksek değerlerde olup telefonun rahat kullanımın da ufak da olsa sorunlar çıkarabiliyor.

LG GW620 yi elimize aldığımız da dikkatimizi ilk olarak sağlam yapısı, kaliteli malzemesi ve ağırlığı çekiyor. Telefon gerçekten üst düzey malzemeden üretilmiş. Kalitesi konusunda eleştirebilecek hiçbir detay bulamıyoruz. Siyah, gir ve mavi renkleri ile piyasaya sürülen model seçimi kullanıcılarının zevkine bırakıyor. LG GW620'in ön yüzeyinde 3.0 inç büyüklüğünde ki rezistif dokunmatik ekran bulunuyor.

Ekranın hemen altında ise geri, menü ve home tuşu bulunuyor. Ön yüzeyde ekran ve bu 3 kısayol tuşu haricinde herhangi bir detay bulunmuyor. Tasarım olarak klasik bir dokunmatik ekranlı telefon havası veren LG GW620 modelinin arka yüzeyinde ise kamera lensi ve LED ışığı bulunuyor. Yan yüzeyler de ise ses ayar tuşları, USB portu, müzik ve kilit tuşu ile hafıza kart giriş yuvası bulunuyor.

Telefonun ekranını yukarı doğru kaydırdığımızda karşımıza QWERTY klavye çıkıyor. Bu haliyle telefonu tek elle kontrol etmesi biraz zor bir hal alıyor. LG GW620 modelinin tasarımı diğer dokunmatik ekranlı cep telefonlarından çok farklı olmasa da dokunmatik ekran ile klavye desteğini bir arada sunması, kaliteli ve sağlam yapısı ile beğenimizi kazanıyor.

LG GW620 Kamera

Bu LG modelimizin kamera ve çekim özelliklerine bakcak olursak, 5 megapiksel çözünürlükte LED ışığı ve otomatik odaklama destekli kamera ile donatılmış. Kamera, telefonun arka yüzeyinde bulunup çok da korunaklı olduğunu söyleyemeyiz. Maksimum 2560x1920 piksel çözünürlükte fotoğraflar çekebildiğimiz kamera ile video kayıt işlemi de gerçekleştirebiliyoruz. LG GW620 Yan

Kamerayı kısayol tuşu veya menü aracılığı ile aktif hale getirebiliyoruz. Kameranın açılma süresi maalesef çok uzun sürüyor. Yakaladığımız güzel bir pozu bu süre yüzünden kaçırabiliyoruz. Çekim süresi ise çok uzun sürmese de fotoğrafın işleme hızı biraz zaman alıyor. Kamera açıldığı zaman sağ tarafta bulunan 3 adet buton haricinde tüm ekran vizör görevi görüyor. Bu 3 buton aracılığı ile fotoğraflara göz atabiliyor, video kayıt işlemine geçebiliyor ve kamera uygulamasına son verebiliyoruz.

Kamera ile ilgili esas ayarlamalara ise ekrana parmağımızı basılı tutarak ulaşıyoruz. Bu hareketten sonra karşımıza hoş bir arayüze sahip ayarlar sekmesi çıkıyor. Tekerlek şeklinde ki arayüz den istediğimiz ayara gelebiliyoruz. Resim kalitesi, boyutu, çekim modları, zamanlayıcı ve beyaz dengesi ayarlamalarını bu tekerlek üzerinden gerçekleştiriyoruz. Kalan ayarlamalar için ise menü üzerinden işlem yapıyoruz.

Telefon da bulunan zengin kamera ayarları sayesinde çekim öncesi ve sonrası fotoğraflar da oynama yapabiliyor, her ortama uygun ayarlamaları sağlayıp başarılı pozlar elde edebiliyoruz. Kamera ile çektiğimiz fotoğraflardan genel olarak memnun kalıyoruz. Gece çekimlerinde flash desteği ile nispeten iyi sonuçlar alsak da gündüz çekimleri kadar başarılı sonuçlar elde edemiyoruz. Ayrıca coğrafi etiketleme, yüz ve gülümseme algılayıcıları da kameranın özellikleri arasında yer alıyor. LG GW620 kamerası ile 320x420 piksel çözünürlüğün de video kayıt işlemi de gerçekleştirebiliyoruz. Çektiğimiz videolar düşük çözünürlükten dolayı bizleri hayal kırıklığına düşürüyor.

