Teknoloji ve İnceleme Rehberi
8

HTC EVO 3D İncelemesi

HTC EVO 3D İncelemesi

HTC EVO 3D Adını duymaya alışkın olduğumuz HTC firması yepyeni bir ürünle karşımıza çıkıyor. LG firmasının 2011 Temmuz ayında piyasaya sürdüğü LG Optimus 3D modeline rakip olarak HTC firması 2011 Temmuz ayında HTC EVO 3D modelini kullanıcısı ile buluşturdu. Gözlük kullanmaya gerek kalmadan 3D videoları ekranında izleyebildiğiniz cihaz bunun dışında diğer teknik detayları ile de artı puan almayı başarıyor. Tasarım, geleceğe dönük uygulamaları ve performansı ile üst sınıf telefonlar arsında yer almayı başaran ve yepyeni özelliklerle donatılan cihaz bu günlerde kullanıcısı ile buluşmayı bekliyor.

Tasarım ve Boyut

126x65x12.1 mm boyutlarına sahip olan HTC EVO 3D, uyumlu boyutlarına rağmen biraz kalın ve 170 gram ağırlığı ile ortalamanın üzerinde ağırlık değerine sahip. Siyah metal çerçeveye sahip olan telefon sadece siyah renk seçeneği ile birlikte kullanıcıların hizmetine sunuluyor. Cihazın arka paneli tamamen plastik malzemeden inşa edilmiş olup, ince diyagonal çizgi ve desenlerle yüzeye canlılık ve görsellik kazandırmıştır.

Cihazın çift kamerası da metal altın kaplama görünümünde bir tabaka üzerine yerleştirilerek arka yüzey tasarımı tamamlanmıştır. 4.3 inç boyutunda kapasitif dokunmatik ekranı üzerinde ikincil kamerası, yakınlık ve ortam ışığı sensörlerini barındıran cihazın ön panel kontrol butonlarını menü, geri, arama ve home kapasitif tuşları oluşturuyor. Cihazın otomatik ekran parlaklığı isteğe bağlı olup, devre dışı da bırakabiliyorsunuz.

microUSB portu cihazın sol tarafına ev sahipliği yaparken üst kısımda güç/ekran kilitleme butonu ve 3.5 mm kulaklık çıkışı bulunuyor. EVO sağ kısmında ise ses ayar, 2D ve 3D modu arasında geçiş butonu barındırıyor. Tasarım, Dizayn vegörünüş itibariyle övgüyü hak eden HTC EVO 3D son nesil akıllı cihazlarla yarışacak kapasiteye sahip olup, sağlam inşa ve teknolojik özelliklerini bir arada sunuyor.

Kamera

2560x1920 piksel çözünürlüğünde çift Led flash ve otofokus destekli 5 MP kameraya sahip olan HTC EVO 3D, 2 MP'e kadar stereoskopik görüntü yakalama özelliğine sahiptir. Cihazın kamera arayüzü oldukça verimli olup, çok değişikliğe uğramamıştır. Denetimlerin çoğu vizör ekranının sağ kısmına konumlandırılmış olup, kısayollara erişim sağlamanız kolaylaştırılmıştır. Temel özellikleri dışında yüz algılama, coğrafi etiketleme gibi özellikleri barındırırken, renk efektleri ile hoş kareler yakalamanıza olanak sağlıyor.

30 fps'de 720p 3D ve 30 fps'de 720p 2D video kaydı yapabilen HTC EVO 3D, kamera arayüzü ile benzer özellikleri kapsıyor. 1.3 MP ön kameraya sahip olan HTC EVO 3D, ile sevdiklerinizle görüntülü konuşma fırsatına sahip oluyorsunuz. Günümüzde bu özellik birçok kullanıcı tarafından olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

Temel Özellikler

Arayüz ve İşletim Sistemi: Android v2.3 işletim sistemi ile birlikte sunulan HTC EVO 3D, son sürüm HTC sense arabirimi ile birlikte sunuluyor. Kullanışlı arayüze sahip olan cihazın ekranı altında arama, mesaj, kamera ve mail olmak üzere dört adet simge yer alırken telefon kilidini açmak üzere bu simgelerin alt kısmına yerleştirilen ve telefon kilitleme görevi gören dairesel butonu ekrana istediğiniz gibi sürükleyerek yerleştirip, kullanabiliyorsunuz. 6 farklı LockScreens uygulaması ile birlikte sunulurken kişiselleştirme menüsünden bu uygulamaya erişim sağlayabiliyorsunuz. 3D görsel efektlerle oluşturulan ekranında eğlenceli zaman geçirerek SNS, hava ve saat gibi widget uygulamalarından faydalanabiliyorsunuz. HTC EVO 3D Yan

