Teknoloji ve İnceleme Rehberi
11

En iyi 5 Notebook Ekran Kartı - Mayıs 2011

En iyi 5 Notebook Ekran Kartı - Mayıs 2011

Laptop üzerindeki en önemli donanımlardan birisi olan ekran kartı, o laptopun hem fiyatını hem de performansını büyük oranda değiştiren birkaç önemli teknik özellik arasında yer alıyor. Kullanıcılar akıcı 3D kullanımı ve daha iyi oyun performansı alabilmek için laptop alırken dikkat ettikleri özelliklerin belki de işlemci ile birlikte en önemlisi ekran kartı oluyor.

Piyasada birçok farklı firmanın farklı kategorilerde yer alan oldukça fazla ürünü bulunuyor. Laptop almayı planlayanlar ise bu kadar fazla seçenek karşılarına çıktığında sorun yaşayabiliyorlar. Size bu konu da yardımcı olabilmek için piyasada laptoplar üzerinde yer alan en iyi beş ekran kartı hakkında bilgi vereceğiz.

İlk beş listesine AMD firmasından bir adet ve NVIDIA'dan da 4 adet ekran kartı giriyor. Bu beş ekran kartının da performansları için çok fazla yorum yapmaya gerek duymuyoruz çünkü bunlardan daha iyisi bulunmuyor. 2011 Mayıs ayı itibarı ile ilk beş sıradaki laptop ekran kartları;

 • AMD Radeon HD 6970M Crossfire
 • NIVIDIA GeForce GTX 485M SLI
 • NVIDIA GeForce GTX 480M SLI
 • NVIDIA GeForce 470M SLI
 • NVIDIA GeForce 460M SLI

İlk beş sırada yer alan ekran kartlarının her biri hakkında bilgi vermeden önce hepsinde yer alan ortak özelliklerden bahsedelim. Öncelikle tüm ekran kartları GDDR5 bellek tipine sahiptir. DirectX 11 ve Shader 5.0 gibi önemli teknolojileri destekliyorlar. Hepsi 40 nm teknolojisi ile üretilmiş olup paylaşım özellikleri bulunmuyor. Bu ekran kartlarına sadece en üst düzey laptoplarda rastlamaktayız.

AMD Radeon HD 6970M Crossfire: 6 Ocak 2011 tarihinde duyurulan Blackcomb XT kod adı ile de bilinen AMD Radeon HD 6970M Crossfire, iki adet HD 6970 ekran kartının kombinasyonu sonucu ortaya çıkmıştır. 680 MHz çekirdek hızı ve 900 MHz hafıza hızına sahip ekran karı 2x1700 olmak üzere 3.4 milyar transistör ile üretilmiştir. 2x2048 ile toplamda 4 GB grafik belleğine sahip olan AMD Radeon HD 6970M Crossfire ekran kartının ilk beş listesinde çoğu test skorunda en başarılı sonucu vermesi nedeni ile en üst sırada yer aldığını belirtelim.

AMD Radeon HD 6970M

NVIDIA GeForce GTX 485M SLI: Mükemmel performansı ile neredeyse HD 6970M Crossfire modeli kadar başarılı olan NVIDIA GeForce GTX 485M SLI, iki adet GTX 485M ekran kartının SLI modun da birleştirilmesi ile ortaya çıkıyor. 6 Ocak 2011 tarahinde duyurulan bu ekran kartı 2x2048 MB olmak üzere toplamda 4 GB grafik belleğine sahiptir.

NVIDIA GeForce GTX 485M

Fermi kod adlı GTX 485M, 575 MHz çekirdek hızı ve 1500 MHz hafıza hızı ile ne kadar başarılı olduğunu bu konuda da gösteriyor. 6 milyar transistör ile üretilen ekran kartında 40 nm teknolojisi kullanılmıştır. Performansı ile en başarılı NVIDIA ekran kartı modeli olan GTX 485M SLI, bazı test sonuçlarında HD 6970M Crossfire modelinide geride bırakıyor olsa da genel olarak çok az farkla ikinci sırada yer alıyor diyebiliriz.

NVIDIA GeForce GTX 480M SLI: Bir üst modeli olan GTX 485M gibi GTX 480M SLI'de 6 milyar transistör ve 40 nm teknolojisi ile üretilmiştir. 425 MHz çekirdek hızı ve 1200 MHz hafıza hızına sahip olan NVIDIA GeForce GTX 480M SLI, 4 GB bellek boyutu ile başarısını gözler önüne seriyor. 25 Mayıs 2010 tarihinde piyasaya duyurulan bu ekran kartı Fermi kod adı ile de biliniyor. 704 pipelines (veri yolu) ile kalitesini gösteren bu ekran kartı diğer dört model gibi kesinlikle çok iyi performans veriyor.

NVIDIA GeForce GTX 480M

NVIDIA GeForce GTX 470M SLI: İlk beş içinde yer alan ve mükemmel performans veren diğer bir ekran kartı da NVIDIA GeForce GTX 470M SLI olup tıpkı diğer NVIDIA modelleri gibi aynı iki ekran kartının SLI modunda birleştirilmesi ile ortaya çıkmıştır. Bu sayede tek bir ekran kartına göre %30'a varan performans artışı yaşanıyor. 576 pipelines (veri yolu), 535 MHz çekirdek hızı ve 1250 MHz hafıza hızına sahip olan ekran kartın da VP4 ve OpenGL 4.0 destekleri de yer alıyor.