Temel Özellikler

Arayüz ve İşletim Sistemi: LG modelleri arasında ilk kez GW620'de Android işletim sistemi ile karşılaşıyoruz. Ara yüz bilindik Android özelliklerini taşıyor. Ana ekrana ekranın altında bulunan tuş aracılığı ile geçebiliyoruz. 3 farklı ana ekrana sahip olan telefonda bu ekranın altında rehber, mesaj, menü ve arama olmak üzere 4 adet buton yer alıyor. Bunun dışında ekrana basılı tutarak istediğimiz widgetları ekleyebiliyoruz. LG GW620 modelinin menü yapısı alfabetik olarak sıralanıp sade ve anlaşılır bir şekilde kullanıcılarına sunuluyor.

Telefon Defteri: LG GW620 telefon rehberine ana ekran altında bulunan buton aracılığı ile kısayoldan erişebiliyoruz. Rehber uygulaması, arama, arama kaydı, rehber ve gruplar olmak üzere 4 farklı fonksiyona sahip. Rehber fonksiyonuna geldiğimiz de üst kısımda karşımıza arama butonu çıkıyor. Bu butonun hemen yanında ise yeni kayıt eklemek için “+” işareti yer alıyor. Telefona sınırsız kayıt gerçekleştirebiliyoruz. Yaptığımız kayıtlara sosyal ağ iletişim adresleri de ekleyebiliyoruz.

Ekran - Display

LG GW620, kullanıcılarına 3.0 inç büyüklüğünde TFT rezistif dokunmatik ekranı ile birçok fonksiyonu rahatça kullanma şansını veriyor. Ekranın güneş ışığı altında kullanılabilirliği makul seviyelerde olup hareket algılayıcı sensör yardımı ile ekran otomatik olarak yatay ve dikey konuma geçebiliyor. 320x480 piksel çözünürlüğünde ve 256k renk desteği sunan ekran da renkler canlı, net ve parlak görünüyorlar.

LG GW620 Açık Görünüm

Geniş ekran da multimedya ve internet uygulamalarından çok daha fazla zevk alıyoruz. Ekranın hassaslığı da oldukça iyi olup bu sayede dokunmatik kullanım sırasında bir zorlukla karşılaşmıyoruz. Ayrıca tepki süresi de hızlı olan telefon ile dokumatik ekran üzerinde işlem yaparken herhangi bir sorun ile karşılaşmıyoruz.

Tuş Takımı ve Kontrol

LG GW620, dokunmatik ekranı haricinde ekranı kaydırdığımız zaman karşımıza çıkan QWERTY klavye desteğine de sahip olup bu hem avantaj hem de dezavantaj sağlıyor. Telefona daha ağır ve kaba bir görünüm katıyor olsa da mesajlaşma ve internet kullanımı sırasında Q klavye kullanımı işlemleri çok daha hızlı yapmamızı sağlıyor. Klavyenin tuşlarının sertliği, büyüklükleri ve aralarında ki mesafe iyi tasarlanmış. Klavye haricinde telefon da ekranın hemen altında home, menü ve geri tuşları bulunuyor. Yan yüzeyler de ise kamera ve müzik kısayol tuşları ile ses ayar tuşları mevcut.

Mesaj Özellikleri

LG GW620 ile standart SMS, MMS ve E-mail hizmetleri dışında sosyal ağlar ile rahatlıkla iletişim kurabiliyoruz. Tam donanımlı QWERTY klavye sayesinde rahatlıkla mesajlaşabiliyoruz. Mesaj yazma işlemi sırasında kopyala ve yapıştır özelliklerini de kullanabiliyoruz. LG My Email uygulaması sayesinde farklı birçok email hesabımıza giriş yapabiliyoruz. Yapmamız gereken tek şey ise isim ve şifre girişi gerçekleştirmek oluyor. Kalan diğer tüm işlemleri telefon gerçekleştiriyor. Gmail ve Google Maps uygulamaları Android işletim sistemi ile diğer e-mail uygulamalarına göre daha rahat kullanılabiliyor.

