Teknoloji ve İnceleme Rehberi
0

Sunbeam Core-Contact Freezer

Sunbeam Core-Contact Freezer

Sunbeamtech Şirketi daha çok bilgisayar kasaları ve aksesuarları gibi konularda uzmanlaşmış bir firma olmasına rağmen Sunbeam Core-Contact Freezer model işlemci soğutucusu ile gerçekten önemli bir çalışma yaptığını söyleyebiliriz. Intel ve AMD soket modellerinin birçoğu ile uyumlu olan hava soğutma teknolojisine sahip cihazımızda aynı firmanın ürettiği fan modülü bulunuyor.

Sınıfındaki benzer tasarımlı modellere göre ağırlık ve boyutlandırma konusunda benzer değerlere sahip. Cihazın sahip olduğu fanın dönüş hızı 1000 - 2000 RPM düzeyinde olması bir miktar gürültülü çalışmasını sağlıyor olsa da yaptığımız testlerde diğer birçok rakibinden üstün olduğunu rahatlıkla görebiliriz.

Bilgisayar CPU soğutma üniteleri konusunda piyasada inanılmaz bir rekabet var ve firmalar yeni model ürünlerinin tanıtımlarını sürekli yapıyorlar, bütün bu çabalara rağmen birkaç marka ve model haricinde mükemmel diyebileceğimiz cihaz bulunmuyor. Sunbeam Core-Contact Freezer modeli bu cihazlar arasında gerçekten üst konumlarda yer alan bir model.

Sunbeam Core-Contact Freezer Genel Görünüm
Sunbeam Core-Contact Freezer

Gerek Kanat tasarımı gerekse fan teknolojisine baktığımız zaman cihazımızda çok özel ve ileri bir teknoloji kullanıldığını söyleyemeyiz. Kullanılan malzemeler ve yapım teknolojisi diğer birçok ürünle benzer özelliklere sahip. Tek fark olarak ince hesaplama ve bazı noktalardaki küçük farklılıklar cihazın ön plana çıkmasını sağlıyor.

Cihazı satın aldığınız zaman güzel bir paketleme teknolojisi ile elinize ulaşıyor. Kutu görünümü ve boyutlarını aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Sunbeam Core-Contact Freezer Kutu Dış Görünümü

Sunbeam Core-Contact Freezer Teknik Özellikleri
Üretici: Sunbeam
Model ve Tür: Core-Contact Freezer - İşlemci Soğutucu
Soğutma Türü: Hava
Soket Uyumluluğu: Intel:LGA 1366, LGA 1156, LGA 1155, LGA 775 AMD: AM2, AM2+, AM3
Ağırlık: 1240gr
Boyutlar (YxGxD): Fansız: 155 x 104 x 125mm
Malzeme: Bakır Destekli, Alüminyum
Fan: 1 Adet 12cm
Fan Modeli: Sunbeamtech AGA12025F121
Fan Özellikleri: 1000-2000RPM, 12V, 0.28A
Fan Hava Akımı: 90,65 (CFM)
Gürültü Seviyesi: 16-20 (dB)
Çekilen Güç: 1.92 W
Giriş Gerilimi: 12 V
MTBF (Çalışma Ömrü): 50.000 Saat
Titreşim Engelleme: Var
Ses Düşürme Adaptörü: Var
Garanti: 2 Yıl

Tasarım ve Fonksiyonellik

Cihazın çok özel bir tasarıma sahip olmadığını daha öncede belirtmiştik. Orta boyutlardaki bir soğutma alanı ve buna yan noktadan bağlı olan fan ile soğutulan ısı 8 adet bakır boru ile işlemci yüzeyine indiriliyor. Soğutma yüzeyinin artmasını sağlayan petek yapısını aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Sunbeam Core-Contact Freezer Petekler

Peteklerde soğutulan ısı 8 adet 8 mm çapındaki bakır borular ile işlemci yüzeyine indiriliyor. Petek ve bakır boruların bağlantı yapısını aşağıda görebilirsiniz.

Sunbeam Core-Contact Freezer Petek ve Bakır Kablo Bağlantıları

Üst bölümde soğutulan havanın işlemci yüzeyine indirildiğini söylemiştik. Bu görevi üstlenen 8 adet bakır boru işlemci yüzeyinde karşılıklı olarak birleşerek 4 adet kanal oluşturuyor. Bu kanalların görünümünü aşağıdaki fotoğrafta göreceksiniz.

Cihazın belki de ilginç birkaç tasarım noktasından biri, diğer birçok soğutucuda işlemci yüzeyindeki temas alanın bu bakır borular iç noktaya gömülü olurken bu tasarımda dış yüzeyde bırakılması sağlanmış. Bu işlemde ısı alışverişinde daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağlıyor.

Sunbeam Core-Contact Freezer İşlemci Yüzeyi Bağlantısı

Sunbeam Core-Contact Freezer Fan Yapısı

Cihazın fanını elimize aldığımızda özel bir tasarım olmadığı belli oluyor. Sunbeam tarafından üretilen fan 12 cm boyutunda ve özel kontrolcüsü sayesinde 1000 - 2000 RPM hızlarda dönebiliyor. 3 pin soketine sahip Sunbeamtech AGA12025F121 model numaralı fan tam hızda çalışırken 0.28A değerinde bir akım tüketirken 90,65 (CFM) gücünde hava akımı sağlıyor.

Maksimum hızda 20 dB ses seviyesi ise bu fan ile ilgili görüşlerimizin olumlu olmasını sağlıyor. Fanın soğutma yüzeyinden çıkarılmış görünümü aşağıda gözüküyor.

