Teknoloji ve İnceleme Rehberi
0

Noctua NH-D14 CPU Soğutucu İncelemesi

Noctua NH-D14 CPU Soğutucu İncelemesi

Günümüzde bilgisayar ile ilgili en temel problemler biriside İşlemci aldığımız zaman yanında gelen Kutu soğutma sistemlerinin hem yetersiz kalıyor olması hem de çok gürültü çıkarmalarından dolayı oluşan rahatsızlık olarak sayabiliriz. Hali hazırda birçok firma bu işe el atmış durumda ve şu anda piyasada yüzlerce farklı ürün gerek hava gerekse sıvı destekli soğutma işlemleri için beğenimize sunuluyor.

Noctua, Avusturya merkezli bir firma ve daha çok bilgisayar soğutma sistemleri üzerine araştırmalar yapıp kullanıcılara en mükemmel ürünleri sunmak için uğraşıyor. Firma tarafından yapılan yüksek kaliteli ve sessizlik konusunda büyük başarılar sağlayan soğutuculardan biri olan Noctua NH-D14 firmanın belki de şu ana kadar sergilediği en mükemmel hava soğutmalı sistemi olarak söylenebilir. Karşınızda şu ana kadar test edilen en iyi Hava üflemeli İşlemci soğutma sistemi Noctua NH-D14

Noctua NH-D14 İşlemci Soğutucusu

Çift fanlı yapısı ve kullanılan metalik malzemedeki mühendislik çalışmaları sonucu mükemmel bir ürünün karşımıza çıktığını birazdan detayları ile göreceğiz. NH-U12P modeli ile 3 yıl kadar önce büyük başarı sağlayan firma bu modeli çok daha iyi bir şekilde geliştirerek karşımıza NH-D14 modelin getirdi. Sistemde kullanılan fanların biri 12cm diğer ise 14cm boyutunda. Fan kanatlarında kullanılan özel yöntemler sessizlik ve performans eş zamanlı olarak geliştirilmiş gözüküyor.

Noctua NH-D14 Teknik Özellikleri
Üretici: Noctua
Model ve Tür: NH-D14 - İşlemci Soğutucu
Soğutma Türü: Hava
Soket Uyumluluğu: Intel: LGA 1366, LGA 1156, LGA 1155, LGA 775 AMD: AM2, AM2+, AM3
Ağırlık: 1240gr
Boyutlar (YxGxD): Fansız: 160 x 140 x 130mm - Fan İle: 160 x 140 x158mm
Malzeme: Bakır Destekli, Nikel Kaplamalı Alüminyum
Fan: 1 Adet 12cm - 1 Adet 14cm
Fan Modeli: NF-P14, NF-P12
Fan Özellikleri: NF-P14: 900 - 1200RPM, NF-P12: 900-1300RPM
Fan Hava Akımı: NF-P14: 83.7 - 110.3 - NF-P12: 63.4 - 92.3 (m3/Saat)
Gürültü Seviyesi: NF-P14: 13.2 - 19.6, NF-P12: 12.6 - 19.8 (dB)
Çekilen Güç: 1.08 W
Giriş Gerilimi: 12 V
MTBF (Çalışma Ömrü): 150.000 Saat
Titreşim Engelleme: Var
Ses Düşürme Adaptörü: Var
Garanti: 2 Yıl

Noctua NH-D14 CPU (İşlemci) Soğutucusunu aldığımız zaman önümüze gelen kutu gerçekten etkileyici bir yapıya sahip. Boyutları ve görünümüyle firma ilk baştan üzerimizde olumlu intiba bırakmayı başarıyor.

Noctua NH-D14 Kutusu

Kutuyu açtığımız zaman karşımıza ürünün düzgün bir biçimde paketlendiği ve çevreden gelebilecek hasarlara karşı iyi korunduğu gözüküyor.