NVIDIA GeForce GTX 460M SLI: Bu mükemmel ekran kartları arasında performans olarak en geride kalan NVIDIA GeForce GTX 460M SLI oluyor. GF106 kod adlı ekran kartı üzerinde 384 adet veri yolu bulunuyor. 675 MHz çekirdek hızı ve 1250 MHz hafıza hızına sahip olan ekran kartının 2x1536 MB olmak üzere toplamda 3072 MB grafik belleği bulunuyor. PureVideo HD VP4, 3D Vision, Bitstream HD Audio, CUDA ve OpenGL 4.0 gibi önemli desteklere de sahip olan ekran kartı 3 Eylül 2010 tarihinde piyasaya sunulmuştur.

Önemli Bilgi: Crossfire, AMD firması tarafından kullanılan ve birden fazla ekran kartını birbirine bağlatıp performans artışı sağlatan bağlantı teknolojisidir. SLI ise aynı yapının Nvidia kartlarda kullanılan şeklidir.

Genel bilgilerini vermiş olduğumuz bu beş ekran kartı piyasada laptoplar üzerinde bulunan en iyi beş model olup gerek oyun gerekse 3D kullanım performansında hiçbir sorunla karşılaştırmıyorlar. Güç tüketimi ve ısıl değerleri yüksek olan bu kartların performansları çok iyi olup tüm laptop kullanıcılarına rahatlıkla tavsiye edebiliriz.

En İyi Notebook Ekran Kartları Testi

Benzer Yazılar

Sık Kullanılanlara Ekle veya Paylaş

"En iyi 5 Notebook Ekran Kartı - Mayıs 2011" için 11 Cevap Var

 1. Yorum Avatar 435 diyor ki:

  Neye göre en iyisini ATI seçtiniz? Kullandığımız profesyonel uygulamalarda (en basitinden adobe After FX, premiere gibi) ATI’nin performansı nvidia’nın yarısına bile ulaşamıyor.
  Nvidia bütün büyük firmalarla iş birliği yapıyor, bu da o firmanın programlarını nvidia’ya optimize etmesini sağlıyor.

  bilmem bu yazınızı yazarken biliyor muydunuz?..

  • Yorum Avatar admin diyor ki:

   Sayfanın en altında gerekli testler zaten mevcut. Bu arada Crossfire ve SLI tanımlamalarının açıklamalarıda yapıldı. Yazıyı dikkatlice okuyun. Şu anda dünyanın en hızlı ekran kartına AMD sahip. Yapılan bütün testlerde bu apaçık gözüküyor.

 2. Yorum Avatar Serkan diyor ki:

  Arkadaş ATI’ye çamur sıçratmak istemiş sadece, belli. Kendisinin dünyadan haberi yok 🙂

 3. Yorum Avatar mehmet diyor ki:

  Yeni nesil intel 4500HD max.1696M Ekran Kartı sizce iyimidir?

 4. Yorum Avatar Ahmet diyor ki:

  Bahsettiğiniz ekran kartı yeni nesil laptoplarda güç tasarrufu için esas ekran kartının yanında kullanılıyor. Verdiği performansa gelecek olursak en alt sınıfta yer alıyorlar. Bu yüzden beklentilerinizi düşük tutmanızı öneririm.

 5. Yorum Avatar Baha diyor ki:

  Hocam apple ın son macbookprosundaki ekran kartı bu özelliklere uyuyor ama crosfire yazmıyor ne dersiniz başka bir modeli mi?

 6. Yorum Avatar Abdulkadir diyor ki:

  Nvidia geforce gt550 m 2gb ekran kartı var laptobumda ve özellik bakımından konumu nasıl?

 7. Yorum Avatar Halil diyor ki:

  AMD Radeon HD 6730M sizce nasıl bir ekran kartıdır güncel oyunları oynatır mı?

 8. Yorum Avatar Özlem diyor ki:

  İç mimarlık öğrencisiyim çok acil yardım ve tavsiyenize ihtiyacım var dizüstü bilgisayar almak istiyorum 3d max, autocad, ve diğer çizim proğramlar ını özellikle 3d max proğramında mimari modelleme leri rahatlıkla yapabileceğim sorun çıkartmayacak ekran kartı ve diğer özellikleri uygun bir bilgisayar tavsiye edebilir misiniz fiyat aralığım max 2500TL belki çok az üstüne çıkabilir im şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Yorum Avatar admin diyor ki:

   Selamlar Özlem hanım;

   Size iyi bir işlemcisi, iyi bir ram büyüklüğü ve en önemlisi iyi bir ekran kartı olan bir dizüstü pc lazım. İşlemci olarak tavsiyem Core i7 2670QM veya Core i7 2630QM, Ram olarak tavsiyem minimum 4 GB olması. Ekran kartı ise GT540M ve üzeri veya GTX serisi Nvidia modelleri veya Radeon HD 6750M ve Üzeri ATI serisi ekran kartı cihazlar olacaktır. Fiyatı 2500 TL civarı veya üstünde olabilir.

Görüş ve Düşüncelerini Paylaş

Yorum Gönder
© 2014 TeknoVadi Bilişim. Tüm Hakları Saklıdır