Sunbeam Core-Contact Freezer Fan

Sunbeam Core-Contact Freezer Kurulum ve Montaj

590 gram ağırlığındaki Sunbeam Core-Contact Freezer sınıfındaki rakiplerine göre benzer ağırlığa ve benzer boyutlara sahip olduğunu söylemiştik. Bu ağırlıktaki bir soğutucunun Anakart üzerinde büyük bir kuvvet oluşturacağı beklenebilir. Bu ve benzer cpu soğutma çözümlerinin anakart montaj kısımlar çift aşamalı olur

1.) Anakart Arkasındaki Destek metali
2.) Anakart arkası ile işlemci soketi bölümünün birbirine montajı

Aşağıdaki resimde Anakart ın ön yüzündeki soğutucunun yerleşeceği yuvanın, Anakart a ve arkasındaki metal blokla bağlantısını sağlayan vidaların kurulumu gözüküyor.

Sunbeam Core-Contact Freezer Kurulum

Gerekli vidalama işleri ve ön - arka yüzeylerin birbirine sıkıca bağlantısından sonra soğutucu modülümüz, anakart üzerindeki yuvaya gerekli şekilde oturtularak sabitlenmesi sağlanıyor. Tabi bu işlemden önce soğutma yüzeyinin işlemci ile temas noktasına termal macun sürmeyi unutmuyoruz. Bütün bağlantılar ve montaj yapıldıktan sonra görünüm aşağıdaki gibi oluyor.

Sunbeam Core-Contact Freezer Anakart Montaj Sonrası

Test Sistemi

 • İşlemci: Intel Core2 Quad Q9450
 • Anakart: Gigabyte GA-X48-DQ6
 • Ram: Mushkin Redline XP2 8000
 • Grafik Kartı: Sapphire HD4850
 • Sabit Disk: Western Digital 250gb SATA
 • Güç Kaynağı: OCZ ZX Serisi 850W
 • İşletim Sistemi: Windows Vista Ultimate (64bit)
 • Oda Sıcaklığı: 26 °C

Karşılaştırma Soğutucuları

 • Intel Stok Fan
 • Scythe Orochi
 • Sunbeamtech Core-Contact Freezer
 • Scythe Infinity
 • Noctua NH-U12P
 • Coolermaster Hyper48
 • Thermalright Ultra 120 Extreme
 • Akasa Revo
 • Zalman CNPS7000B-CU
 • Scythe Ninja Mini
 • Arctic Cooling 7 Pro
 • Coolermaster Hyper 212
 • Scythe Shogun
 • Asus Silent Knight 2
 • Noctua NH-D14

Test işlemlerini deneyebilmek için İşlemcimizi ve sistemimizi 30 dakika süresince tam yük altında kullandıracak programları açtık ve elde ettiğimiz sonuçlar aşağıdaki gibi oldu;

Gürültü Seviyesi Testi: Özel olarak tasarlanan odada ses ölçüm cihazları ile gerçekleştirdiğimiz test sonuçları;

Sunbeam Core-Contact Freezer Gürültü Seviyesi Testi

Tam yük altında ve Fan devrinin üst noktada çalışması sonucu elde edilen ses seviyesi 35.6 dB düzeyinde bulunuyor. 15 Rakip arasında üçüncü gelmeyi başaran Sunbeam Core-Contact Freezer gerçekten ses konusunda kaliteli bir ürün olduğunu bize ispatlıyor.

Sıcaklık Değişim Seviyesi Testi: Normal sıcaklık testlerinden farklı olarak, sesime üzerinde test edilen soğutucuların baz sıcaklığa göre ne kadar ısınmayı koruduklarını gözlemledik. Biraz daha açıklayacak olursak test edilen her bir soğutucu grafikteki miktar kadar sıcaklık artışına müsaade etmiş dolayısıyla düşük artış sağlayan modüller daha güçlü modüllerdir.

Sunbeam Core-Contact Freezer Sıcaklı Değişim Testi

Üst sıcaklık değerini en fazla 21.2 °C farklı olmasını sağlayarak üst düzey soğutucların hemen arkasından geliyor. Elde ettiğimiz test sonuçlarına göre oldukça başarılı bir soğutma çözümü olduğunu söyleyebiliriz.

Artı ve Eksileri

Artıları:

 • Güzel Soğutma Çözümü
 • Uygun Fiyatı
 • Parça Kalitesi
 • Düşük Ses Seviyesi
 • Kutu İçeriği

Eksileri

 • Montaj Süresi

Editörün Yorumu

Sunbeam Core-Contact Freezer soğutma çözümü bizde yüksek puan almayı hak eden bir cihaz. Tasarım ve mühendislik konusunda çok özel bir çözüm üretmese bile test sonuçları ile herşeyi en net şekilde açıklıyor.

Türkiye de Mayıs 2011 tarihi itibariyle 70 - 90 TL arasında bir satış fiyatı bulunuyor. Fiyat olarak diğer çözümlere göre benzer bir düzeyde olması fakat test sonuçları açısından daha üst noktada yer alması ürünün fiyat/performans katsayısının çok yukarılarda yer almasını sağlıyor. Sunbeam Core-Contact Freezer CPU soğutucusunu almayı düşünen kullanıcılar için tavsiye edebileceğimiz bir ürün.

Benzer Yazılar

Sık Kullanılanlara Ekle veya Paylaş

Görüş ve Düşüncelerini Paylaş

Yorum Gönder
© 2014 TeknoVadi Bilişim. Tüm Hakları Saklıdır