Bunların yanında 7 adet homescreen ekranına sahip olup, bu ekranları tek bir ekran üzerinde sıkıştırma yaparak görüntülerken, sil ve ekle seçeneği barındırmadığı için ihtiyaç duymadığınız ekranları kaldırıp, daha sonra istediğinizde tekrar ekleyemiyorsunuz. Ekranlar arasında geçiş süresi birkaç saniye sürerken her ekrana farklı duvar kağıdı ekleyebiliyorsunuz. 4x5 düzeninde menü yapısına sahip olan cihazın ekranını yatay ya da dikey konumda kullanabiliyorsunuz. 1.2 GHz işlemciye sahip olan HTC EVO 3D çift çekirdekli işlemcisine göre zayıf performans sergiliyor diyebiliriz.

Telefon Rehberi: Akıllı ve sesli arama özelliklerini destekleyen HTC EVO 3D'nin sınırsız kapasiteye sahip telefon rehberinde kişilerin bütün bilgilerini saklayabiliyorsunuz. Aramalarınızda ekranda sanal tuş takımı, arama kaydı ve kişi listesi gibi özelliklere anında erişim sağlayabiliyorsunuz. Sosyal ağ entegrasyonu ile senkronize edilen rehberi sekmeli yapıya sahip olup, kişilerin Facebook, Twitter hesaplarını kaydedebiliyorsunuz.

Ekran - Display

HTC EVO 3D'nin 960x560 piksel qHD çözünürlüğündeki stereoskopik LCD 3D ekranı gözlük gerektirmeyen Paralaks-Barrier teknolojisi ile donatılarak ekranı en iyi şekilde kullanmanıza olanak sağlıyor. Keskin görüntüleme özelliği ile etkileyici olan ekranı galeri uygulamalarında da etkindir. Cihazın kapasitif dokunmatik ekranı 16M renk desteği sunarken 4.3 inç boyutundadır.

Multi-touch, sezgisel kontroller, hareket algılama, Gyro sensörü gibi özellikleri de barındırıyor. Cihazın 2D ekranı ise parlak ve yüksek çözünürlükte olup, AMOLED ekranları aratmamaktadır. Yüksek kontrast ve iyi görüş açısına sahip ekranı gündelik kullanımlarınızda ihtiyaçlarınıza cevap verebiliyor.

Mesaj Özellikleri

SMS, MMS, Email, Push Email, Im desteği içeren Android tabanlı akıllı telefon bütün işlenebilir mesaj türlerini desteklerken, sosyal ağ uygulamaları, G-talk, Google'ın sobet ağı yani Ovi gibi uyumlu ağlara bağlanmanıza olanak sağlıyor. Bildirim alanında gelen sms ve ileti sayısını görebiliyor, okunmamış mesajlara da erişim sağlayabiliyorsunuz. Alıcıların fotoğraf, adları, ileti konusu gibi bilgilerini listeleyerek görüntülerken, alıcıların isim yada numarasının bir kısmını girdiğinizde karşınıza çıkan ön liste yardımıyla kayıtlarınıza kolay erişim sağlayarak mesajınızı iletebiliyorsunuz.

Metin üzerinde kes, kopyala, yapıştır gibi fonksiyonları kullanabiliyor, cihazın dört satırdan oluşan ve normal boyutlarda olan sanal QWERTY klavyesini yatay ya da dikey moda alarak rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Cihaz üzerinde kolaylıkla e-posta kurulumu yapabiliyor, Gmail ve tüm e-posta hesaplarınızı kontrol ederken gelen maillerinizi tek bir gelen kutusunda toplayabiliyorsunuz.

Birden fazla Gmail hesabınızı aynı anda yönetebiliyor, her hesabınızdan gelen iletileri farklı renkler ile kodlayarak hesabınızla ilişkilendirebiliyorsunuz. Dokuman editörüne sahip olan telefon maillerinizle birlikte gelen Word, Excel, Powerpoint ve PDF içerikli dosyaları almanıza ve görüntüleyerek gerekli düzenlemeleri yapmanıza olanak sağlıyor.

