Teknoloji ve İnceleme Rehberi
0

En iyi 3 Notebook İşlemci Modeli - Şubat 2011

En iyi 3 Notebook İşlemci Modeli - Şubat 2011

Öncelikle yazımıza başlamadan yapılan sıralamaya piyasaya yeni sürülen Sandy Bridge modellerinin dahil edilmediğini hatırlatalım. Bunun sebebi de bu modellerin piyasaya yeni sürülmüş olması ve çoğu kullanıcının bu konuya daha tam hakim olmamalarıdır. Yapılan sıralama Şubat 2011 tarihine kadar piyasaya çıkarılmış işlemciler için geçerlidir. Yakın bir tarihte Sandy Brige modelleri içinde benzer bir çalışmada bulunacağımızı duyuralım.

Laptoplarda hatta tüm bilgisayarlar için işlemcinin öneminin çok büyük olduğunu ve işlemcinin o bilgisayarın can damarı olduğu hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu nedenle notebook'ta yer alan işlemciniz ne kadar kaliteli ise bu sizin laptopunuzun o kadar iyi olduğunu gösterir. Laptopun ekran kartı ile birlikte en pahalı parçalarından olan işlemcinin dünyadaki lider üreticilerinden olan Intel firmasının bu konuda her gün yeni bir haber ve yeni bir ürünle karşımıza çıktığını ve teknolojinin çok hızlı ilerlediğini görüyoruz.

En iyi işlemcilerin çok enerji tüketimi ve yüksek ısılara çıkmak gibi dezavantajları da bulunuyor, fakat bu sorunlara karşı alınan önlemler ile sıkıntı yaşamıyoruz. En iyi üç işlemci modeline geçtiğimizde sizinde tahmin edeceğiniz gibi Intel Core i7 işlemcileri alıyor. Bu mükemmel işlemciler laptopunuzun en zor işlemlerin bile altından rahatça kalkabilmesini sağlıyor. İlk üç sırada Core i7-940XM, Core i7-920XM ve Core i7-840QM işlemci modelleri yer alıyor.

Intel Core i7 940XM

Intel Core i7 940XM

Intel Core i7-940XM Extreme Edition duyurulduğu tarih itibarı ile laptoplarda yer alan en hızlı işlemci ünvanını eline geçirmiş bulunmaktadır. Clarksfield kod adlı 4 çekirdekli işlemci 2130 ile 3333 MHz arasında hıza ulaşabiliyor. Turbo mod ile tek çekirdek üzerinde 3.3 GHz hıza varan işlemci iki çekirdek kullanımında ise maksimum 3.2 GHz'e kadar yükseltiliyor.

Bu özelliği ile tek çekirdek üzerinde yüksek performans isteyen uygulamalar için mükemmel sonuç veriyor. 774 milyon transistör ile üretilen 940XM modeli 2010 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürüldü. Şu ana kadar çıkarılan tüm oyunlar için yeterli gücü sunan işlemci rakiplerini kıskandıracak test skorlarına sahip olup, başarısını ispatlamış oluyor.

Intel Core i7 920XM

Intel Core i7 940XM'in bir alt modeli olan 920XM birincilik tahtını 940XM'in çıkışının ardından ona bırakıyor ve ikinciliğe düşüyor. 8 MB L3 ön bellekli ve 2 GHz hızındaki işlemci turbo boost teknolojisi ile maksimum 3.2 GHz'e kadar yükseltilebiliyor. 774 milyon transistör ve 45 nm teknolojisi ile üretilen işlemcinin 55 Watt'lık ısıl güç tasarımı laptop işlemcileri için beklenenden yüksek değerde diyebiliriz. 2009'un son çeyreğinde çıkan 920XM, turbo boost, hyper threading ve virtualization gibi teknolojilere sahiptir. Maksimum 100 derecede çalışan modelin performansı mükemmel olup, her türlü uygulamayı rahatça çalıştırabiliyor.

Intel Core i7 840QM

Dört çekirdekli diğer bir işlemci olan Intel Core i7-840QM diğer iki modelden farklı olarak Extreme Edition özelliği taşımıyor. 1.86 GHz hıza sahip işlemcinin turbo boost teknolojisi ile 3.2 GHz'e kadar yükseltilebildiğini görüyoruz. Tek çekirdek kullanımı sırasında ise iki çekirdek için 2.93 GHz ve 4 çekirdek için 2 GHz hız sağlanabiliyor.

Maksimum 8 GB DDR3 bellek desteği bulunan işlemcide 8 MB L3 ön bellek bulunuyor. 45 nm teknolojisi ile üretilen 840QM maksimum 45 Watt ısıl güç tasarımına sahiptir. Yüksek diyebileceğimiz bu değerin başlıca sebebi ise turbo boost teknolojisi oluyor. Performansı ile 920XM'in hemen arkasında yer alan Intel Core i7-840QM fiyat olarak rakiplerine göre daha ucuz olma avantajına sahip.

İşlemcilerin Test Skorları

İşlemci Puanları

Yukarıdaki tabloda 3Dmark puanları hesaplanırken farklı grafik kartı kullanımından ötürü sonuçlar farklı olmuştur. Asıl işlemci skor testi 3D Mart 2006 Testi olarak baz alınabilir.

Benzer Yazılar

Sık Kullanılanlara Ekle veya Paylaş

Görüş ve Düşüncelerini Paylaş

Yorum Gönder
© 2014 TeknoVadi Bilişim. Tüm Hakları Saklıdır