Noctua NH-D14 Kutusu Açıldığında görünüm

Tasarım ve Fonksiyonellik

Cihazın çift fan tasarımı ile üretildiğini daha önce belirtmiştik. 14cm boyutunda ana fan olan NF-P14 kanatlar arasında, 12cm boyutundaki NF-P12 ise yan bölümde yerleştiriliyor. Çift fan tasarımının cihaz üzerindeki performans etkisi çok büyük ve soğutma hızının daha etkin bir şekilde yapılmasını sağlıyor.

Noctua NH-D14 Tasarım ve Fanlar

Tasarım özelliklerine bakmaya devam edelim. NH-D14 her biri 6 bakır kanal ile desteklenen çift alüminyum petek sistemi ile üretilmiş. Cihazın fansız ağırlığı 1Kg düzeyinde. Gerçekten büyük bir rakam fakat elde ettiğiniz sonuç açısından herşeye değer.

Cihazı alacak arkadaşları uyarmamız gereken birkaç konu var. Birincisi yan fanın yani 12cm fanının RAM sistemleri üzerine geliyor olmasından dolayı büyük soğutucuya sahip ramler ile beraber cihazı kullanımı oldukça zorlaşıyor. Esnek bir yerleşim alanına sahip olan fan modülü yukarı kaldırılabilir fakat bu seferde kasanın yatay genişliği sorun olarak karşınıza çıkabilir. Bu sebeplerde dolayı cihazı alırken kasanıza uyumlu olup olmadığını boyut özelliklerinden kontrol edin. Tavsiyemiz 18 cm ve daha büyük genişlikte bir kasa yapınız olması.

İkinci handikap ise cihazın PCI EX 2.0 x16 slotu yani ekran kartı slotlarından birinin üstünü kapayabilecek genişlikte olması. SLI veya CrossFire yapacak arkadaşların bu konuda dikkatli olmasını öneririz.

Noctua NH-D14 Petekler ve Fan Yerleşimleri

Yukarıdaki resimde ilk dikkatinizi çeken nokta Fan sistemlerinin soğutma tabakalarına olan bağlantı şeklidir diye tahmin ediyoruz. Gerçekten firmanı profesyonelliği her noktada belli oluyor. Esnek fan bağlantı noktaları sayesinde cihazın devasa yapısın bir nebzede olsa yan noktalarda esnetebilmiş oluyoruz.

Noctua NH-D14 İşlemci Soğutma sistemine tasarım açısından bakmaya devam ettiğimizde 6 kanal bakır destekli iletim kablolarının pürüzsüz işlemci tema noktası ile bağlantı yapısını ve petekleri yukarıdaki resimde detaylıca görmekteyiz. Toplam 12 kanal bakır kablo ısıyı alt yüzeyden kanatlara mükemmel bir biçimde taşıyor.

Kanat ve Petek Yapısı

Noctua NH-D14 soğutucusunu belki de bu kadar mükemmel kılan özelliklerden biriside sahip olduğu soğutma yüzey alanı olarak belirtilebilir. Aşağıdaki resimde görülen her ayrı kanadın çift yönlü bir soğutma kapasitesine sahip olduğunu hatırlayacak olursak çift kanalda ne kadar büyük bir alüminyum yüzey alanın bu görev için ayrıldığını tahmin edebiliriz.

Noctua NH-D14 Kanat Yapısı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi soğutma kanatlarından ısı transferi alt tabaka yani işlemci temas noktasına 12 kalın bakır kablo ile iletiliyor. Neden bakır diye soracak olursanız günümüzdeki en iyi ısı ve elektrik iletim elemanlarından biri olan maden bakırdır. Kendisiyle yarışabilecek bir başka madende altındır fakat maliyet durumu göz önüne alınınca altının kullanımı imkansız olmaktadır. Aşağıdaki resimde kanatların fan olmadan ve yan açıdan görünümü mevcut.

Noctua NH-D14 Kanat Yapısı Yan Açıdan

Noctua NH-D14 Fan Yapısı

Çifr fanlı bir yapısı olan işlemci soğutucumuz 14 ve 12cm boyutlarında özel kanat tasarımlı 900 - 1300 RPM dönme hızına sahip fanları beraberinde getiriyor. Aşağıdaki resimde gördüğünüz fan yüksek kaliteli ve düşük ses yayyma gücüne sahip 14cm boyutundaki NF-P14 fan modülüdür.