Multimedia Özellikleri

HTC EVO 3D, 3D içerik ve görsel öğelerle yapılandırılan ve geliştirilen galerisinde fotoğraf ve videolarınızı kolaylıkla tespit edip, bulmanıza olanak sağlıyor. Resim ve videolarınızı farklı klasörlerde saklayıp, galeriye kolay erişim sağlayabiliyorsunuz. Fotoğraflarınızı albüm oluşturarak gruplarken tablo modunda görüntüleme yapıp, ekran altında yer alan 5 adet simge yardımıyla fotoğrafa erişim sağlayarak tam ekran görüntüleyip görüntü üzerinde gerekli düzenlemeleri yapabiliyorsunuz.

HTC EVO 3D Arka ve Kameraların Görünümü Bluetooth, e-posta, Facebook, Picasa ve Flicker üzerinde fotoğraflarınızı doğrudan paylaşım sitelerine yükleyebiliyor, ayrıca videolarınızı da YouTube ekleyebiliyorsunuz. Ekranın multi-touch özelliğinden faydalanarak resim üzerinde istediğiniz noktaya çift tıkayıp, %100 yakınlaştırma yapabiliyorsunuz.

3D içerikli videoları keyifle izlemenize olanak sağlayan HTC EVO 3D, stereoskopik DivX ve XviD formatındaki filmleri izlemenize olanak sağlıyor. Yine fotoğraf da olduğu gibi videolarınızı da Facebook, YouTube, Flicker üzerinden doğrudan paylaşabiliyorsunuz. Videolarınızı otomatik olarak ekrana sığdırarak görüntüleme yapan EVO 3D, SRS ses geliştirme teknolojisine sahipken, alt yazı desteği içermemektedir. Video oynatıcısı 720p Divx/Xvid formatındaki videoları sorunsuz bir şekilde oynatırken, 1080p FullHD videolarda performans düşüklüğü yaşatıyor. HDMI bağlantısından faydalanarak videoları geniş ekrana taşıyıp izleme fırsatına sahip oluyorsunuz.

Hoş ve çekici görünümü yanında yeni arabirimi ile ortaya çıkan müzik çaları standart müzik kitaplığına sahip olup, kütüphanesindeki parçaları, sanatçı, albüm, tür, besteci gibi gruplara ayırmanıza olanak sağlarken, tüm parçalara ve çalma listelerine ulaşmanıza imkan tanıyor.

Cover Flow benzeri görsel öğeleri geçerli kılan şimdi yürütülüyor arabirimi çalan parçadan geri atlamak ya da ileri gitmeyi kolay hale getiriyor. SRS ses geliştirme özelliği sayesinde yüksek seste müzik dinleme keyfi yaşarken, ekolayzır ayarlaması yapabiliyorsunuz. Parçaların albüm kapak resimlerini görüntüleyip, YouTube'dan arama yapabiliyorsunuz.

Basit arayüze sahip FM radyo ile donatılan HTC EVO 3D, çevrenize yer alan istasyonları otomatik olarak bularak favori listenize ekleyebilmenize imkan tanıyor. Cihazın RDS destekli Stereo FM radyosu hangi frekansta olduğunuzu ekranda görmenizi sağlıyor. Cihazın ses çıktısı oldukça başarılı olup, keskin ve berrak ses düzeyine sahiptir. Cihazın dahili hoparlörü yanı sıra harici amplifikatörler ile kullanımı da oldukça başarılıdır.

Hafıza ve Depolama

1GB Ram ve 1GB dahili telefon hafızasına sahip olan HTC EVO 3D yoğun performans sergilerken cihazın bu hafızası size yeterli gelmeyebilir bu yüzden cihaz hafızasını microSD kart desteği ile 32 GB'a kadar genişleterek kullanabiliyorsunuz, böylece daha çok müzik, fotoğraf, video ve diğer verileri yanınızda taşıma şansına sahip oluyorsunuz.

İnternet ve Data Özellikleri

EDGE, GPRS, 3G ve Wi-Fi desteği içeren HTC EVO 3D, Android tarayıcısı ile yüksek çözünürlüklü ekranda bol işleme gücü ile iyi performans sergiliyor. Ekranın tamamında web sayfalarını görüntülerken, sekmeli yapısını ileri, geri butonları yardımıyla kontrol edebiliyorsunuz. Ekran üzerinde çift tıklama yaparak yakınlaştırma yapabiliyor, geçmişte ve sık ziyaret ettiğiniz sitelere anında erişim sağlayabiliyorsunuz. Hızlı arama uygulaması başlatabiliyor, metin kopyalaması yapabiliyor ve sosyal ağlara anında erişim sağlayabiliyorsunuz.

