Teknoloji ve İnceleme Rehberi
0

GPRS Nedir ve Nasıl Çalışır? GPRS Network ve Yapısı

GPRS Nedir ve Nasıl Çalışır? GPRS Network ve Yapısı

GPRS Bağlantısı GSM bandında kullanılan veri aktarım türlerinden biri olarak tanımlayabiliriz. Kelime anlamı olarak GPRS (General Packet Radio Service) Paket kuralına dayalı radyo servisi olarak bilinir. Piyasaya ilk çıkışından itibaren birçok farklı türde modeli çıkmıştır. Aslında hepsinin çalışma mantığı aynıdır aradaki tek fark çoklama işleminin gerçekleştiriliyor olmasıdır. Yani bir kanaldan X kadar veri indirip gönderebiliyorsa 4 kanaldan 4X kadar veri indirip gönderme yeteneği vardır.

GPRS veri erişiminin asıl amacı telefonumuzun ses ve konuşma özelliklerinin dışında diğer data işlerini de daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabilmesini sağlamaktır. Bunlar arasına internete bağlanmak, telefona müzik indirmek veya program indirip yüklemek, anlık bilgileri almak gibi özellikler gelebilir.

Paket iletim yöntemiyle çalıştığı için veri aktarımı daha hızlı ve tepki süreleri çok daha azdır. X.25 Paket iletim protokolü kullandığını söyleyebiliriz. GSM bandında normal ses aktarım hızı 14.4Kbps iken bu rakam GPRS'de 115Kbps olarak gerçekleşebilir. Kendi içinde değişik modelleri var demiştik. Bunlar Class olarak tanımlanıyor ve class sonundaki sayıya göre hız tanımlaması yapılıyor.

GPRS Class Türleri

  • Class 2: 3 Slot 8 - 12 kbps upload / 16 - 24 kbps download
  • Class 4: 4 Slot 8 - 12 kbps upload / 24 - 36 kbps download
  • Class 6: 4 Slot 24 - 36 kbps upload / 24 - 36 kbps download
  • Class 8: 5 Slot 8 - 12 kbps upload / 32 - 40 kbps download
  • Class 10: 5 Slot: 16 - 24 kbps upload / 32 - 48 kbps download
  • Class 12: 5 Slot: 32 - 48 kbps upload / 32 - 48 kbps download

Olarak farklı Class seçenekleri mevcuttur. Bu işlem için çoğullama yapılıyor demiştik. Yukarıdaki Slot sayılarından nasıl bir yapı olduğunu anlayabilirsiniz. Slot sayısı arttıkça indirme ve gönderme hızlarıda artmaktadır. Class 10 için son incelediğimiz LG BL40 New Chocolate cep telefonu modelini gösterebiliriz.

Donanım Yapısı

GPRS destekli cihazlar üç farklı şekilde anılırlar;

Class A: GPRS ve GSM servisine aynı anda bağlanarak işlem yapabilirler. Piyasa şu anda çokça bulunmaktadır.
Class B: GSM ve GPRS servisine beraber bağlanabilirler fakat aynı anda işlem yapamazlar. Birindeki işlem devam ederken diğeri beklemek zorundadır.
Class C: GSM ve GPRS servisine bağlanabilirler fakat manuel olarak bir servisten diğerine geçebilirler.

Günümüzde yeni nesil cep telefonlarının çoğu GPRS desteği bulundurmaktadır. Aslında 3G nin olduğu bir ortamda hatta EDGE varken GPRS kullanımı çok mantıklı bir iş değildir. Nokia Cep Telefonları ve Sony Ericsson Cep Telefonları bu konuda oldukça başarılıdır diyebiliriz. Gerçi diğer üreticilerinde kullandığı modüller artık aynı fakat teknolojiler ilk çıktıklarında en etkin kullanan firmalar bu saydıklarımızdır.

GPRS ile ilgili Merak Ettikleriniz

GPRS ve GPS arasındaki fark nedir? Aslında aralarında hiçbir bağ yoktur sadece kelime benzerliğinden ötürü bir yanlış anlaşılmadır.

GPRS Bağlantısını nasıl Aktif Ederim? Bu işlem her telefon için farklı bir özellik gösterir. Bunu yapmanızın en kolay yolu servis sağlayıcınız arayıp gerekli ayarları oradan istemeniz olacaktır. En nihayetinde bazı ip ve konumlama ayarları gerekir.

GPRS Nasıl Çalışır? Yukarıdaki makalemizde bunu detaylı bir biçimde anlattık. Teknik verilere çok fazla yer vermeden daha net bir dille tanımı yukarıda anlattığımız gibidir.

GPRS ile EDGE Teknolojisi Arasındaki Farklar Nelerdir? EDGE, GPRS data iletim sisteminin bir nesil daha ileriki halidir. Veri indirme ve gönderme hızları 236,8Kbps rakamlarına ulaşabilmektedir. Burada çoğullayıcı sayısı dahada artar. Bir diğer adıda EGPRS olarak bilinebilir.

GPRS avantaj ve dezavantajları nelerdir? En büyük avantajı telefonumuzda internete bağlanabilmemiz ve işleri halledebilmemiz gelir. Bunun yanında dezavantajı ise yavaş bir bağlantı türü olduğundan dolayı işlerimizi yavaş hallederiz. Ayrıca şu anki 3G teknolojisi ile kıyaslanamayacak bir teknolojidir.

GPRS Class 32 Nedir? Diğer bir adı olan EDGE ile anılır ve 236,8 Kbps değerine kadar veri transfer hızlarına ulaşabilir.

Benzer Yazılar

Sık Kullanılanlara Ekle veya Paylaş

Görüş ve Düşüncelerini Paylaş

Yorum Gönder
© 2014 TeknoVadi Bilişim. Tüm Hakları Saklıdır