NF-P14 Fan

Özel bir kanat yapısına sahip olduğunu söylemiştik. Kanatların kenarlarındaki kırılma noktalarını aşağıdaki resimde detaylıca görebilirsiniz. Bu kırılma noktalarının ana görevi hava akımını tek kanat ile komple kesmektense akımın sadece bir bölümünü kesip kalan kısmın ona eşlik edecek şekilde bir yüzeyden diğer yüzeye geçişini sağlamaktır. Vertex Control Notches adı verilen sistemle ilgili geniş açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz: noctua.at/main.php?show=nf_p14_blade_design&lng=en

NF-P14 Fan Kırık Bölgeleri

Noctua NH-D14 Kurulum ve Montaj

Belkide en detaylı bilinmesi gereken nokta kurulum kısmı olacaktır. Kurulum kısmını iki temel öğe ile açıkalyabiliriz. Birincisi cihazın ağır olmasından dolayı anakartına arka tarafında yerleştirilecek olan ve ön yüz - arka yüz bağlantısını sağlayacak olan yapının takılması. İkincisi ise modülün kasanın içine uygun bir şekilde yerleşiminin sağlanması.

Aşama 1: Anakart Modül Montajı
Bu aşamada cihaz ı satın aldığımız zaman kutunu içerisinde çıkacak ve aşağıdaki resimlerde göreceğiniz ön yüzey ve arka yüzey soketlerinin birbirlerine uyacak şekilde anakarta monte edilmesi gerekiyor.

Öncelikle anakartı kasa üzerinden sökmemiz şart. Güç kabloları ve engel olabilecek kablolar çıkarıldıktan sonra anakartın vidaları sökülerek kasa üzerinden çıkartıp baskı devre yüzeyine çok fazla dokunmadan cihazın arka soketi ve ön soketini birbirlerine uyacak şekilde konumlandırıp 4 vidanın takılması ile işlemimizi bitiriyoruz. İşlemin ardından bir kez daha alanı kontrol edip sağlamlığını test etmemizde fayda var.

Anakart Arka Konumlandırması
Noctua NH-D14 Anakart Montajı Arka Yüzey

Anakart Ön Konumlandırması
Noctua NH-D14 Anakart Montajı Ön Yüzey

Aşama 2: Cihaz - Anakart Bağlantısı
Birinci aşamayı başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra ikinci aşama daha kolay olacaktır. Anakartın üst bölümüne gen nokta ile soğutma modülümüzü birbirlerine vidalamaktan başka bir işlem yapmayacağız. Burada dikkat etmeniz gereken unsur Ram soğutma ünitesi ve Ekran kartı slotlarının Noctua NH-D14 ile örtülüp örtülmediği meselesi. Aşağıdaki resimde montaj vidasının görmektesiniz.

Noctua NH-D14 Montaj Bölümü

Cihazın Ram soğutma ünitesi ve Ekran kartı slotu uyumunu aşağıda resimde daha iyi anlayacaksınız.

Noctua NH-D14 Montaj Bölümü Ram ve Ekran Kartı Uyumu
Bu bölümü de dikkatlice yaptıktan sonra geriye cihazınızı keyifle kullanmanız kalıyor. Üstün kaliteli bir soğutucuya sahip olduğunuz şimdiden unutmayınız.

Noctua NH-D14 Test Sistemi

Bütün aşamalardan ve yorumlardan sonra test aşamasına geçelim. Cihazı güçlü bir işlemci olan ve oldukça yüksek bir ısınma kapasitesi olan Intel Core i7 920 modeli ile test edeceğiz.