YouTube da 1080p videoları sorunsuz şekilde oynatabiliyor, Full Flash desteği ile başarılı görüntüleme yapabiliyorsunuz. Flash tabanlı oyun sitelerinde istediğiniz oyunu keyifle oynayabiliyorsunuz. GPS alıcısı da bulunan cihaz dijital pusula desteğini de barındırarak haritaları geniş ekranda görüntüleyip, rotanızı bulmanıza olanak sağlıyor.

Kullanılabilirlik ve Performans

Aktif gürültü önleme teknolojisine sahip mikrofonu ile telefon görüşmelerinizi sıkıntı yaşamadan gerçekleştirmenize imkan tanıyan HTC EVO 3D'nin sinyal alım gücü de oldukça iyi olup, sizi yarı yolda bırakmıyor. 1730 mAh Li-Ion batarya kapasitesine sahip olan telefon ile 9 saate kadar konuşma ve 358 saate kadar bekleme yapabiliyorsunuz. Cihazın şarjı ise Aoto-sync seçeneğini devre dışı bıraktığınızda ve cihazı normal performansta kullandığınızda iki gün dayanabiliyor.

HTC EVO 3D Teknik Özellikleri
Ağırlık: 170 g
Genişlik: 65 mm
Yükseklik: 126 mm
Derinlik: 12.1mm
Ekran Büyüklüğü: 4.3"
Piyasaya Çıkış Tarihi: 2011, temmuz
Renkler: Siyah
Network: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, HSDPA 850/900/2100
Veri: GPRS 114 kbps, EDGE 560 kbps, Bluetooth, v3.0 with A2DP, USB v2.0 microUSB, HSDPA. 14.4 Mbps, Wi-Fi 802.11 b/g
Hafıza: 1 GB Dahili Hafıza
Harici Kart: 32 GB
Bağlantı: USB v2.0, Bluetooth, v3.0
Web Tarayıcısı: HTML
Media ve Müzik: MP4/XviD/ H.263/ H.264/ WMV9 video oynatıcı, MP3 / eACC+/ WAV/ WMA9 müzik oynatıcı
Kamera: 5 MP, 2560x1920 piksel, çift-LED flash, otofous, Streoskopik fotoğraf (2MP), coğrafi etiketleme
Mesajlaşma: SMS, MMS, E-mail, IM, Push E-mail
İşletim Sistemi: Android, v2.3 (Gingerbread)
Genişletilebilir Hafıza: microSD
İşlemci: 1.2 GHz (çift çekirdekli)
Melodi: Titreşim, MP3, WAV
Diğer Özellikler: RDS destekli FM radyo, Organizatör, aktif gürültü önleme teknolojisine sahip mikrofonu, TV çıkışı, dijital pusula, Google Search, maps, Gmail, YouTube, G-Talk, Picasa entegrasyonu, Facebook, Flicker, Twitter, Dokuman görüntüleme editörü, prediktif metin girişi
Batarya: 1730 mAh Li-Iona
Konuşma Süresi: 560 dakika (2G) - 475 dakika (3G)
Bekleme Süresi: 358 saat (2G) - 420 saat (3G)
Sar Değerleri: Baş: --- Gövde: ---

Artı ve Eksileri

 • Artıları: İkili/üçlü bant 3 G desteği, 4.3 inç boyutunda LCD qHD çözünürlüklü dokunmatik ekranı, Android işletim sistemi, 1. GHz çift çekirdekli işlemcisi, 1 GB RAM ve dahili hafızası, çift led flaash destekli 5 MP kamerası, hem 2D hem 3D modunda 720p video kayıt desteği, Wi-Fi ve Dlna, GPS alıcısı, Stereo Fm radyosu, microSD kart yuvası ve 32 GB'a kadar genişletilebilen hafızası, yakınlık ve otomatik parlaklık sensörü, ön kamerası ve görüntülü arama desteği, 3.5 mm kulaklık çıkışı, microUSB portu ile şarj ve Bluetooth v3.0 desteği, TV-çıkışı(HDMI adaptörü gerekiyor), akıllı ve sesli rama özelliği, DivX ve XviD video format desteği, HTCSense.com entegrasyonu, taşınabilir Hotspot, Office belge yönetimi.
 • Eksileri: Açık havada az da olsa sıkıntı yaşatan ekranı, oldukça ağır olması, hız ve verimlilik açısından çift çekirdekli işlemciye kıyasla geri kalması, düşük çözünürlüklü 3D fotoğraflar.