Multimedia Özellikleri

LG GW620'nin multimedya uygulamalarına menü üzerinden kendilerine ayrılan bir başlık yardımı ile ulaşıyoruz. Tüm multimedya uygulamaları aynı başlık altında toplanmış. Bu başlık yardımı ile müzik çalar, galeri kamera, radyo, medya çalar ve video düzenleme uygulamalarına ulaşıyoruz. Resim galerisi 3 boyutlu görünümü ve etkileyici tasarımı ile oldukça hoşumuza gitti.

Normalde sadece Android 2.0 işletim sistemlerin de bulunan bu özellik LG tarafından Android 1.5 ile yönetilen bir modele entegre edilmiş. Müzik çalar ise sade ve basit bir tasarıma sahip olup kolay kullanılıyor. Müzik çaları telefonun yan tarafında bulunan kısayol tuşu yardımı ile de açabiliyoruz. Arayüz de karşımıza artist, albüm, şarkılar ve çalma listesi çıkıyor.

LG GW620 Arka Medya çalar ise DivX ve Xvid formatları desteği sunması, tam ekran izleyebilme özelliği ve anlaşılır yapısı ile diğer uygulamalar kadar başarılı. Telefon da ayrıca FM radyo desteği de bulunuyor. 48 istasyona kadar kayıt yapabildiğimiz bu uygulama da ayrıca yaptığımız kayıtlara ekranın altında bulunan iki satır üzerinden ulaşabiliyoruz. LG GW620'nin ses kalitesi oldukça iyi diyebiliriz. 3.5 mm kulaklık çıkışına sahip olması da kulaklık arama derdinden kurtarıyor.

Hafıza ve Depolama

LG GW620, 150 MB büyüklüğünde dahili hafızaya sahiptir. Düşük dahili hafızaya MicroSD kart desteği ile 32 GB a kadar harici hafıza ekleyebiliyoruz. Bu sayede müzik ve video arşivleri oluşturup multimedya uygulamalarını tam verimle kullanabiliyoruz. Kart giriş yuvasının yan taraf da bulunmasından dolayı telefonu kapatmadan kartı takıp çıkarma işlemini gerçekleştirebiliyoruz.

İnternet ve Data Özellikleri

LG GW620, multimedya uygulamaları beğenimizi kazansa da esas olarak internet ve data özellikleri ile öne çıkan bir telefon. 4 bandlı olan model GPRS, EDGE hizmetleri yanında 3G ve Wi-Fi hizmetleri ile yüksek hızda internete bağlanmamıza olanak sağlıyor. Wi-Fi arayüzü oldukça sade olup istediğimiz ağa bağlanmak için sadece o ağı seçip gerekli bilgileri girmemiz yeterli oluyor.

HSDPA ile maksimum 7.2 Mbps hızında bağlantı kurabildiğimiz gibi gelişmiş web tarayıcısı sayesinde sayfaları yükleme ve görüntülemeyi hızlı ve sorunsuz gerçekleştirebiliyoruz. Android işletim sistemi avantajlarından olan Gmail hesabına kolay ulaşım ve Google Maps uygulamasını kullanmadaki rahatlıkta diğer güzel özelliklerden diyebiliriz. Telefonda ayrıca yüksek hızda veri alışverişi gerçekleştirebilmek için USB v2.0 ve A2DP destekli Bluetooth v2.0'da bulunuyor.

Kullanılabilirlik ve Performans

LG GW620 ilk Android işletim sistemine sahip olan LG telefonu olma ünvanına sahiptir. Bu işletim sisteminin birçok avantajını barındıran telefon güzel ve anlaşılır bir arayüze sahip olup ayrıca birçok uygulamaya kısayol dan ulaşabileceğimiz şekilde dizayn edilmiş.

Gerek widget yardımı ile ana ekrandan kolayca ulaşım gerekse bulunan tuşlar ve butonlar yardımı ile birçok uygulamaya menüye girmeden ulaşabiliyoruz. LG GW620 Li-Po 1500 mAh bataryası ile 2G ve 3G kullanımına göre 500-600 saat bekleme ve 460-480 dakika konuşma süresi sunuyor.