Test Sistemi

 • İşlemci: Intel Core i7 920
 • Anakart: Intel DX58SO
 • Ram: Kingston DDR3 3GB 1333MHz ValueRAM
 • Grafik Kartı: ATI X1950 XTX
 • Sabit Disk: Western Digital 250gb SATA
 • Güç Kaynağı: PC&C Silencer 750 Quad
 • İşletim Sistemi: Windows Vista Ultimate (64bit)

Karşılaştırma Soğutucuları

 • Intel Stok Fan
 • Cooler Master V10
 • Cooler Master V8
 • Corsair H50
 • Noctua NH-C12P
 • Noctua NH-U12P SE2
 • Vigor Monsoon III LT
 • Thermaltake ISGC-400
 • Thermaltake SpinQ
 • Scythe Mugen2
 • Titan Fenrir
 • Noctua NH-U12P
 • Zalman 10X Extreme
 • Thermalright Ultra 120 eXtreme 1366
 • Noctua NH-D14

Test işlemini Prime95 ve Core Temp programları işlemcisi %100 çalıştırarak 30 dakika boyunca yapılmıştır. Test sonuçları aşağıdaki gibidir. İlk test sırasında işlemcimizin frekans değeri varsayılan değerde bırakılmıştır.

Noctua NH-D14 Sıcaklık Testi Sonuçları

Test sonuçlarında Titan Fenrir ile kafa kafaya olduğu ve hemen ardında 2. sırada mükemmel bir iş çıkardığı gözlemleniyor.

Yeni testimizde işlemcimizin hızını 3.5 GHz değerine çıkararak daha çok ısınmasını amaçlıyor ve programlarımız 30 dakika boyunca işlemcinin tam yük altında çalışacak şekilde olması için açıyoruz.

Noctua NH-D14 Hız Aşırtma Sıcaklık Testi Sonuçları

Bu testin sonucunda Noctua NH-D14 birinci sırada yer alıyor ve ne kadar güçlü bir soğutucu olduğunu rakipleri ile yapılan kıyaslamadan sonra görebiliyoruz. Testimizdeki ilgin noktalardan bir diğer ise Cooler Master V10 modelinin gösterdiği yüksek performans oluyor. Tabi bu performansı Cooler Master V10 Fanının en hızlı döndüğü değerlerde aldığımızı unutmayalım.

Test sırasında gözlemlediğimiz diğer bir unsur cihazın sunmuş olduğu inanılmaz az olan ses düzeyi. Bu noktada da diğer soğutma sistemlerine göre üstünlüğü ön plana çıkıyor.

Artı ve Eksileri

Artıları:

 • Harika Bir Soğutma Çözümü
 • Çok Sessiz Çalışması
 • Güvenli Montaj Arabirimi
 • Görünümü
 • Parça Kalitesi
 • Yüksek Performanslı Fanları
 • Kutu İçeriği

Eksileri

 • Her Kasayla Uyumlu Değil
 • Yüksek Büyüklükteki Ram Soğutma Çözümleri ile Uyumsuz

Editörün Yorumu

Noctua Hava üfleme teknolojili işlemci soğutma sistemi ile resmen yeni bir dev oluşturmuş. Tasarımdaki mükemmellik ve işçilik kalitesi hakkında söylenecek bir kelime yok. Yüksek performanslı fanları ve sunmuş olduğu inanılmaz verim ile bizden tam puan alıyor.

Şu ana kadar test edilen hava soğutma sistemleri içerisindeki en iyi cihaz olduğunu söyleyebiliriz. Fiyat olarak Nisan 2011 tarihi ile Türkiye de 180 - 220 TL arasında bir satış rakamı var. Fiyat olarak diğer çözümlerden bir miktar daha fazla gözükse de sağlamış olduğu üstün performans ile bu farkı rahatlıkla kapatıyor. Noctua NH-D14 işlemci soğutma konusunda tam ve kesin bir uzman diyebiliriz.

Benzer Yazılar

Sık Kullanılanlara Ekle veya Paylaş

Görüş ve Düşüncelerini Paylaş

Yorum Gönder
© 2014 TeknoVadi Bilişim. Tüm Hakları Saklıdır