Teknoloji ve İnceleme Rehberi
0

Apple iPod Classic

Apple iPod Classic

Apple iPod Classic Çıkardığı ürünler ile gündemde adından sıkça söz ettiren markalardan biri olan Apple firması kaliteli ve etkileyici modelleri ile görmüş olduğu ilgiyi hak ediyor. Bugün inceleme altına alacağımız model Apple iPod Classic 160GB modeli olacak. Eski modellere göre daha sağlam daha kaliteli ve çok daha geniş depolama alanı ile kullanıcılara birçok güzel özelliği bir arada sunuyor. Cihazın en dikkat çekici yanı şüphesiz dev arşivleri bile rahatça sığdırabileceğiniz 160 GB'lık depolama kapasitesi oluyor. Binlerce şarkı, video ve resim atabileceğiniz bu boyut sayesinde istediğiniz her multimedya dosyasını yanınızda gezdirebilirsiniz.

Tasarım

Apple iPod Classic eski yüksek hafızalı modellerin geliştirilmesi sonucu Classic ismini aldı. Bu geliştirme sadece depolama alanı ile değil tasarım olarak da kendini belli ediyor. Eski modeller de karşımıza çıkan beyaz renk yerini siyah ve gümüş'e bıraktı. Ayrıca kasa artık metalik olup, çok daha sağlam ve çizilmelere karşı dayanıklı hale getirildi. Ön yüzey için bu dediğimiz geçerli olsa da arka yüzey parlak metalik rengi ile çizilmelere karşı ön yüzey kadar dayanıklı değil.

Bir süre sonra arka yüzeydeki parlak ekran görüntü kirliliği oluşturabiliyor. Apple iPod Classic, 2.5 inç büyüklüğünde ve 320x240 piksel genişliğinde ekrana sahiptir. Ekranın hemen altında ise iPod modellerinde aşina olduğumuz tekerlek yer alıyor. Müzik ve diğer uygulamalarda kullanım kolaylığı sağlayan ayrıca menüye geri dönüşü gerçekleştirdiğimiz tuşların bulunduğu bu tekerlek tasarım olarak da güzel görünüyor. Cihazın boyutlarına gelirsek eski modellerden biraz daha büyük, aynı kalınlıkta ve sadece birkaç gram daha ağır olduğunu görüyoruz.

Özellikler

Apple iPod Classic, tam anlamı ile bir portatif multimedya aygıtı olup, bunu tüm uygulamaları başarı ile yönetmesi ve dev arşiv boyutu ile gösteriyor. iPod modellerinin müzik çalma yeteneklerinden bahsetmeye gerek yoktur ama bu model için incelememizde yer verelim. Apple iPod Classic desteklediği birçok format, kullanışlı menü yapısı ve müzik dinlerken bize oldukça yardımcı olan ve beğendiğimiz şarkılara göre otomatik çalma listesi oluşturan Genius ile müzik dinlemenin keyfine tam olarak varıyoruz. 2.5 inç büyüklüğünde, 320x240 piksel çözünürlükteki parlak ekran 4 farklı video formatı desteği ile birlikte aynı zamanda iyi bir video oynatıcı olarak da kullanılıyor.

Resim gösterme konusunda video kadar zengin olmasa da JPEG formatındaki resimlere göz atabiliyoruz. FM radyo ve ses kayıt özellikleri bulunmayan cihazda bu özellikler eksi puan olarak gözüküyor. Menü yapısı eski iPod modellerinden de alıştığımız gibi tek tarafında ön izleme diğer kısımda menü seçeneklerine ulaşıyoruz. iTunes yardımı ile PC senkronizasyonu ve iTunes Store ile dilediğimizce multimedya uygulaması indirebiliyoruz.

Performans

Apple iPod Classic geçmişteki modellere göre çok daha uzun batarya ömrü ile büyük avantaj sağlıyor. Neredeyse iki katına çıkan batarya ömrü 36 saat müzik ve 6 saat video oynatma ömrü ile ne kadar geliştirildiğini ortaya koyuyor. En önemli gelişme olan hafızaya baktığımızda ise karşımıza tam anlamı ile dev bir arşiv için yeterli olacak alan çıkıyor. 160 GB 'lık bu depolama alanını doldurması arşivciler için bile zor olacağa benziyor. Ses kalitesi olarak çok ileri gidilmediğini fakat mevcut kalitenin yeterli geldiğini görüyoruz. Kaliteli ve yüksek ses çıkışı sorun yaratmıyor.

Apple iPod Classic Teknik Özellikleri

 • Üretici:Apple
 • Model ve Tür:iPod Classic 160 GB - MP3-MP4 Çalar
 • Ağırlık: 162 gr
 • Boyut: 103.5x61.8x10.5 mm
 • Ekran Tipi: LCD
 • Ekran Boyutu: 2.5 inç
 • Bellek Tipi ve Kapasitesi:160 GB
 • Bağlanılabilirlik: USB 2.0 - 3.5mm kulaklık
 • Equalizer/Bass Boot: Funk, Hip Hop, Jazz, Rock, Tekno, Klasik
 • FM Radyo: Yok
 • Frekans Aralığı: 20-20000 Hz
 • Video Oynatma Özelliği: Var - AVI/MPEG/MP4/MOV - 30fps
 • Resim Oynatma Özelliği: JPEG
 • Ses Formatı: MP3/WAV/AAC/Apple Loseless/Audible/AIFF
 • Ses Kaydı: Yok
 • Bluetooth Özelliği: Yok
 • Pil Tipi-Kapasitesi: Li-Ion
 • Pil Ömrü: 36 saat müzik - 6 saat video
 • Garanti Süresi: 2 Yıl
 • Aksesuarlar: kulaklık, USB kablosu, hızlı başlangıç klavuzu

Artıları ve Eksileri

Artıları:
» 160 GB boyutundaki dev arşiv
» Geliştirilmiş batarya süresi
» Sağlam ve kaliteli kasa yapısı

Eksileri:
» Tek formatta resim göstermesi
» Arka yüzeyin çizilmelere karşı hassas olması
» FM radyo ve ses kayıt özelliğinin olmaması

Editörün Yorumu

Apple iPod Classic, geçmiş modellere göre her yönden geliştirilmiş, eksik noktalar giderilmiş ve karşımıza oldukça başarılı bir multimedya oynatıcı olarak çıkıyor. 160 GB boyutundaki dev depolama alanı ile binlerce şarkı saatlerce video ve on binlerce resim yükleyebiliriz. 2.5 inç büyüklüğündeki parlak ekran video ve resim göstermede sorun çıkarmıyor. Müzik konusunda her zamanki başarısını devam ettiren firma Genius programı ile şarkıları bize bırakmadan otomatik olarak sıralıyor.

Tasarıma gelince kasa sağlamlığı ve ön yüzeyin kalitesi yanı sıra arka yüzeyin çizilmelere karşı hassas oluşu hayal kırıklığı yaratıyor. 36 saatlik kesintisiz müzik çalma süresi ile yeterli olan batarya süresi de beğenimizi kazanıyor. Neredeyse her özelliği ile beğenimizi kazanan Apple iPod Classic 160 GB modeli yaklaşık 800 TL fiyatı ile cep yakıyor ve her kesime hitap etmiyor.

Benzer Yazılar

Sık Kullanılanlara Ekle veya Paylaş

Görüş ve Düşüncelerini Paylaş

Yorum Gönder
© 2014 TeknoVadi Bilişim. Tüm Hakları Saklıdır