Teknoloji ve İnceleme Rehberi
1

Telefon Kilit Açma (Unlock) Nedir? Kurallara Uygunmudur?

Telefon Kilit Açma (Unlock) Nedir? Kurallara Uygunmudur?

Cep Telefonu Resmi Öncelikle Telefon Kilit Açma işleminin kurallara uygun bir davranış olmadığı birçok otorite tarafından genel bir görüştür. Yasal olarak bir yaptırım olmasa bile sözleşmelerin bağlayıcılıkları olabiliyor. Aslında Avrupa'daki bazı operatör üst temsilcileri kendi yaptıkları yani telefon kilitleme işinin illegal olduğunu varsayıyor.

Bu görüş ve açıklamalara rağmen kilitli telefon satışı hem ülkemizde hemde Avrupa da son hızıyla devam ediyor. Bu tartışılan bir konu fakat makalemize geçmeden önce size bunu bildirmek istedik.

GSM sektöründe rekabetin kızıştığı ve fiyatların ucuzladığı bir ortamda cep telefonu operatörleri, kaliteli ve kullanışlı telefon modellerini belirli bir kontrat karşılığında ucuz fiyata vererek kendilerine abone toplamaktadırlar.

Belirli bir kontrattan kastımız, telefonun alındığı cep telefonu operatörüne 18 – 24 veya 36 ay vade ile alınan modele ve seçilen pakete göre belirli bir miktar aylık tutar ödemektir. Örneğin X operatörü BlackBerry Bold 9000 modelini bir anlaşma karşılığında size verecek bunun karşılığında firma ile aylık belli bir dakika, belirli internet kullanımı, mesaj kullanımı ve ek özellikler kullanımı seçerek alacaksınız. Aradaki anlaşmanın tutarı seçtiğini paket şekline göre değişir.

Kontratlı telefonlarda firmalar ile anlaşmalarınızı iptal ederseniz belirli bir çıkış ücreti ödemek zorunda kalırsınız. Buda telefonun asıl değerinden genellikle daha fazladır. Cep telefonu operatörleri genellikle kendilerinin kontrat ile verdiği telefonları başka operatörlerin kullanımını engellemek için bir dizi yazılım ile kilit (Lock) işlemi yaparlar. Bu şekilde telefon sadece anlaşılan operatörün sim kartı ile çalışır.

Ülkemizde kontratlı telefon verme işlemini, Turkcell, Vodafone, Avea ayrı ayrı birçok modelde yapmaktadır. Her teflonda kilit olmaz, genellikle üstün özellikleri olan ve popüler olan telefonlara kilit koyarlar.

Telefon Kilit Açma Nedir?

Bu kısıtlamanı sonucunda bazı çözüm arayışları geliştirilmiş ve nihai sonuca varılarak bu kodların kırılabileceği belirlenmiştir. Yapılan işlem çok Legal bir işlem değildir fakat bir operatörden alınan telefonun bir başka operatörde kullanılmasını sağlamaktadır. Dünyada en çok kırılma işlemine uğrayan model Apple'ın IPhone modelidir.

Kırılma (Phone Unlock) belirli bir yazılım aracılığı ile yapılmaktadır. Kırılma işlemi ile ilgili program listesini veya nasıl olduğunu belirtmek çok zor. Her model için ayrı bir program ve ayrı işlemler yapılır. Bu nedenle modelinize göre internette arama yapıp gerekli sonuca ulaşabilirsiniz.

Telefon Kilit Açma – Unlock ile ilgili Merak Ettikleriniz

Telefon Kilidi kırma (Unlock) Yasalmıdır? Yasalar ile sınırlandırılan bir unsur yok fakat operatörler ile yaptığınız anlaşmaların bazı bağlayıcı noktaları oluyor bu nedenle kilit kırma işleminin çok sağlıklı bir yöntem olmadığını belirtmek isteriz.

Network kilit açma kodunu nasıl alırım? Bunu sağlayan yazılımlar ve ek uygulamalar olduğunu yukarıda da belirtmiştik marka ve modelinize uygun arama yapınız.

Benzer Yazılar

Sık Kullanılanlara Ekle veya Paylaş

"Telefon Kilit Açma (Unlock) Nedir? Kurallara Uygunmudur?" için 1 Cevap Var

  1. Yorum Avatar Yalçın Kaya diyor ki:

    Şimdi ben yurt dışından telefon getirteceğim ancak arkadaşım telefonun unlock’lu oldugunu söylüyor ben bu telefonu getirirsem kullanamazmıyım?

Görüş ve Düşüncelerini Paylaş

Yorum Gönder
© 2014 TeknoVadi Bilişim. Tüm Hakları Saklıdır