LG GW620 Teknik Özellikleri

 • Ağırlık: 139 g
 • Genişlik: 54.5 mm
 • Yükseklik: 109 mm
 • Derinlik: 15.9 mm
 • Ekran Büyüklüğü: 3.0"
 • Piyasaya Çıkış Tarihi: 2009, Kasım
 • Renkler: Siyah, Gri, Mavi
 • Network: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, HSPDA 900/2100
 • Ekran Çözünürlüğü: 320 x 480 piksel, 256k renk, rezistif dokunmatik ekran
 • Veri: GPRS Class 12, EDGE Class 10, Bluetooth, v2.0 with A2DP, USB v2.0 microUSB, HSDPA. 7.2Mbps, HSUPA, Wi-Fi 802.11 b/g
 • Hafıza: MicroSD hafıza kartı, 32 GB a kadar arttırılabilir harici hafıza, 150 MB dahili hafıza
 • Bağlantı: USB v2.0, Bluetooth, v2.0
 • Web Tarayıcısı: WAP 2.0/XHTML/HTML
 • Media ve Müzik: MP4/H.263/H.264/WMV/DivX video oynatıcı, MP3/WMA/WAV/eAAC+ müzik oynatıcı
 • Kamera: 5 MP, 2560x1920 piksel, autofocus, LED flash, QVGA@30fps
 • Mesajlaşma: SMS, MMS, E-mail, IM, Push E-mail
 • Genişletilebilir Hafıza: microSD
 • Melodi: Titreşim, MP3,
 • GPS: Evet, A-GPS destekli
 • Diğer Özellikler: Ses Hafıza, FM radyo, Doküman Görüntüleyici, Düzenleyici, Resim/Video Editörü, T9
 • Batarya: 1500 mAh Li-Po
 • Konuşma Süresi: 560 dakika (2G) – 540 dakika (3G)
 • Bekleme Süresi: 600 saat (2G) – 500 saat (3G)

Benzer Segmentteki Ürünler (Kapak Yapısı Bakımından);

Artı ve Eksileri

 • Artıları: 3.0 inç büyüklüğünde ve HVGA çözünürlüğündeki rezistif dokunmatik ekranı, QWERTY klavye, 5 megapiksel kamera, Wi-Fi ve HSDPA teknolojileri, Sosyal ağlara kolayca bağlanabilme, DivX/XviD desteği ve Android v1.5 işletim sistemine sahip olması.
 • Eksileri: Android işletim sisteminin sadece v1.5 ile sınırlı olması, Görüntülü arama özelliği yok, Bluetooth ile veri transferi yapılmıyor, web tarayıcısında flash desteği bulunmuyor, akılı ve sesli arama yok ve QVGA@30fps hızında video kayıt özelliği.

Editörün Yorumu

LG GW620, dokunmatik ekranı ve tam donanımlı QWERTY klavyeyi kullanıcılarına bir arada sunarak birçok avantajı sağlasa da bu özelliğin getirdiği dezavantajlar da bulunuyor. İnternet kullanımı ve mesajlaşma hizmetlerin de Q klavye desteği sayesinde hızla ve daha kolay işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz fakat tasarım daha kaba ve normal modellere göre daha ağır bir hale gelmiş. 5 megapiksel kamerası ile çekilen fotoğraflardan memnun kalsak da video kayıt konusunda telefon oldukça başarısız.

LG telefonları arasında ilk defa GW620 modelin de karşımıza çıkan Android işletim sistemi ise telefona büyük artı katıyor. Multimedya uygulamalarında ki başarısı ve ses kalitesinin üst düzey olması sayesinde keyifle müzik dinleyip video izleyebiliyoruz. İnternete erişim ise gelişmiş web tarayıcıs ve HSDPA desteği ile sorunsuz gerçekleşiyor. Fiyat detaylarına bakacak olursak; 2010 Aralık ayı itibarı ile 620-820 TL arası fiyatla satışa sunuluyor.

Benzer Yazılar

Sık Kullanılanlara Ekle veya Paylaş

"LG GW620" için 1 Cevap Var

 1. Yorum Avatar Halil diyor ki:

  Ya ben bundan kullanıyorum internete girdim bi kez sonra çıktım filan wifi bağlantısı kestiğim zaman hemen internet gidiyor programlar kapanmıyor sanırım nasıl düzeltebilirim

Görüş ve Düşüncelerini Paylaş

Yorum Gönder
© 2014 TeknoVadi Bilişim. Tüm Hakları Saklıdır