Editörün Yorumu

Şık ve çekici tasarımı, sağlam inşası yanında başarılı teknik detayları ve performansı ile bizim beğenimizi kazanan HTC EVD 3D, 5 MP kamerası, 3D ve 2D görüntüleme özelliği, Wi-Fi desteği, görüntülü arama özelliği, Office belge düzenleme editörü, yüksek çözünürlüklü ekranı ve görüntüleme kalitesiyle övgüyü hak ettiğini düşünüyoruz. Bunun dışında tabi ki cihazın ufak eksiklikleri de bulunuyor, fakat birçok iyi özellik bu eksiği kapatmaya yetiyor diyebiliyoruz. Cihazın satış fiyatı hakkında bilgi verecek olursak, Ağustos 2011 itibariyle Yurt Dışı satış fiyatı 400 Euro düzeyinde. Bu rakam ülkemizde 1500 TL civarında olacaktır.

HTC EVO 3D Ön ve Arka Açıdan Büyük Görünüm

Benzer Yazılar

Sık Kullanılanlara Ekle veya Paylaş

"HTC EVO 3D İncelemesi" için 8 Cevap Var

 1. Yorum Avatar alidereli diyor ki:

  Htc evo 3D ye sahibim. Bilgileriniziçin teşekkür ederim ama bu telefonda görüntülü arama nasıl yapıyoruz bi türlü bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

 2. Yorum Avatar emr diyor ki:

  1 aydır kullanıyorum 3d sini bu kadar beklemiyordum. Çok zevkli bi uğraş çift çekirdek oluşu süper görüntülü görüşmeyi zaten yeni tip akıllı tlfnlara koymuyorlar ben kullanmıyorum.

 3. Yorum Avatar Hurşit diyor ki:

  Ben ya sensation xl ya evo hd yada bunu alcam sizce ne alıyım hala kararsızım yardım lften.

 4. Yorum Avatar Emre TOKUR diyor ki:

  Görüntülü görüşebiliyoruz demişsiniz sayın uzman fakat nasıl ben 1 aydır kullanıyorum benim için problem yaratmakta görüntülü görüşemiyorum ayrıca aralamalarda görüntülü görüş seçeneği bile yok yardımcı olursanız memnun olurum.

 5. Yorum Avatar seyhmus diyor ki:

  Bende yeni aldım çok memnunum arkadaş lg optimus 3d aldı bence ikisi arasında fazla fark yok çok güzel tavsiye ederim.

 6. Yorum Avatar @Selcuksft diyor ki:

  Merhaba;

  Cihazı yeni aldım. Gerçektenten performans olarak harika. Yaklaşık 2 aydır kullanıyorum, bir uygulamada yada İGO ve SYGİC navigasyonlarında bir kere donma yap arkadaş. Ekran çözünürlüğü mükemmel. Arkdaşımda LG 3D var, ama HTC EVO ikiye katlar 3 ile çarpar ve 4’e böler. Ayrıca arkadaş görüntülü konuşmayı sormuş. Malesesef operatör üzerinden görüntülü görüşme yok. Önde ki kamera sadece SKype gibi uygulamalarda görüntülü görüşme olanağı sağlıyor. Mesela ben Skype yükledim arkadaşlarım ile bu şekilde görüntülü konuşabiliyorum. Hatta evde ki pc’ye de Skype yükledim ailemle de bu şeklide görüşebiliyorum. Ben aldım çok memnunum ve tavsiye ederim.

 7. Yorum Avatar Mehmet diyor ki:

  Bende alıcam bugün bakalım hayırlısı.

 8. Yorum Avatar Fatih diyor ki:

  Arkadaşlar hiç 3 boyutlu video çektiniz mi oynatırken çok hoş olmuyor. Ayrıca ısınıyor. Siz ne dersiniz.

Görüş ve Düşüncelerini Paylaş

Yorum Gönder
© 2014 TeknoVadi Bilişim. Tüm Hakları Saklıdır